Publicēts: 29.04.2020.

Vairākas vadošās Igaunijas komercbankas – "Swedbank" AS, SEB Pank, Coop Pank AS un AS LHV Pank (no maija) – pievienojušās Latvijas Bankas izveidotajam un uzturētajam Zibsaišu reģistram.

Par to šonedēļ paziņoja Igaunijas Banku asociācija (sk. paziņojumu presei: https://pangaliit.ee/uudised-ja-teated/pankadevahelise-nimemakse-algatamiseks-piisab-nuud-vaid-saaja-telefoninumbri-teadmisest).

Tādējādi tagad arī Igaunijas komercbanku klientiem ir kļuvuši pieejami zibmaksājumi starp komercbankām, izmantojot zibsaites – iespēju veikt pārskaitījumu, norādot tikai saņēmēja mobilā tālruņa numuru. Savukārt Latvijas Bankai tā ir iespēja nodrošināt šo inovatīvo finanšu pakalpojumu Baltijas mērogā, tādējādi nostiprinot reģiona līdera pozīcijas inovatīvo maksājumu jomā.

Latvijas Bankas inovatīvo maksājumu pakalpojumu attīstības vadītājs Harijs Ozols: Ļoti pozitīvi, ka Igaunijas finanšu tirgus un vadošās komercbankas pievienojas Latvijas Bankas izstrādātajam un uzturētajam Zibsaišu reģistram, kas nodrošinās arī Igaunijas komercbanku pakalpojumu lietotāju – iedzīvotāju un uzņēmumu – iespējas veikt ātrus, drošus un ērtus starpbanku maksājumus, zinot tikai naudas saņēmēja mobilā tālruņa numuru. Šādi inovatīvi maksājumi tādējādi kļūst par jauno standartu Baltijas mērogā, kā tas jau krietnu laiku ir ar zibmaksājumiem. Turklāt finanšu pakalpojumu sniedzējiem tiek nodrošināta iespēja tālāk attīstīt uz šiem risinājumiem balstītus inovatīvus maksājumu pakalpojumus.

Baltijas valstis ir eiro zonas līderes modernu finanšu pakalpojumu ieviešanā, un nedomājam apstāties pie sasniegtā, jo inovatīva finanšu tirgus infrastruktūra nodrošina labāku konkurētspēju mūsu uzņēmumiem un tādējādi stiprina Latvijas un Igaunijas tautsaimniecības.

Šī ir jau otrā pozitīvā ziņa par Zibsaišu reģistra attīstību pēdējās nedēļas laikā – šo Latvijas Bankas pakalpojumu saviem klientiem Latvijā ir sākusi nodrošināt "Swedbank" AS. Tādējādi starp AS "Citadele banka", AS "SEB banka" un "Swedbank" AS klientiem un arī četru minēto Igaunijas komercbanku klientiem iespējami zibenīgi maksājumi, neizmantojot saņēmēja norēķinu konta numuru. Process ir vienkāršots, un norādāms tikai saņēmēja mobilā tālruņa numurs. Tuvākajā nākotnē šādiem pārskaitījumiem pēc nepieciešamības varētu izmantot arī citus identifikatorus, piemēram, e-pasta adresi.

Latvijas Banka ir izveidojusi zibmaksājumu laboratoriju ZibLab++ – inovatīvu sadarbības platformu, lai tirgus dalībniekiem palīdzētu kopīgi risināt praktiskus un tehnoloģiskus jautājumus, veidojot uz zibmaksājumu un zibsaišu tehnoloģiju bāzes balstītus produktus un pakalpojumus saviem klientiem. Laboratorijas darbs palīdzēs sabiedrībai, finanšu institūcijām un ieinteresētiem komersantiem sekot līdzi zibmaksājumu, zibsaišu un zibenīgu maksājuma pieprasījumu iespēju attīstībai, kā arī citām maksājumu jomas inovācijām, kas balstās uz šīm iespējām. 

Kā nākamais Latvijas Bankas sniegto inovatīvo maksājumu pakalpojumu attīstības posms iecerēta zibenīgu maksājuma pieprasījumu ieviešana starpbanku līmenī.

Zibenīgs maksājuma pieprasījums nozīmē to, ka maksājuma pieprasītājs aizpildītu visas pārveduma detaļas, un maksājuma veicējam atliktu vien to apstiprināt savā internetbankā vai mobilajā lietotnē, ja tas piekrīt maksājuma informācijai, neraugoties uz to, vai abas darījuma puses lieto vienas kredītiestādes vai dažādu kredītiestāžu pakalpojumus. Zibenīgu maksājuma pieprasījumu serviss apvienojumā ar Zibsaišu reģistru nodrošinātu iespēju pieprasīt maksājumu, zinot vien mobilā tālruņa numuru.

Zibenīgu maksājuma pieprasījumu serviss piedāvātu papildu ērtības gan privātpersonu savstarpējiem norēķiniem, gan uzņēmumu rēķinu samaksai, kā arī sniegtu iespējas uzņēmējiem attīstīt jaunus maksājumu risinājumus.

Pašlaik Latvijas Banka veic šā risinājuma izstrādi kopā ar komercbankām.

Citi jaunumi

21.02.2024.

Dekarbonizācijas ietekme uz fiziskā kapitāla aktīvu izmantošanu Latvijā

Diskusijas materiāls 1/2024
13.02.2024.

Izstrādāts jauns Eiropas vienotā noregulējuma mehānisma darbības redzējums

Pēc gadu ilgām konsultācijām un pārrunām ar iesaistītajām...
08.02.2024.

Latvijas Banka izsniedz SIA "LANDE Platform" kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības atļauju

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja 7. februārī nolēma izsniegt...
07.02.2024.

Par Latvijas Bankas darbu finanšu pakalpojumu pieejamības jomā

Santa Purgaile intervijā "Rīta Panorāma" stāstīja par kapitāla...
06.02.2024.

Finanšu sektors kļūs godprātīgiem klientiem draudzīgāks

Otrdien, 6. februārī, Finanšu sektora attīstības padome...
02.02.2024.

Latvijā viesojas Vienotā noregulējuma valdes pārstāvji

1. un 2. februārī Latvijā viesojās Eiropas Vienotā noregulējuma...
01.02.2024.

Notiks "Finanšu pratības nedēļa 2024"; aicinām partnerus laikus pieteikt pasākumus

No 18. līdz 24. martam Latvijā notiks tradicionālā "Finanšu...
31.01.2024.

Cik maksā vāja digitālā finanšu pratība?

Laikā, kad norēķiniem aizvien vairāk izmantojam bezskaidro naudu...
30.01.2024.

10 gadi kopš Latvijas iestāšanās eirozonā

Par eiro desmitgadi – ko vienotā Eiropas valūta devusi Latvijas...
29.01.2024.

Intervija ar Latvijas Bankas prezidentu Mārtiņu Kazāku

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks uzsvēra, ka...
19.01.2024.

Kredītiestādēs pamatkonta pakalpojuma sniegšanā ir vieta būtiskiem uzlabojumiem

Kopumā Latvijas kredītiestādes ievēro Maksājumu pakalpojumu un...
17.01.2024.

Apstiprinātas prioritātes un darbības plāns noregulējuma un kompensāciju sistēmas jomā

Latvijas Banka noteikusi noregulējuma un kompensāciju sistēmas...