Publicēts: 29.04.2020.

Vairākas vadošās Igaunijas komercbankas – "Swedbank" AS, SEB Pank, Coop Pank AS un AS LHV Pank (no maija) – pievienojušās Latvijas Bankas izveidotajam un uzturētajam Zibsaišu reģistram.

Par to šonedēļ paziņoja Igaunijas Banku asociācija (sk. paziņojumu presei: https://pangaliit.ee/uudised-ja-teated/pankadevahelise-nimemakse-algatamiseks-piisab-nuud-vaid-saaja-telefoninumbri-teadmisest).

Tādējādi tagad arī Igaunijas komercbanku klientiem ir kļuvuši pieejami zibmaksājumi starp komercbankām, izmantojot zibsaites – iespēju veikt pārskaitījumu, norādot tikai saņēmēja mobilā tālruņa numuru. Savukārt Latvijas Bankai tā ir iespēja nodrošināt šo inovatīvo finanšu pakalpojumu Baltijas mērogā, tādējādi nostiprinot reģiona līdera pozīcijas inovatīvo maksājumu jomā.

Latvijas Bankas inovatīvo maksājumu pakalpojumu attīstības vadītājs Harijs Ozols: Ļoti pozitīvi, ka Igaunijas finanšu tirgus un vadošās komercbankas pievienojas Latvijas Bankas izstrādātajam un uzturētajam Zibsaišu reģistram, kas nodrošinās arī Igaunijas komercbanku pakalpojumu lietotāju – iedzīvotāju un uzņēmumu – iespējas veikt ātrus, drošus un ērtus starpbanku maksājumus, zinot tikai naudas saņēmēja mobilā tālruņa numuru. Šādi inovatīvi maksājumi tādējādi kļūst par jauno standartu Baltijas mērogā, kā tas jau krietnu laiku ir ar zibmaksājumiem. Turklāt finanšu pakalpojumu sniedzējiem tiek nodrošināta iespēja tālāk attīstīt uz šiem risinājumiem balstītus inovatīvus maksājumu pakalpojumus.

Baltijas valstis ir eiro zonas līderes modernu finanšu pakalpojumu ieviešanā, un nedomājam apstāties pie sasniegtā, jo inovatīva finanšu tirgus infrastruktūra nodrošina labāku konkurētspēju mūsu uzņēmumiem un tādējādi stiprina Latvijas un Igaunijas tautsaimniecības.

Šī ir jau otrā pozitīvā ziņa par Zibsaišu reģistra attīstību pēdējās nedēļas laikā – šo Latvijas Bankas pakalpojumu saviem klientiem Latvijā ir sākusi nodrošināt "Swedbank" AS. Tādējādi starp AS "Citadele banka", AS "SEB banka" un "Swedbank" AS klientiem un arī četru minēto Igaunijas komercbanku klientiem iespējami zibenīgi maksājumi, neizmantojot saņēmēja norēķinu konta numuru. Process ir vienkāršots, un norādāms tikai saņēmēja mobilā tālruņa numurs. Tuvākajā nākotnē šādiem pārskaitījumiem pēc nepieciešamības varētu izmantot arī citus identifikatorus, piemēram, e-pasta adresi.

Latvijas Banka ir izveidojusi zibmaksājumu laboratoriju ZibLab++ – inovatīvu sadarbības platformu, lai tirgus dalībniekiem palīdzētu kopīgi risināt praktiskus un tehnoloģiskus jautājumus, veidojot uz zibmaksājumu un zibsaišu tehnoloģiju bāzes balstītus produktus un pakalpojumus saviem klientiem. Laboratorijas darbs palīdzēs sabiedrībai, finanšu institūcijām un ieinteresētiem komersantiem sekot līdzi zibmaksājumu, zibsaišu un zibenīgu maksājuma pieprasījumu iespēju attīstībai, kā arī citām maksājumu jomas inovācijām, kas balstās uz šīm iespējām. 

Kā nākamais Latvijas Bankas sniegto inovatīvo maksājumu pakalpojumu attīstības posms iecerēta zibenīgu maksājuma pieprasījumu ieviešana starpbanku līmenī.

Zibenīgs maksājuma pieprasījums nozīmē to, ka maksājuma pieprasītājs aizpildītu visas pārveduma detaļas, un maksājuma veicējam atliktu vien to apstiprināt savā internetbankā vai mobilajā lietotnē, ja tas piekrīt maksājuma informācijai, neraugoties uz to, vai abas darījuma puses lieto vienas kredītiestādes vai dažādu kredītiestāžu pakalpojumus. Zibenīgu maksājuma pieprasījumu serviss apvienojumā ar Zibsaišu reģistru nodrošinātu iespēju pieprasīt maksājumu, zinot vien mobilā tālruņa numuru.

Zibenīgu maksājuma pieprasījumu serviss piedāvātu papildu ērtības gan privātpersonu savstarpējiem norēķiniem, gan uzņēmumu rēķinu samaksai, kā arī sniegtu iespējas uzņēmējiem attīstīt jaunus maksājumu risinājumus.

Pašlaik Latvijas Banka veic šā risinājuma izstrādi kopā ar komercbankām.

Citi jaunumi

29.05.2023.

Par Latvijas Bankas darbu 29. maijā

Saistībā ar Saeimas lēmumu pasludināt 29. maiju par svētku...
26.05.2023.

Anulēta akciju sabiedrības "Rietumu Asset Management" ieguldījumu pārvaldes sabiedrības licence

Pēc akciju sabiedrības "Rietumu Asset Management" ieguldījumu...
24.05.2023.

Latvijas Banka saņem pieteikumu akciju sabiedrības "VEF" akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanai akciju izslēgšanai no regulētā tirgus

Latvijas Banka 23. maijā saņēmusi sabiedrības ar ierobežotu...
23.05.2023.

Izlaidīs 2 eiro piemiņas monētu "Saulespuķe Ukrainai"

Otrdien, 30. maijā, Latvijas Banka izlaidīs īpašu 2 eiro...
18.05.2023.

Kā sasniegt kapitāla tirgus attīstībai valstiski nospraustos mērķus

Visiem, kas interesējas par Latvijas ekonomikas izaugsmi un...
15.05.2023.

Studenti aicināti iesniegt darbus studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursā

Baltijas valstu augstskolu studenti no šodienas līdz 29. maijam...
11.05.2023.

Jaunākais Latvijas sabiedrības Finanšu pratības indekss – 61 % no maksimālā iespējamā rezultāta

Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība vērtējama kā viduvēja, un...
11.05.2023.

Latvijas Banka sāk publicēt informāciju par noguldījumu un kredītu procentu likmēm Latvijā un eiro zonā

Latvijas Banka ir sākusi apkopot un publicēt regulāru pārskatu par...
03.05.2023.

Izlaidīs Imantam Ziedonim veltītu monētu "Zvaigžņu putekļi"

Ceturtdien, 11. maijā, Latvijas Banka izlaidīs sudraba...
28.04.2023.

Ilgtspējas brokastīs diskutē par ilgtspējas stratēģiju izstrādi

Šodien, 28. aprīlī, norisinājās otrās Latvijas Bankas rīkotās...
28.04.2023.

Par Latvijas Bankas darbu svētku laikā

Saistībā ar maija svētkiem mainīts Latvijas Bankas darba laiks....
28.04.2023.

Latvijas Banka piemēro soda naudu akciju sabiedrībai "Rīgas kuģu būvētava"

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja 26. aprīlī ir pieņēmusi...