Publicēts: 17.05.2016. Aktualizēts: 19.10.2023.

Zibmaksājumi jeb ātrie maksājumi ir naudas pārskaitījumi 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā, 365 dienas gadā, ieskaitot svētku dienas, izpildot banku klientu maksājumus dažu sekunžu laikā un dodot iespēju saņemto naudu uzreiz izmantot tālāk.

Latvijas Banka ir izveidojusi sistēmu, kas nodrošina bankām iespēju piedāvāt saviem klientiem zibmaksājumus – pārskaitīt naudu no konta vienā bankā uz kontu citā bankā pāris sekundēs jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā.

Zibmaksajumi papild 2023 APR

 

Zibmaksājumus Latvijā piedāvā

citadele logo 80px | swedbank 80p | seb logo 80px 002 | luminor |blueor logo 80px 002 | signet bankas logo 80px v2 002 | rib logo 80px | latvijas banka logo 80px v2 002 |lpb logo 80px 002 | vk mazs

 

Jautājumi un atbildes par zibmaksājumiem

 

Latvijas Banka nodrošina  iespēju, lai bankas varētu veikt zibmaksājumus savā starpā, t.i., starp saviem klientiem. To banku, kas pievienojušies Latvijas Bankas zibmaksājumu sistēmai, klienti zibmaksājumus var veikt līdzīgi kā parastos maksājumus– iesniedzot attiecīgo maksājuma rīkojumu internetbankā, mobilajā bankā, mobilajā aplikācijā, e-maciņā un arī izmantojot citus risinājumus, ko bankas un to sadarbības partneri piedāvā.

Jā, projekta mērķis ir nodrošināt, lai visu Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēju klientiem būtu pieejami zibmaksājumi.

Zibmaksājums tiek veikts dažu sekunžu laikā, maksātājam un saņēmējam tiešsaistē saņemot apstiprinājumu par naudas ieskaitīšanu saņēmēja kontā, un saņemtā nauda uzreiz ir pieejama tālākai izmantošanai.

Latvijas Banka zibmaksājumus nodrošina bez brīvdienām – katru dienu 24 stundas diennaktī. Šāda pat prasība ir arī bankām attiecībā uz zibmaksājumu nodrošināšanu saviem klientiem.

Ātrie maksājumi ir ne tikai Latvijas, bet arī eiro zonas projekts. Eiropas kredītiestādes var pievienoties ātro maksājumu shēmai, tādējādi nodrošinot savu klientu sasniedzamību ātrajiem maksājumiem visā Eiropā.

Viena maksājuma limits sistēmas līmenī ir noteikts 100 tūkst. eiro apmērā, vienlaikus katrs maksājumu pakalpojumu sniedzējs ir tiesīgs saviem klientiem attiecībā uz viņu veicamajiem maksājumiem noteikt zemāku limitu.

Jā. Lai arī zibmaksājumus var veikt līdzīgi kā maksājumus, t.sk. izmantojot internetbanku vai mobilo banku. Lielākā daļa šādu maksājumu tiks veikta, izmantojot viedtālruņus, bankām nodrošinot ērtas mobilās aplikācijas saviem klientiem. Netālā nākotnē būs arī iespēja ātri un ērti veikt naudas pārskaitījumu, norādot tikai saņēmēja mobilā tālruņa numuru, ja saņēmējs to ar savas bankas starpniecību būs pieteicis kontu numuru un mobilo tālruņu numuru saišu datubāzē.

Ja preces saņemšanai jāapmaksā rēķins, zibmaksājums nodrošina naudas nodošanu tirgotājam nekavējoties preces saņemšanas brīdī, un līdz ar to – ātrāku preces vai pakalpojuma pieejamību pircējam. Zibmaksājumu var izmantot arī kā alternatīvu skaidrās naudas maksājuma pie preču saņemšanas. Zibmaksājumu izmantošana lielā mērā ir atkarīga no banku spējām šādus risinājumus izstrādāt un tirgotāju vēlmes tos izmantot, lai pieņemtu maksājumus no patērētājiem.

Zibmaksājumi pēc būtības ir izmantojami jebkurā jomā un nākotnē tie lielā mērā aizstās tradicionālos maksājumus. Kā tipiskākos piemērus varam minēt:

  1. ātrs pārskatījums savam radiniekam vai draugam, kuram neplānoti nepieciešams norēķināties, bet skaidra nauda nav līdz un kartes kontā naudas apjoms nav pietiekams;
  2. vienkārši ātrs pārskatījums radiniekam vai draugam dažās sekundēs jebkurā dienā un diennakts laikā;
  3. samaksa par pasūtītu preci vai pakalpojumu, tādejādi izvairoties no nepieciešamības veikt priekšapmaksu vai izmantot skaidru naudu;
  4. samaksa par preci vai pakalpojumu, kurš tiek piegādāts Jūsu mājsaimniecībai Jums atrodoties ārvalstīs;
  5. ātrs pārskatījums no Jūsu radinieka, kurš strādā ārvalstīs, piemēram, Vācijā vai Īrijā, t.sk. no viņa bankas konta attiecīgajā valstī.

Moderno tehnoloģiju valodā runājot, zibmaksājumi ir WhatsApp naudai!

Maksātājam tie ir zibenīgi naudas pārvedumi, kas pieejami 24 stundas diennaktī bez brīvdienām, pie tam Eiropas mērogā. Saņēmējam, un it īpaši tirgotājiem un privātpersonām, tā ir iespēja ātri saņemt naudas līdzekļus un tos nekavējoties atkal izmantot. Gan maksātājam, gan saņēmējam zibmaksājumi piedāvā arī augstāku drošību, jo preču vai pakalpojumu iegādei un maksājumos starp privātpersonām samazināsies nepieciešamība pēc skaidras naudas izmatošanas. Valstij tie ir efektīvāki naudas apgrozības procesi un integrācija Eiropas maksājumu telpā.