Aktīvu iegādes programma (AIP) tika uzsākta 2015. gada martā un neto iegādes periods turpinājās līdz 2018. gada beigām. Tās sastāvdaļas bija trešā “Nodrošināto obligāciju iegādes programma”, “Ar aktīviem nodrošināto vērtspapīru iegādes programma”, “Valsts sektora aktīvu iegādes programma”, “Uzņēmumu sektora aktīvu iegādes programma”. Paplašinātā aktīvu iegādes programmā piedalījās visas valstis, bet ne visās apakšprogrammās. Lielākā un tai skaitā vienīgā programma, kurā piedalījās Latvija, bija “Valsts sektora aktīvu iegādes programma”, šajā programmā pērkamo vērtspapīru apjomu pa valstīm sadalīja pēc ECB kapitāla atslēgas.
Neto iegādes tika pārtrauktas no 2019. gada sākuma līdz oktobra beigām, bet vērtspapīru vietā, kuriem pienāca dzēšanas termiņš, tika pirkti jauni vērtspapīri – to darīja attiecīgā centrālā banka, kuras bilancē bija dzēstais vērtspapīrs. Kupons vai procentu maksājumi netika reinvestēti. Eirosistēmas dalībnieki reinvestīciju apjomus “Valsts sektora aktīvu iegādes programmā” centās izlīdzināt, lai katrā mēnesī bruto pērkamo vērtspapīru apjoms būtu vienādāks, tādējādi bez pauzēm un sabalansēti piedaloties tirgū.
2019.gada septembrī Padome lēma, ka 2019. gada novembrī tiks no jauna atsāktas neto vērtspapīru iegādes, savukārt 2022. gada martā lēma, ka neto vērtspapīru iegādes tiks izbeigtas 2022. gada jūnija beigās. Sākot ar jūliju ECB aktīvu iegādes programmas (AIP) ietvaros dzēstie vērtspapīru apjomi tiek tikai reinvestēti. Sākot ar 2023. gada martu, AIP portfelis tiek samazināts mērenā un prognozējamā tempā, jo Eurosistēma pilnībā atkārtoti neiegulda vērtspapīru, kuriem pienācis dzēšanas termiņš, pamatsummas maksājumus.
2019.gada martā Padome lēma par pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmas uzsākšanu (PĀAIP), nosakot PĀAIP kopējo apjomu 750 miljardi eiro. Šis apjoms 2020. gada jūnijā tika paaugstināts vēl par 600 miljardiem euro, bet 2020. gada decembrī – vēl par 500 miljardiem euro, kopsummā veidojot 1.85 triljonus eiro. 2021. gada decembrī Padome lēma, ka PĀAIP neto vērtspapīru iegādes tiks izbeigtas 2022. gada marta beigās. ECB PĀAIP ietvaros dzēstie vērtspapīru apjomi tiks reinvestēti vismaz līdz 2024. gada beigām, visos gadījumos tik ilgi, lai nodrošinātu atbilstošu monetārās politikas nostāju.
Latvijas Bankas PSPP un PĀAIP ietvaros iegādāto vērtspapīru aizdošana
Valsts sektora vērtspapīru pirkšanas programmas (PSPP) un pandēmijas ārkārtas aktīvu iegādes programmas (PĀAIP) ietvaros iegādātajiem vērtspapīriem ir jābūt pieejamiem aizdošanai. Šādas aizdošanas mērķis ir nodrošināt vērtspapīru un repo tirgus likviditāti.
Latvijas Banka piedalās Clearstream Banking Luxembourg (CBL) stratēģiskajā vērtspapīru aizdošanas programmā (ASLplus) un Automatizētajā vērtspapīru aizdošanas programmā (ASL), kas radīta ar mērķi samazināt neveikto norēķinu skaitu.
Patlaban Latvijas Banka piedāvā aizdošanai CBL ASLplus un ASL programmā šādus PSPP un PĀAIP ietvaros iegādātus vērtspapīrus.