Publicēts: 03.11.2020. Aktualizēts: 14.03.2023.

Zibprasījums ir maksājuma pieprasījums, ko maksājuma saņēmējs nosūta maksātājam, kuram tas ir tikai jāapstiprina un zibprasījuma iniciators saņem naudu. Šādu zibprasījumu varēs veikt arī, norādot tikai maksātāja mobilā tālruņa numuru.

Zibenīgi ātru maksājumu pieprasījums jeb zibprasījums ir noslēdzošais elements Latvijas Bankas veidotajā jaunās paaudzes maksājumu vidē, lieliski papildinot par ikdienas standartu kļuvušos zibmaksājumus un zibsaites, paverot iespējas inovatīvu maksājumu radīšanai faktiski jebkurā jomā, t.sk. rēķinu apmaksā, e-komercijā un norēķinos veikalos. Tā ieviešana starpbanku līmenī ir inovācija, pie kuras Latvijas Banka strādā sadarbībā ar komercbankām un citiem finanšu nozares spēlētājiem, un kura ir pieejama jau kopš 2021. gada rudens.

Iedzīvotāji varēs izmantot zibprasījumu savstarpējos norēķinos, tiem kļūstot vēl ērtākiem. Uzņēmējiem un valsts iestādēm zibprasījums ļaus nosūtīt maksājumu pieprasījumu, tajā iekļaujot rēķinu informāciju to tiešai apstiprināšanai (samaksai) bez maksājuma informācijas ievades, kas padarīs šo procesu ērtāku, mazinās kļūdu iespējamību un veicinās rēķinu ātrāku samaksu.

zibprasijumi skaidrojums 2022

 

Jautājumi un atbildes par zibprasījumiem:

Sekojiet savas bankas paziņojumiem, vai vaicājiet, kad tā uzsāks zibprasījumu piedāvāšanu klientiem.

Lai zibprasījumu varētu nosūtīt, ir jāizpildās virknei nosacījumu:

  • zibprasījuma sūtītāja banka ir pievienojusies Latvijas Bankas vai citam zibprasījumu risinājumam;
  • maksātāja banka ir pievienojusies Latvijas Bankas vai citam zibprasījumu risinājumam.

Vēl ērtāk zibprasījumu veikt būs, ja maksātājs savu mobilā tālruņa numuru ir iekļāvis Zibsaišu reģistrā. Tad zibprasījumu varētu veikt, norādot tikai maksātāja mobilā tālruņa numuru un pilnais konta numurs nemaz nebūtu jāzina.

Zibprasījums būs nodrošināts starpbanku līmenī, nevis vienas bankas ietvaros, kā tas ir pašlaik. Tas tiek veidots saskaņā ar vienotu Eiropas standartu, kas ļaus zibprasījumus izmantot vēl plašāk, t.i. ne tikai starp bankām Latvijā un Baltijā, bet visā vienotajā eiro maksājumu telpā (SEPA).

Vienkāršākais piemērs būtu, kur viena persona nosūta otrai lūgumu samaksāt noteiktu summu. Tikpat eleganti persona var nosūtīt pieprasījumu samaksāt fiksētu summu grupai ļaužu, piemēram, pasākuma vai interešu pulciņa, nodarbības apmeklētājiem. Tikpat ērti sadalīt summu starp visiem norādītajiem, piemēram, par iegādātu dāvanu.