Publicēts: 12.01.2023. Aktualizēts: 12.01.2024.

Jaudīgi uzņēmumi – spējīgāka valsts

2024. gada 7. februārī no plkst. 9.15 līdz 15.30 notiks Latvijas Bankas rīkotais Latvijas kapitāla tirgus forums 2024 "Jaudīgi uzņēmumi – spējīgāka valsts".

Foruma mērķis ir iepazīstināt uzņēmumus ar Latvijas kapitāla tirgus tendencēm, iespējām un citu uzņēmumu pieredzi kapitāla tirgū, kā arī sekmēt ekspertu diskusijas un institūciju sadarbību, lai veicinātu attīstības finansējuma pieejamību, jaudīgu uzņēmumu attīstību, kā arī Latvijas konkurētspēju un ekonomikas izaugsmi.

latvijas kapitala tirgus forums 02


Plānots, ka forumu atklās Ministru prezidente Evika Siliņa un Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks. Forums klātienē pulcēs ap 150 apmeklētāju, kuri varēs sekot līdzi 20 nozares ekspertu un viedokļu līderu diskusijai par uzņēmumu iespējām Latvijas kapitāla tirgū, tā tendencēm un politikas iniciatīvām, kā arī iepazīties ar uzņēmumu pieredzes stāstiem un savstarpēji pārrunāt sevi interesējošos jautājumus.

Latvijas Bankas prezidenta vietniece Santa Purgaile uzsver:
"Ilgtspējīga valsts ekonomikas attīstība nav iedomājama bez kapitāla tirgus attīstības. Mūsu darbs ir vērsts uz izaugsmi, lai nodrošinātu, ka kapitāla tirgus ir iekļaujošs, mērogojams vismaz Baltijas līmenī un sniedz daudzveidīgas investīciju iespējas. Liela nozīme šajā darbā ir uzņēmēju un investoru finanšu pratībai un ambīcijām, kā arī birokrātisko šķēršļu mazināšanai, ienākot un strādājot kapitāla tirgū. Tāpat jārada apstākļi, kas piesaistītu pēc iespējas plašāku investoru loku. Nozīmīgs aspekts ir uzraudzība, sekmīgi sabalansējot investoru aizsardzības jautājumus un samērīgas prasības emitentiem."

LKTF Bank lv raksts 840x250px

2023. gada 8. februārī Latvijas Banka rīkoja Latvijas kapitāla tirgus forumu 2023 "Izaugsmei patīk uzņēmīgie". Forumu atklāja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

"Bagātāks, attīstītāks, dinamiskāks un diversificētāks kapitāla tirgus ir elements, kas līdz šim nav pietiekami izmantots. Tam ir milzīgs potenciāls atdzīvināt investīcijas un audzēt Latvijas ekonomiku. Un ne tikai Latvijas. Raugāmies daudz plašāk – Baltijas valstu un Eiropas mērogā. Nepieciešams paplašināt iespējas vietējam un ārvalstu kapitālam finansēt biznesa investīcijas, kā arī nodrošināt investoriem iespējas ieguldīt Latvijas ekonomikas attīstībā. Patlaban glāze izskatās drīzāk pustukša, ne puspilna. Darīsim visu iespējamo, lai situāciju mainītu," sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.

Forumu dalībniekus uzrunāja Latvijas premjerministrs Krišjānis Kariņš un finanšu ministrs Arvils Ašeradens.

"Latvijas kapitāla tirgus attīstība ir viens no centrālajiem faktoriem plašas mūsu valsts ekonomikas transformācijai. Mūsu kapitāla tirgus attīstībai nepieciešams atbrīvoties no mantojuma, ko ir atstājis valsts īpašumu privatizācijas process, kas daudzu atmiņās saistās ar netaisnību un valsts īpašumu nozagšanu. Stiprinot kapitāla tirgus attīstību, būtiski mūsu valsts kapitālsabiedrībām atvērt durvis uz finanšu resursu piesaisti ar kapitāla tirgus palīdzību. Tikai tā mēs varēsim attīstīt kapitāla tirgu, piesaistīt investīcijas un sekmīgi attīstīt Latvijas ekonomiku. Būdams valdības vadītājs, turpināšu par to iestāties un pārliecināt valdības partnerus atbalstīt ekonomikas pārkārtošanu, attīstot kapitāla tirgu Latvijā," uzsvēra Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Forumā ar ievadreferātu uzstājās Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes priekšsēdētāja Verena Rosa. Pēc tam visas dienas garumā vairāk nekā 20 nozares eksperti un viedokļu līderi četrās paneļdiskusijās sprieda par privāto investoru un uzņēmumu iespējām Latvijas un Baltijas kapitāla tirgū, kā arī šo tirgu iezīmēm un attīstības iespējām Eiropas mērogā.

Foruma atklāšana

Paneļdiskusija: Investīcijas Eiropas Savienībā – Kapitāla tirgu savienība no ieceres līdz darbībai

Diskusijas dalībnieki:  

 • Verena Rosa, Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes priekšsēdētāja
 • Santa Purgaile, Latvijas Bankas prezidenta vietniece
 • Jella Bennere-Heinahere, Eiropas investoru un finanšu pakalpojumu lietotāju federācijas prezidente
 • Petrs Kobličs, Eiropas Vērtspapīru biržu federācijas prezidents

Moderators: Ivars Bergmanis, investīciju banķieris ar specializāciju Baltijas kapitāla tirgos

Prezentācija par Somijas pieredzi un paneļdiskusija: Privāto investoru rīcība Baltijas kapitāla tirgos

 • Somijas akciju veicināšanas fonda valdes priekšsēdētājas Sari Lounasmeri prezentācija: "Kāpēc somi ir veiksmīgi investori? Investīciju kultūras attīstība Somijā"

Diskusijas dalībnieki: 

 • Kristaps Mors, privātais investors
 • Kristīne Doroško, privātā investore un Eiropas Savienības Klimata pakta vēstniece
 • Kristi Sāre, Sieviešu investoru kluba dibinātāja (Igaunija)
 • Sari Lounasmeri, Somijas akciju veicināšanas fonda valdes priekšsēdētāja 

Moderators: Kaspars Peisenieks, Investoru kluba izpilddirektors

"The J. Molner Company" dibinātāja Džeisona Grenfela-Gārdnera pieredzes stāsts

Paneļdiskusija: Kapitāla tirgus – vairāk nekā finansējuma avots?

Diskusijas dalībnieki:

 • Marta Andersone, AS "GIVEN Jewellery" finanšu direktore
 • Inta Liepa, AS "CleanR Grupa" valdes locekle
 • Artūrs Dombrovskis, AS "Hestio" valdes priekšsēdētājs  
 • Krišjānis Krūmiņš, SIA "Rīgas ūdens" valdes priekšsēdētājs 

Moderators: Māris Vainovskis, ZAB "Eversheds Sutherland Bitāns" vecākais partneris

Ulda Rutkastes prezentācija un paneļdiskusija: Kapitāla tirgus loma ilgtspējīgas ekonomikas finansēšanā

Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāja Ulda Rutkastes prezentācija "Kā finansēt uzņēmuma attīstību augsto procentu likmju laikā?"

Diskusijas dalībnieki:

 • Andris Dlohi, SIA "CLT Profi" valdes loceklis 
 • Elīna Salava, AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" ilgtspējas attīstības vadītāja  
 • Jānis Endziņš, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs
 • Lauris Mencis, AS "Swedbank" valdes priekšsēdētājs
 • Līga Kļaviņa, Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietniece finanšu politikas jautājumos

Moderatore: Daiga Auziņa-Melalksne, AS "Nasdaq Riga" valdes priekšsēdētāja