Publicēts: 23.11.2022. Aktualizēts: 27.09.2023.

Kas jāņem vērā saistībā ar jaunām Eiropas Savienības sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju

Ņemot vērā Krievijas agresiju pret Ukrainu un militāro uzbrukumu Ukrainai, Eiropas Savienība un citas valstis turpina pastiprināt sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, kas ietekmē arī veiktos un saņemtos maksājumus uz un no Krievijas un Baltkrievijas. Noteikto finanšu sankciju ietvaros tiks iesaldēti Krievijas un Baltkrievijas sankcionēto personu līdzekļi, kas atrodas Latvijas finanšu iestādēs, kā arī personām nebūs iespējams veikt un saņemt maksājumus sankcionētajām personām, kā arī veikt maksājumus par sankcijās noteiktajām precēm un pakalpojumiem, kā arī veikt operācijas ar finanšu instrumentiem atbilstoši sankcijās paredzētajiem ierobežojumiem.

Sankcijas ir noteiktas arī virknei Krievijas banku, kas nozīmē, ka nevarēs tikt veikti maksājumi ar šīm bankām.

Vienlaikus sankciju regulējums paredz iespēju Latvijas Bankai (iepriekš – Finanšu un kapitāla tirgus komisijai (FKTK)) sniegt atļaujas maksājumu veikšanai, ja tas ir saistīts ar personu pamatvajadzību nodrošināšanu (piemēram, pensiju saņemšana, valsts nodevu maksājumi, medicīniskie izdevumi u. tml.).

Ņemot vērā, ka daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir saikne ar Krieviju un Baltkrieviju, lai nodrošinātu maksājumu izpildi, kas nepieciešami personu pamatvajadzību apmierināšanai, FKTK izsniegusi finanšu iestādēm vispārējo saskaņojumu šādu maksājumu izpildei. Ja personas maksājums neietilps vispārējā saskaņojuma tvērumā, bet pēc savas būtības un rakstura būtu atzīstams par nepieciešamu personas pamatvajadzību nodrošināšanai, persona var vērsties ar lūgumu apkalpojošā bankā. Savukārt banka tālāk vērsīsies pēc individuāla maksājuma izpildes atļaujas Latvijas Bankā.

Latvijas Banka aicina iedzīvotājus izturēties ar sapratni, ja bankas uzdod papildu jautājumus par maksājumu uz vai no Krievijas vai Baltkrievijas izpildes mērķi vai maksājumu detaļām. Šīs papildu izpētes mērķis ir pārliecināties, ka maksājumi netiek veikti sankcionētajām personām vai šo personu interesēs.

Informējam, ka jebkurai personai ir saistošas Eiropas Savienības sankcijas, savukārt finanšu sektors papildus Eiropas Savienības sankcijām ievēro arī ASV (OFAC) noteiktās sankcijas.

Aktuālā informācija par Eiropas Savienības un ASV (OFAC) noteiktajām sankcijām

Aktuālā informācija par Latvijas finanšu iestādēs iesaldēto līdzekļu apmēru

Saistībā ar Eiropas Savienības noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju Latvijas finanšu iestādēs līdz 22.09.2023. dienas beigām iesaldēti aptuveni 74,0 miljoni eiro.

Finanšu iestādes datus sniegušas atbilstoši līdz minētajam datumam veiktajam izvērtējumam, taču darbs turpinās.

Latvijas finanšu tirgus dalībnieki ir identificējuši 6 fiziskās personas, kuras ir tieši pakļautas sankcijām, un 35 juridiskas personas, kuras nav tieši iekļautas sankciju sarakstos, bet konstatētas sankcionēto personu īpašumtiesības vai kontrole šajās juridiskajās personās, līdz ar to šo personu līdzekļi un vērtspapīri ir iesaldēti.

Iesaldēto līdzekļu apjoms nākotnē var mainīties, ņemot vērā, ka notiek izpētes, paaugstināta riska klientu kontu darījumi uz izpētes laiku ir apturēti un tiek noteiktas arvien jaunas sankcijas.

Kontakti

Gadījumā, ja Jums rodas jautājumi par sankcijās noteikto finanšu ierobežojumu ievērošanu, aicinām sazināties ar Latvijas Banku

  • pa e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.;
  • pa tālruņa numuru: 67 022 300.

Savukārt gadījumā, ja Jums ir vispārīgi jautājumi par sankcijām, aicinām sazināties ar Ārlietu ministriju, rakstot uz e-pastu Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Papildu informācija arī Ārlietu ministrijas tīmekļvietnes sadaļā par sankcijām.

Eiropas uzraudzības iestāžu paziņojumi

  • Eiropas Vērtspapīru un tirgu iestādes paziņojums par uzraudzību saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā un kara ietekmi uz ES finanšu tirgiem (14.03.2022.)
  • Eiropas Banku iestādes aicinājums finanšu iestādēm (11.03.2022.)

Pret Krieviju ieviestās sankcijas un to piemērošana: semināru ieraksti

17. martā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera sadarbībā ar Finanšu nozares asociāciju, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju un citiem partneriem organizēja semināru uzņēmējiem, lai veicinātu izpratni par starptautisko sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju piemērošanu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas Naudas atmazgāšanas novēršanas un sankciju departamenta direktors Kristaps Markovskis skaidroja starptautisko sankciju izpildi finanšu sektorā.

1. martā Ārlietu ministrija sadarbībā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju preses konferencē informēja par sankcijām, kas noteiktas pret Krieviju saistībā ar plaša mēroga Krievijas militāro agresiju Ukrainā.

Prezentācija: Eiropas Savienības sankciju prasību izpilde finanšu sektorā