Publicēts: 01.03.2016.

Latvijas Banka sadarbībā ar vairākiem partneriem no 1. marta līdz 22. martam atkal rīko sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta", kas ir gada notikums Latvijas monētu mākslā. Latvijas Banka aicina ikvienu izteikt savu viedokli, kura no iepriekšējā gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. Aptauja un svinīgā apbalvošana 28. aprīlī ir novērtējums mākslinieku veikumam un apliecinājums tam, kādas tēmas un mākslinieciskie risinājumi sabiedrībai ir vispievilcīgākie.

2015. gadā izlaistas sešas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Ugunsdzēsībai Latvijā 150" (video stāsts), "Rīgas pilij 500" (video stāsts), "Rainis un Aspazija" (video stāsts), "Melanholiskais valsis" (video stāsts), "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" (video stāsts) un "Vērdiņam 500" (video stāsts). Visas monētas vienkopus – https://youtu.be/Ub9xP_r9aV8. Šie videomateriāli izmantojami televīziju un citu mediju vajadzībām bez ierobežojumiem.

"Latvijas gada monēta 2015" partneri – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM), sabiedrība "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs. Aptauju informatīvi atbalsta Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Liepājas Universitāte, Biznesa augstskola Turība, Banku augstskola, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Ventspils Augstskola, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Daugavpils Universitāte, Vidzemes Augstskola un VAS "Latvijas Pasts".

LNMM ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas "Arsenāls" vadītāja Elita Ansone, noteiks mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu. Īpašas balvas pasniegs arī sabiedrības "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs, kā arī Latvijas numismātu sabiedrība.

Balsošanas laikā Latvijas Banka sadarbībā ar sabiedrību "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centru piedāvā pārbaudīt savas zināšanas par monētu mākslu erudīcijas spēlē "Izzini Latvijas monētās iekaltās kultūrzīmes" interneta datubāzē letonika.lv.

Savu izvēli ikviens var izdarīt Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv/aptauja un www.draugiem.lv/latvijasbanka vai aizpildot anketu Latvijas Bankas ēkās K. Valdemāra ielā 2A un K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, kā arī Latvijas Bankas Liepājas filiālē Teātra ielā 3, Liepājā.

Tāpat balsošanas anketas būs izvietotas virknē kultūras iestāžu un monētu tirdzniecības vietu (Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pamatekspozīcijas un izstāžu zālēs Brīvības bulvārī 32, Rīgā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, izstāžu zālē "Arsenāls" Rīgā, reģionu galvenajās bibliotēkās – Kuldīgā, Ventspilī, Jelgavā, Preiļos, Daugavpilī, Valmierā, Rīgā un pārējos reģionu centros, kā arī grāmatu nama "Valters un Rapa" veikalos Aspazijas bulvārī 24, Rīgā, un tirdzniecības centrā "Domina" un monētu tirdzniecības vietās SIA "TAVEX", SIA "IMIS", SIA "Silver Trust" ("Latviancoins.lv"), SIA "E-Lats", SIA "Money Express Credit" un SIA "Rīga Numis" ("Rīgas numismātikas salons")).

Aptaujas rezultāti tiks paziņoti noslēguma pasākumā 28. aprīlī un divu dienu laikā publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv. Noslēguma pasākumā notiks izloze starp balsošanas dalībniekiem; balvās – 30 kolekcijas monētu, kas izlaistas 2015. gadā.

Par "Latvijas gada monētu 2014" tika atzīta monēta "Kurzemes baroks", kuras grafisko dizainu veidojis Laimonis Šēnbergs, bet ģipša modeli – Ligita Franckeviča. Sabiedrības aptaujā "Latvijas gada monēta 2014" piedalījās gandrīz 17 000 interesentu.

Kopš 2004. gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par gada monētu atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs", Riharda Zariņa "Sudraba pieclatnieks" un "Šūpuļa monēta".

Latvijas Banka kopš 1995. gada ir izlaidusi98 lata jubilejas un piemiņas monētas un 12 eiro kolekcijas monētas. To veidošanā piedalījušies vairāk nekā 40 Latvijas mākslinieku.

Latvijas monētas ir augstu novērtētas pasaulē – saņemtas daudzas prestižas godalgas, turklāt "Latvijas monēta" 2010. gadā kļuva par Pasaules gada monētu. Nesen saņemta vēl viena nozīmīga atzinība - 2014. gadā izlaistā Baltijas ceļa 25 gadu jubilejai veltītā monēta atzīta par labāko pasaulē nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums".