Publicēts: 29.11.2005. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2005. gada 29. novembrī

Latvijas Banka laidusi apgrozībā 1 lata sudraba piemiņas monētu "Rainis", kuras tapšanā izmantota pasaulē un Latvijā jauna tehnoloģija - metālā iekalts fotoattēls. Monēta ievada trešo sēriju nacionālajā programmā "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības". Monētas grafisko dizainu veidojusi Arta Ozola-Jaunarāja un ģipša modeli - Ligita Franckeviča. Tā kalta Nīderlandes Karaliskajā kaltuvē.

Plašākās Latvijas monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības" trešā sērija "Cilvēki" veltīta latviešu nācijas garīgajiem veidotājiem. Latviešu tautas augstākos centienus 19. gs. otrajā pusē un 20. gs. sākumā pārstāv Rainis, Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons. Latvijā pēc zemnieku brīvlaišanas un citām sociālām un ekonomiskām reformām radās priekšnoteikumi latviešu nācijas pilnvērtīgai attīstībai. Izveidojās nacionāli demokrātiska un tautsaimnieciski liberāla latviešu inteliģences kustība - jaunlatvieši. Spilgtākās personības starp viņiem - ar lielu ietekmi uz sabiedrisko domu un sociālpolitisko procesu - bija Krišjānis Valdemārs un Krišjānis Barons. Jaunā pakāpē cilvēktiesību un nacionālās atbrīvošanās ideālus, kā arī indivīda pilnveides ideju attīstīja un augstā mākslinieciskā līmenī izteica izcilais dzejnieks un domātājs Rainis.

Monētās izmantota jauna tehnoloģija - metālā iekalts fotoattēls (minted photo image). To izstrādājusi un patentējusi Nīderlandes Karaliskā kaltuve un tās būtību, protams, neatklāj. Pagaidām šādu monētu pasaulē ir maz - redzētas ir pašu nīderlandiešu monētas ar karalienes Beatrises foto un tagad Latvijas - ar Raini un drīzumā arī ar Krišjāni Valdemāru un Krišjāni Baronu.

Ar sēriju "Cilvēki" Latvijas Banka turpina līdz šim plašākās nacionālās monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības" veidošanu. Iecerēto četru sēriju 12 monētās būs attēlotas Latvijas pamatvērtības Eiropas un pasaules kontekstā. Nu jau pabeigtas sērijas "Pamati", kas veltīta mūžīgajām vērtībām, un "Laiks", kas atklāj Latvijas vēsturi caur trim Latvijas novadiem - Kurzemi, Vidzemi un Latgali. "Cilvēki" un nākamā, ceturtā, sērija stāstīs par Latvijas likteni un valsts tapšanu, neatkarības zaudēšanu un atgūšanu.

Monēta "Rainis" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Tās maksimālā tirāža - 5,000. Monētas apraksts - pielikumā (2. lpp). Monēta "Rainis" un citas šīs programmas monētas iegādājamas Latvijas Bankā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos.

Informācijai - monēta "Rainis"  līdz ar citām šogad nokaltajām/apgrozībā laistajām Latvijas jubilejas un piemiņas monētām nākamgad piedalīsies sabiedrības aptaujā par gada monētu, ko Latvijas Banka rīkos 2006. gada pirmajā pusē. Veiksmīgā, lielu sabiedrības atsaucību guvusī pirmā aptauja par gada monētu šogad bija rosinājums veidot to par tradīciju monētu mākslā, tādējādi apliecinot cieņu Latvijas mākslinieku darbam. Atgādinājumam - par 2004. gada monētu ar 2 687 balsīm no 5 176 atzīta "Laika monēta", kuras grafisko dizainu veidojis Laimonis Šēnbergs un ģipša modeli - Jānis Strupulis.