Publicēts: 28.07.2008. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2008. gada 28. jūlijā

Latvijas Banka starptautiskas monētu programmas "Hanzas pilsētas" ietvaros laiž apgrozībā Limbažiem veltītu 1 lata sudraba jubilejas monētu. Monētas grafisko dizainu veidojis Gunārs Krollis un ģipša modeli - Jānis Strupulis. Monēta kalta Somijas kaltuvē Rahapaja Oy.

Limbaži ir septītā Latvijas Hanzas pilsēta, kas ieguvusi savu monētu. Limbaži bija viena no Rīgas arhibīskapa rezidencēm, kas ieguva pilsētas tiesības 1385. gadā un 14. gs. kļuva par Hanzas savienības locekli. Dibināšanas laikā toreizējā Lemiselē bija rosīga saimnieciskā un sabiedriskā dzīve, un iedzīvotāju skaita ziņā tā atpalikusi tikai no Rīgas. Šogad pilsēta atzīmē 785. jubileju, un monētas klajā laišana notiks pilsētas svētkos 2. augustā Limbažu muzejā.

Hanzu - Vācijas tirdzniecības pilsētu savienību - 13. gs. vidū nodibināja Lībeka, Hamburga un Brēmene, un tajā vēlāk iesaistījās apmēram 200 pilsētu. No 13. gs. beigām līdz 16. gs. vidum šīs savienības locekles bija arī astoņas Latvijas pilsētas: Rīga, Ventspils, Cēsis, Kuldīga, Straupe, Limbaži, Valmiera un Koknese.

Latvijas Banka noslēgs monētu sēriju "Hanzas pilsētas" ar monētu Rīgai, lai sērija aptvertu visas astoņas Latvijas Hanzas pilsētas. Šīs monētas ir pilsētu vēstures un tagadnes simboli, un tās labprāt draugiem Latvijā un ārpus tās dāvina pilsētu domes, iedzīvotāji un uzņēmumi. Sēriju vienojošie motīvi ir pilsētas ģerbonis monētas aversā un Hanzas laika kuģa atspulgs reversā.

Monēta "Limbaži" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Tās maksimālā kopējā tirāža - 15 000, tirdzniecībai Latvijā tiks nokaltas 3 000 monētas. Monētas apraksts - pielikumā. Šī un citas Latvijas jubilejas un piemiņas monētas iegādājamas Latvijas Bankā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - Ls 22.50.

Jubilejas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību.