Publicēts: 10.05.2022.

Finanšu kapitāla un tirgus komisija (FKTK) brīdina – aktīvi darbojas krāpnieki, kuri zvana pa tālruni nejauši izvēlētiem Latvijas iedzīvotājiem, uzdodoties par FKTK, banku vai drošības dienestu darbiniekiem, sniedz nepatiesu informāciju par to pilnvarām un liek veikt dažādas darbības, piemēram, nosaukt personas datus, atvērt vai aizvērt virtuālās valūtas kontus un veikt steidzamas darbības atbilstoši instrukcijai.

Šādās situācijās, kad zvana nezināmas personas, FKTK aicina neveikt nekādas darbības, nesniegt informāciju, pārtraukt sarunu un informēt FKTK, zvanot pa tālruni 67 774 800 vai rakstot uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.. Gadījumā, ja esat cietuši zaudējumus vai jums ir aizdomas par krāpniecību, aicinām vērsties Valsts policijā. Kontaktinformācija: https://www.vp.gov.lv/lv/iestades-kontakti. Būtiski pievērst uzmanību, ka FKTK, banku vai drošības dienestu:

  • darbinieki nezvana finanšu iestāžu klientiem. Tas notiek tikai situācijās, kad finanšu iestāžu klienti pēc savas iniciatīvas ir vērsušies iestādē ar kāda sev interesējoša jautājuma noskaidrošanu un notikusi vienošanās par turpmāku sarunu pa tālruni;
  • nekad nelūdz nosaukt karšu un internetbankas informāciju, nesniedz padomus pārtraukt sadarbību ar kādu finanšu iestādi;
  • saziņas pamatvaloda nav krievu valoda;
  • lietotie tālruņa numuri sākas ar Latvijas kodu +371. Tomēr arī krāpnieki var izmantot tālruņa numurus, kas sākas ar Latvijas kodu.

Padomi, lai pasargātu sevi no krāpniekiem.

  • Iedzīvotājiem, kuri nav profesionāļi finanšu pakalpojumu jomā, bet vēlas veikt ieguldījumus, rekomendējam doties uz savu banku vai ieguldījumu brokeru sabiedrību, kas saņēmušas attiecīgu licenci vai darbības atļauju. Šādiem pakalpojumu sniedzējiem ir pienākums informēt par iespējamajiem riskiem un nodrošināt klienta riska profilam atbilstošu piedāvājumu.
  • Pirms darījuma veikšanas iepazīsties ar informāciju par licencētiem finanšu pakalpojumu sniedzējiem Latvijā FKTK mājaslapā.
  • FKTK uzrauga tikai licencētus tirgus dalībniekus. Tikai pie šiem ieguldījumu piesaistītājiem klientu aizsargā valsts.
  • Gadījumā, ja jums ir nodarīti zaudējumi vai radušās aizdomas par krāpšanu, aicinām vērsties Valsts policijā.
  • Ja saņemat aizdomīgu zvanu, e-pastu vai citu informāciju no bankas, aicinām uzreiz sazinies ar savu banku un pārliecināties, ka jūsu dati ir drošībā.

FKTK tīmekļvietnes sadaļā Uzmanies! papildu uzzināsiet, kā atpazīt nelicencētu pakalpojumu piedāvājumus un krāpšanas mēģinājumus, kā pasargāt sevi un kā rīkoties, ja esat kļuvis par krāpnieku upuri vai esat uzrunāts sadarboties ar nezināmām personām.