2023. gada deviņos mēnešos Latvijā apdrošināšanas prēmijās kopumā parakstīti 558.3 milj. eiro, kas ir par 12.6 % vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, savukārt apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāti 344.2 milj. eiro, kas ir par 8.2 % vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā.
Inflācijas augstajiem rādītājiem pakāpeniski sarūkot, ir mazinājusies arī tās radītā ietekme uz apdrošināšanas pakalpojumiem, līdz ar to apdrošināšanas prēmiju un atlīdzību pieauguma temps šā gada deviņos mēnešos ir bijis mērenāks nekā 2022. gadā, kad parakstītās prēmijas salīdzinājumā ar 2021. gada rādītājiem pieauga par 15.9 %, savukārt atlīdzības – pat par 23 %. Apdrošināšanas prēmijas visbūtiskāk šā gada deviņos mēnešos pieaugušas veselības apdrošināšanā – par 23.2 % un sauszemes transporta apdrošināšanā – par 22.7 %, savukārt atlīdzībās būtiski vairāk ir izmaksāts īpašuma apdrošināšanā – par 21 % un veselības apdrošināšanā – par 17.2 %.
Pēdējos divos gados novērotā augstā inflācija bijusi gan cēlonis apdrošināšanas produktu cenu pieaugumam, gan pamats izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apmēra kāpumam. Būvniecības izmaksu un veselības aprūpes un medicīnas pakalpojumu nozares cenu pieauguma, transportlīdzekļu rezerves daļu un remonta pakalpojumu, kā arī citu saistīto pakalpojumu cenu kāpuma veicinātā inflācija rada tiešu spiedienu uz apdrošināšanas atlīdzību apmēru, ko apdrošinātāji ņem vērā apdrošināšanas produktu cenu noteikšanā, proti, apdrošināšanas produkti klientiem visbiežāk kļūst dārgāki.
Inflācijas kontekstā apdrošinājuma ņēmējiem ir ļoti būtiski pievērst uzmanību īpašuma apdrošināšanas līgumā noteiktajai apdrošinājuma summai, kas ir iespējamā maksimālā atlīdzības summa, ko pēc nelaimes gadījuma apdrošinātājs potenciāli izmaksās klientam. Straujais cenu kāpums būvniecības nozarē paaugstina īpašumu atjaunošanas izmaksas, tāpēc ir svarīgi, lai apdrošinājuma summa būtu atbilstoša paredzamajai īpašuma atjaunošanas vērtībai. Kā liecina Latvijas Bankas veiktais apkopojums, ne visos gadījumos apdrošināšanas līgumā noteiktā apdrošinājuma summa atbilst apdrošinātā īpašuma paredzamajai atjaunošanas vērtībai. Tas rada risku, ka, notiekot nelaimes gadījumam, iespējamā apdrošināšanas atlīdzība nesegs kopējās īpašuma atjaunošanas izmaksas tā īpašniekam.
Aicinām apdrošinājuma ņēmējus vietnē naudasskola.lv iepazīties ar skaidrojošu informāciju "Kā inflācija ietekmē manu pensiju un apdrošināšanu?"
Statistiskas dati par apdrošināšanas nozares rādītājiem pieejami Latvijas Bankas tīmekļvietnē.