Publicēts: 01.01.2013.

Averss Reverss

Nominālvērtība: 1 lats (saīsināti - Ls 1)
Svars - 31.47 g, diametrs - 38.61 mm
Metāls: 925° sudrabs, kvalitāte proof
Kalta 2002. g. Rahapaja Oy (Somija)
Mākslinieki: Juris Petraškevičs (grafiskais dizains), Ligita Franckeviča (plastiskais veidojums)

Monētas priekšpuse (averss)
Kompozīciju veido zīmes, kas simbolizē pasaules ainu - zemi, debesis, dabas parādības un laika ritumu. Tās lejasdaļā pa labi - skaitlis 2002, apkārt lokveidā izvietots uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā uz stilizētas ainavas fona attēlota simboliska, arhetipiska zīme - zelta ābele. Reversa lejasdaļā - cipars 1, zem tā uzraksts LATS.

Monētas josta
Gluda.


Tradicionālajos latviešu priekšstatos, kas poētiski formulēti teikās, pasakās un tautasdziesmās, jo skaidri iezīmējas likteņa, lemtības un arī nolemtības motīvi. Trīs dievības - Laima, Dēkla un Kārta -, bērnam dzimstot, nosaka viņa turpmākās dzīves metus un saturu un pavada viņu visu mūžu. Taču šajā dievišķi noteiktajā dzīves gājumā būtisks ir arī ētiskais piepildījums, pozitīvo kvalitāšu pretstatījums negatīvajām, labā uzvara pār ļauno pēc grūtas un smagas cīņas.

Monētas reversā uz stilizētas ainavas fona attēlota simboliska, arhetipiska zīme - zelta ābele. Šī ābele, kas savieno zemi ar debesīm, profāno ar sakrālo, ir daudzu tautu mītiskajos priekšstatos būtiskais pasaules koks - ass, kas notur līdzsvarā cilvēka dzīvi, apjaušamo dabu un neizprotamos viņsaules spēkus. Vienlaikus ābele simbolizē dievišķo spēku piedāvāto zemesdzīves gandarījumu, ko saņem tikai ētiski pozitīvā varone vai varonis.2004. gada augustā Latvijas Bankas sudraba monēta "Liktenis" Pitsburgā (ASV) Amerikas Numismātikas asociācijas konferencē saņēma ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētā konkursa "Gada monēta" balvu nominācijā "Mākslinieciskākā monēta".

Sk. Latvijas monētu iegūtās balvas starptautiskos konkursos.