Latvijas Banka ir izveidojusi sistēmu, kas nodrošina bankām iespēju piedāvāt saviem klientiem zibmaksājumus – pārskaitīt naudu no konta vienā bankā uz kontu citā bankā pāris sekundēs jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā.

Zibmaksajumi pap 900

 

ES Z


Jautājumi un atbildes par zibmaksājumiem

Kā veiks zibmaksājumus? Vai man vajadzēs iet uz banku?

Sākot ar š.g. 28. augustu Latvijas Banka nodrošina  iespēju, lai bankas varētu veikt zibmaksājumus savā starpā, t.i., starp saviem klientiem. Banku klienti zibmaksājumus varēs veikt līdzīgi kā parastos maksājumus šobrīd – iesniedzot attiecīgo maksājuma rīkojumu internetbankā, mobilajā bankā, mobilajā aplikācijā, e-maciņā un arī izmantojot citus risinājumus, ko bankas un to sadarbības partneri piedāvās.

Vai šie maksājumi būs pieejami ikvienam iedzīvotājam?

Jā, projekta mērķis ir nodrošināt, lai visu Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēju klientiem būtu pieejami zibmaksājumi.

Cik ātri "zibmaksājums" tiks veikts?

Zibmaksājums tiks veikts dažu sekunžu laikā, maksātājam un saņēmējam tiešsaistē saņemot apstiprinājumu par naudas ieskaitīšanu saņēmēja kontā, un saņemtā nauda uzreiz ir pieejama tālākai izmantošanai.

Vai maksājumus varēs veikt arī brīvdienās?

 Latvijas Banka zibmaksājumus nodrošinās bez brīvdienām – katru dienu 24 stundas diennaktī. Šāda pat prasība būs arī bankām attiecībā uz zibmaksājumu nodrošināšanu saviem klientiem.

Vai šādā veidā varēšu veikt maksājumus uz ārvalstīm?

Ātrie maksājumi ir ne tikai Latvijas, bet arī eiro zonas projekts. Sākot ar 2017. gada novembri Eiropas kredītiestādes varēs pievienoties ātro maksājumu shēmai, tādējādi nodrošinot savu klientu sasniedzamību ātrajiem maksājumiem visā Eiropā.

Kādas summas varēs pārskaitīt ar zibmaksājumu?

Viena maksājuma limitu sistēmas līmenī plānots noteikt 15 tūkst. eiro apmērā, vienlaikus katrs maksājumu pakalpojumu sniedzējs būs tiesīga saviem klientiem attiecībā uz viņu veicamajiem maksājumiem noteikt zemāku limitu.

Vai zibmaksājumi būs pieejami, izmantojot viedtālruni?

Jā. Lai arī zibmaksājumus varēs veikt līdzīgi kā maksājumus šobrīd, t.sk. izmantojot internetbanku vai mobilo banku. Lielākā daļa šādu maksājumu tiks veikta, izmantojot viedtālruņus, bankām nodrošinot ērtas mobilās aplikācijas saviem klientiem. Netālā nākotnē būs arī iespēja ātri un ērti veikt naudas pārskaitījumu, norādot tikai saņēmēja mobilā tālruņa numuru, ja saņēmējs to ar savas bankas starpniecību būs pieteicis kontu numuru un mobilo tālruņu numuru saišu datubāzē.

Vai ar zibmaksājumu būs iespējams norēķināties arī par pirkumiem internetā?

Ja preces saņemšanai jāapmaksā rēķins, zibmaksājums nodrošinās naudas nodošanu tirgotājam nekavējoties preces saņemšanas brīdī, un līdz ar to – ātrāku preces vai pakalpojuma pieejamību pircējam. Zibmaksājumu varēs izmantot arī kā alternatīvu skaidrās naudas maksājuma pie preču saņemšanas. Zibmaksājumu izmantošana lielā mērā ir atkarīga no banku spējām šādus risinājumus izstrādāt un tirgotāju vēlmes tos izmantot, lai pieņemtu maksājumus no patērētājiem.

Kādi būs tipiskākie piemēri zibmaksājumu izmantošanai?

Zibmaksājumi pēc būtības ir izmantojami jebkurā jomā un nākotnē tie lielā mērā aizstās tradicionālos maksājumus. Kā tipiskākos piemērus varam minēt:

  1. ātrs pārskatījums savam radiniekam vai draugam, kuram neplānoti nepieciešams norēķināties, bet skaidra nauda nav līdz un kartes kontā naudas apjoms nav pietiekams;
  2. vienkārši ātrs pārskatījums radiniekam vai draugam dažās sekundēs jebkurā dienā un diennakts laikā;
  3. samaksa par pasūtītu preci vai pakalpojumu, tādejādi izvairoties no nepieciešamības veikt priekšapmaksu vai izmantot skaidru naudu;
  4. samaksa par preci vai pakalpojumu, kurš tiek piegādāts Jūsu mājsaimniecībai Jums atrodoties ārvalstīs;
  5. ātrs pārskatījums no Jūsu radinieka, kurš strādā ārvalstīs, piemēram, Vācijā vai Īrijā, t.sk. no viņa bankas konta attiecīgajā valstī.

Moderno tehnoloģiju valodā runājot, zibmaksājumi ir WhatsApp naudai!

Kādi būs ieguvumi no zibmaksājumiem?

Maksātājam tie ir zibenīgi naudas pārvedumi, kas pieejami 24 stundas diennaktī bez brīvdienām, pie tam Eiropas mērogā. Saņēmējam, un it īpaši tirgotājiem un privātpersonām, tā ir iespēja ātri saņemt naudas līdzekļus un tos nekavējoties atkal izmantot. Gan maksātājam, gan saņēmējam zibmaksājumi piedāvā arī augstāku drošību, jo preču vai pakalpojumu iegādei un maksājumos starp privātpersonām samazināsies nepieciešamība pēc skaidras naudas izmatošanas. Valstij tie ir efektīvāki naudas apgrozības procesi un integrācija Eiropas maksājumu telpā.