Publicēts: 09.08.2022.

Latvijas Banka sadarbībā ar Banku augstskolu arī šogad rīko gadskārtējo izglītojošo forumu skolotājiem par aktualitātēm ekonomikā. Šogad, Latvijas Bankas simtgades un Banku augstskolas 30 gadu jubilejas gadā, tradicionālais seminārs pārtaps plašākā konferencē "Vai dzīvei virtuālajā realitātē nepieciešama finanšu pratība? Aktualitātes ekonomikā un Latvijas Bankas 100 gadu pieredzes stāsts".

Konference notiks 24. augustā plkst. 10.00–16.30 Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskā centra Zinātņu mājā Rīgā, Jelgavas ielā 3.

Tradicionāli, jau devīto reizi, uzsākot jauno mācību gadu, Latvijas Banka aicina skolotājus tikties ar kolēģiem un pieredzējušiem nozares ekspertiem, lai papildinātu savas zināšanas par aktuālo ekonomikā un finanšu pratībā. Pasākums tiek rīkots sadarbībā ar Banku augstskolu, kas ir viena no vadošajām finanšu un uzņēmējdarbības augstskolām Latvijā un šogad atzīmē 30 gadu jubileju.

Konferencei būs četras daļas ar dažādu noderīgu un iedvesmojošu saturu, kas domāts gan sākumskolas un pamatskolas, gan vidusskolas skolotājiem.

Konferences 1. daļā skolotājus sveiks Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks un izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece. Par Latvijas Bankas simt gadu pieredzi un ieguldījumu Latvijas sabiedrības finanšu pratībā stāstīs LU Latvijas vēstures institūta vadošā pētniece Ineta Lipša, ar aktualitātēm paaudžu mijiedarbībā un naudas prasmēm digitālajā vidē iepazīstinās Banku augstskolas rektore Līga Peiseniece.

Pasākuma 2. daļā norisināsies paneļdiskusija, kurā seši eksperti centīsies rast atbildes, kā veicināt jauniešu finanšu pratības kultūru digitālajā vidē. Diskusijā piedalīsies LU profesore, LU Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes zinātņu prodekāne Zanda Rubene, Banku augstskolas Padomes priekšsēdētāja vietnieks Andris Nātriņš, Rīgas Stradiņa universitātes pētnieks, sociālantropologs Andris Saulītis, Latvijas Drošāka interneta centra izglītības darba vadītāja Liene Valdmane un Saulkrastu vidusskolas sociālo zinību un ekonomikas skolotāja Marina Skļara. Diskusiju vadīs Latvijas Darba devēju konfederācijas izglītības un nodarbinātības eksperts Rihards Blese.

Konferences 3. daļā trijās radošajās darbnīcās skolotājiem būs iespēja gūt praktiskas idejas mācību darbam stundās un pirmajiem iepazīties ar jauniem digitālā mācību līdzekļa "Mana ekonomika" metodiskajiem materiāliem. Pasākuma laikā varēs saņemt praktiskus padomus par budžeta plānošanu un apdrošināšanu, iepazīties ar ekonomikas aktualitātēm Latvijā un pasaulē, paskatīties uz naudu caur dizaina un mākslas prizmu un doties ceļojumā uz virtuālās realitātes ekonomikas kabinetu.

Dienas noslēgumā par ceļu mūzikas biznesa pasaulē sarunāsies biedrības "Junior Achievement Latvia" valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns un jaunā dziedātāja Aleksandra Špicberga.

Pilna konferences programma – naudasskola.lv.

Konferencē aicināti piedalīties 1.–12. klases sociālās un pilsoniskās jomas skolotāji un citi interesanti. Pieteikšanās – līdz 14. augustam Latvijas Bankas ekonomiskās izglītotības vietnē naudasskola.lv. Dalība konferencē bez maksas, dalībnieku skaits ierobežots.

Šis tradicionālais Latvijas Bankas pasākums ir kā atskaites punkts pirms jaunā mācību gada, lai skolotājiem palīdzētu pārrunāt ar skolēniem apgūstamo mācību vielu, pamatojoties uz aktuālajām norisēm. Latvijas Banka īsteno dažādas izglītojošās aktivitātes, lai uzlabotu ikviena indivīda, kā arī sabiedrības kopumā izpratni par personisko finanšu prasmīgu pārvaldīšanu un likumsakarībām, kas ietekmē tautsaimniecības attīstību un ienākumu kāpumu. Iedzīvotāju izpratnes veicināšanā būtiska loma ir skolotājiem, kuri skolēniem sniedz ieskatu tautsaimniecības norisēs un ekonomikas likumsakarībās. Kā rāda aptaujas un diskusijas, sociālo zinību skolotājiem ir ļoti nepieciešams papildu atbalsts mācību satura veidošanā, un Latvijas Banka šajā ziņā ir nozīmīgākais institucionāla atbalsta sniedzējs.

Uzziņai

Apzinoties ekonomiskās izglītotības lomu sabiedrības dzīves kvalitātē un tautsaimniecības attīstībā, Latvijas Banka veic sistēmisku ekonomiskās izglītošanas darbu. Latvijas Banka sociālo zinību skolotājiem, skolēniem, studentiem u.c. interesentiem aktīvi piedāvā dažādas iespējas izprast ekonomikas likumsakarības. Partnerībā ar citām Latvijas iedzīvotāju finanšu pratības stratēģijas īstenošanā iesaistītajām institūcijām Latvijas Banka veicina tādas sabiedrības attīstību, kurā cilvēkiem ir zināšanas par finansēm un ekonomiku un viņi spēj tās izmantot savas finansiālās ilgtspējas nodrošināšanai un konkurētspējas darba tirgū un labklājības paaugstināšanai, tā radot arī priekšnoteikumus sabiedrības kopējai attīstībai.

 Nākamajā mācību gadā skolās jau trešo gadu tiks izmantots Latvijas vadošo izglītības ekspertu un Latvijas Bankas ekonomistu kopdarbā tapušais digitālais mācību līdzeklis "Mana ekonomika", kas dod iespēju skolēniem pilnīgāk un mūsdienīgāk apgūt ekonomikas jautājumus, kuri iekļauti vispārējās izglītības standartā sociālajā un pilsoniskajā mācību jomā. "Mana ekonomika" dod iespēju caur ekonomikas prizmu palūkoties uz sociālajiem, valsts pārvaldības, starptautisko attiecību, kā arī uzņēmējdarbības jautājumiem, nodrošinot iespēju lietotājiem pilnīgāk izprast dažādu procesu norisi individuālā, uzņēmumu, valsts un globālā līmenī.

Citi jaunumi

15.09.2023.

Infografika: Latvijas pensiju 2. un 3. līmeņa darbības rādītāji 2023. gada 1. pusgadā

15.09.2023.

Infografika: Ieguldījumu fondu un alternatīvo ieguldījumu fondu darbības rādītāji 2023. gada 1. pusgadā

15.09.2023.

Kritiskie finanšu pakalpojumi: kas jāzina banku klientiem?

Laikā, kad karš noris Eiropā un ik pa laikam saņemam satraucošus...
13.09.2023.

Uzņēmumus aicina pieteikt savus sasniegumus Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvai 2023

Latvijas Banka un Korporatīvās pārvaldības konsultatīvā padome...
08.09.2023.

Kooperatīvo krājaizdevu sabiedrību segmentā vērojama mērena sašaurināšanās

Šā gada jūnija beigās Latvijā darbojās 29 kooperatīvās...
07.09.2023.

Iedzīvotāji aicināti iepazīties ar informāciju par kritiskajiem finanšu pakalpojumiem

Latvijas Banka sadarbībā ar partneriem sagatavojusi informatīvu...
04.09.2023.

Pilnveido Ziemeļvalstu un Baltijas valstu naudas atmazgāšanas novēršanas sistēmu

Šodien publicēts Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) īstenotā un...
28.08.2023.

Mārtiņš Kazāks intervijā Bloomberg TV

ECB Padomes septembra lēmumi par tālāko monetāro politiku būs...
25.08.2023.

Latvijā 1. pusgadā būtiski audzis bezskaidrās naudas maksājumu apjoms

Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji (kredītiestādes,...
24.08.2023.

Vairāk nekā 300 skolotāju piedalās ikgadējā seminārā "Aktualitātes ekonomikā"

Šodien rekordliels dalībnieku skaits – 330 Latvijas skolotāji –...
24.08.2023.

Papildinātas vadlīnijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un sankciju riska pārvaldīšanai

Latvijas Banka papildinājusi Finanšu un kapitāla tirgus komisijas...
10.08.2023.

Eiropas Centrālās bankas Tautsaimniecības biļetens 5/2023