Publicēts: 11.07.2022.

Vēršam iedzīvotāju uzmanību, ka pēdējos gados, attīstoties tehnoloģijām, sociālajiem tīkliem un dažādiem rīkiem, lai viltotu identitāti, aktivizējušies krāpnieki finanšu jomā, kuri tostarp savu noziedzīgo nodarījumu veikšanā izmanto Latvijas Bankas vārdu. Aicinām saglabāt piesardzību un rūpēties par savu naudas līdzekļu drošību, kā arī finanšu un cita rakstura informācijas neizpaušanu. Neskaidrību gadījumos lūdzam zvanīt Latvijas Bankai (67022300) un pārliecināties, ka aktivitāte ir saistīta ar centrālās bankas darbību.

Šeit tikai daži no krāpniecības veidiem:

Aktuālākais – “nepareizi pārskaitījumi”

Izmantojot Latvijas Bankas vārdu, notiek dažādi krāpšanas mēģinājumi: prasīta informācija par iedzīvotāju materiālo stāvokli, izplatītas viltus ziņas, kā arī – pēdējā laikā – izteikti apgalvojumi par it kā nepareizi veiktiem bezskaidrās naudas pārskaitījumiem. Lielākas ticamības radīšanai, zvana saņēmējam tālrunī var uzrādīties, ka zvanīts tiek no Latvijas Bankas tālruņa numura. Aicinām iedzīvotājus būt īpaši vērīgiem, "neuzķerties" uz krāpniekiem un jebkuru šaubu gadījumā zvanīt Latvijas Bankai un pārvaicāt, vai tiešām iepriekš saņemtais zvans vai internetā publicētā informācija ir saistīta ar Latvijas Banku. Gadījumos, kad ir aizdomas par krāpniecības mēģinājumu, aicinām vērsties pie sava telekomunikāciju operatora un ziņot Valsts policijai!

Latvijas Banka ir valsts centrālā banka, iestāde ar augstu reputāciju un, lai gan pašlaik neveic banku uzraudzību, lielas sabiedrības apziņā tā ir “galvenā banka”, valsts banka. Tātad, uzdodoties par Latvijas Bankas pārstāvi, sazvanītajam cilvēkam acīmredzot tiek radīts iespaids, ka zvanītājs pārzina lietu, pārvalda situāciju, var palīdzēt. Ne velti to cilvēku skaits, kas vēlējušies pārliecināties, vai tiešām Latvijas Banka viņiem zvanījusi, dienā sasniedzis pat vairākus desmitus cilvēku.

Iedzīvotājiem un uzņēmumiem nav kontu Latvijas Bankā. Tikai finanšu institūcijām tādi ir centrālajā bankā. Tā, ka ar šādu apgalvojumu krāpnieku uzreiz sevi nodod un cilvēks var būt pilnīgi drošs, ka to mēģina apmānīt.

Aicinājumi ieguldīt

Kā iepriekš norādījusi Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT.lv, nesen aktīvi tika izplatītas viltus ziņas, kurās sabiedrībā pazīstami cilvēki it kā reklamē investīcijas kriptoaktīvā bitcoin. Starp šīm viltus ziņām ir bijušas arī tādas, kurās šādi ieguldījumi tiek pasniegti kā Latvijas Bankas un tās amatpersonu atbalstīti. Šīs ziņas ir nepatiesas, un tiek izplatītas krāpnieciskos nolūkos. Latvijas Banka par šīm nepatiesajām ziņām ir informējusi gan CERT.lv, gan Valsts policiju. Esiet uzmanīgi – arī zvani par šādu tēmu var atgriezties krāpnieku dienaskārtībā.

Kā norāda CERT.lv, visām šādām viltus ziņām ir vienota shēma un tā ir starptautiski izmantota  – melīgi piesaukti cilvēku vai institūciju viedokļi, ziņas, fakti, vizuāla sasaiste ar populāriem portāliem.

Bitcoin

Latvijas Banka jau ilgstoši norāda arī uz riskiem, kādus potenciāls ieguldītājs uzņemas saistībā ar ieguldījumu kriptoaktīvā bitcoin.

Cietušais šais krāpniecības situācijās pēc būtības ir ikviens, kuram nauda tiek izkrāpta – vienalga, par kādu darbinieku krāpnieks uzdevies. Tādēļ aicinām visus ekonomiski aktīvos cilvēkus informēt, brīdināt  savus tuviniekus, draugus,  kas, iespējams, ar finanšu un finanšu drošības jautājumiem saskārušies retāk un varētu “iekrist”.

 

Citi jaunumi

06.12.2023.

Latvijas Banka piemēro 2 milj. eiro soda naudu AS "LPB Bank", slēdzot administratīvo līgumu

Latvijas Banka ar AS "LPB Bank" noslēgusi administratīvo...
06.12.2023.

Četri Latvijas uzņēmumi saņem Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvu 2023, izaugsmes balva – Rīgas Stradiņa universitātei

Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvu 2023 šogad saņēma...
05.12.2023.

Neizmantojamo aktīvu riski ražošanas ķēdēs un to ekonomiskā ietekme eirozonā

Pētījums 6/2023
05.12.2023.

Latvijas Banka izsludina kārtējo studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursu

Latvijas Banka izsludinājusi kārtējo studentu zinātniski...
30.11.2023.

Izvēlētas iespējamās nākotnes eiro banknošu tēmas – "Eiropas kultūra" un "Upes un putni"

Īsumā Izvēlētās iespējamās tēmas ir "Eiropas kultūra" un...
27.11.2023.

Finanšu sektors vienojas turpināt pasākumus skaidrās naudas pieejamības nodrošināšanai

Latvijas Banka, Finanšu nozares asociācija un komercbankas ar...
27.11.2023.

Latvijā sākas "Tavas pensijas nedēļa"

Šodien sākas "Tavas pensijas nedēļa" – pasākumu un aktivitāšu...
27.11.2023.

Latvijas Banka izlaiž Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja jubilejai veltītu monētu

Trešdien, 29. novembrī, Latvijas Banka par godu Rīgas...
21.11.2023.

Iecere "Altum" pārveidot par banku

Īsumā Pirms "Altum" pārveidot par banku, ir jāveic ilgs...
16.11.2023.

Latvijas finanšu iestādēs būtiski uzlabotas iekšējās kontroles sistēmas, jāstiprina samērīga risku pārvaldība un vēlme uzņemties risku

Latvijas finanšu iestādēs pēdējo gadu laikā būtiski...
14.11.2023.

Par Latvijas Bankas darbu brīvdienā

Saistībā ar valsts svētkiem mainīts Latvijas Bankas darba laiks....
09.11.2023.

Latvijas Banka izlaiž zelta kolekcijas monētu "Zelta zirgi"

Trešdien, 15. novembrī, Latvijas Banka izlaidīs zelta monētu...