Publicēts: 29.09.2017.

Latvijas kolekcijas monētas "Zeme" un "Ziemassvētku kaujas" guvušas atzinību izdevniecības Watermark Publishing House rīkotajā 11. starptautiskajā kolekcijas monētu konkursā "Monētu zvaigznājs 2017" (Coin Constellation – 2017).

Šonedēļ Maskavā tika paziņoti konkursa "Monētu zvaigznājs 2017" rezultāti. Uz balvām pretendēja 268 monētas no 27 valstīm. Konkursā varēja pieteikt monētas, kas izlaistas 2016. gadā, un tās astoņās nominācijās vērtēja starptautiska žūrija.

Latvijas Bankas 2016. gadā izlaistā perlukora un sudraba monēta "Zeme" atzīta par labāko nominācijā "Oriģināla tehnoloģija". Monētas autora arhitekta Mārča Kalniņa veidotās monētas centrā gluži kā Visumā peld mūsu mājas – planēta Zeme. Monētas ļauj katram uz to paskatīties no neierasta skatpunkta, lai labāk novērtētu Zemes niecību plašajā Visumā un vienlaikus tās neaizstājamo nozīmību priekš mums. Mārcis Kalniņš ar šīs caurspīdīgās monētas ideju 2015. gadā uzvarēja Latvijas Bankas rīkotajā inovatīvas eiro kolekcijas monētas konkursā. Kolekcijas monēta "Zeme" izgatavota kaltuvē UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva).

Nominācijā "Veiksmīgs mākslinieciskais risinājums" otro godalgu saņēma sudraba kolekcijas monēta "Ziemassvētku kaujas", kuras grafisko dizainu veidojis mākslinieks Kristaps Ģelzis un ģipša modeli – Ligita Franckeviča. Arī šī monēta kalta UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva). Kristapam Ģelzim monētas dizaina ideja radusies, apmeklējot Ziemassvētku kauju muzeju Jelgavas novadā. Galvenais emocionālais saviļņojums gūts no dažām skopām detaļām – patronu čaulītēm, lodes trieciena deformētas šineļa siksnas sprādzes, šrapneļa rūsas koka stumbrā un tikai nojaušama aizbirušu ierakumu reljefa.

Monētas "Ziemassvētku kaujas" un "Zeme" (komplektā "Visuma atspulgs monētās") vēl var iegādāties Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā (https://www.bank.lv/par-mums/klientu-kase), kā arī Latvijas Bankas kolekcijas monētu iegādes vietnē e-monetas.lv.

Monētu konkursā "Monētu zvaigznājs" Latvija ar labiem panākumiem piedalījusies kopš 2007. gada. 2016. gadā nominācijā "Unikāls idejas risinājums" par labāko atzīta monēta "Rainis un Aspazija" un nominācijā "Monētu klasika" 2. vietu ieguva monēta "Vērdiņam 500", savukārt 2015. gadā nominācijā "Gada sudraba monēta" 2. vietu ieguva monēta "Baltijas ceļš". Vairāk informācijas par šīm un citām pārdošanā esošajām kolekcijas monētām sk. e-monetas.lv.

Monetu-zvaigznaja-balva-2017