Publicēts: 26.01.2022.

Eiropas Komisija (EK) un OECD finanšu pratības ekspertu struktūra (OECD/INFE) izstrādājušas vienotu finanšu pratības kompetenču standartu pieaugušajiem, kurš Latvijas Bankas vadībā tiks ieviests arī Latvijā. Standarta mērķis ir uzlabot iedzīvotāju naudas prasmi un veicināt pārdomātus ar personiskajām finansēm saistītus lēmumus.

Standarts ir pamats, lai tālāk veidotu valsts politiku, finanšu pratības programmas un izglītojošus materiālus pieaugušajiem finanšu pratības jomā. Tajā iezīmētas nozīmīgākās prasmes, kuras iedzīvotājiem nepieciešamas pārdomātu finanšu lēmumu pieņemšanai. Standarts veidots, papildinot G20/OECD/INFE finanšu pratības pamata kompetenču standartu pieaugušajiem, pielāgojot to Eiropas Savienības (ES) prasībām un iekļaujot ar digitālajām prasmēm un ilgtspējīgām finansēm saistītus jautājumus.

Latvijā 2017. gadā izstrādāts "Pamata kompetenču standarts finanšu pratībā pieaugušajiem". Tas tiks atjaunots Latvijas Bankas vadībā, piesaistot finanšu pratības ekspertus no valsts, nevalstiskā un privātā sektora, lai ieviestu jaunizveidoto EK un OECD/INFE finanšu pratības kompetenču standartu. Arī Latvijā esošo standartu iecerēts papildināt ar ilgtspējīgu finanšu un digitālo prasmju aspektiem.

EK un OECD/INFE vienotais finanšu pratības kompetenču standarts izstrādāts saskaņā ar EK Kapitāla tirgu savienības 2020. gada rīcības plānu. Vienots standarts veicinās labās prakses apmaiņu starp politikas veidotājiem un iesaistītajām pusēm ES līmenī. Standarts ir pieejams OECD/INFE tīmekļvietnē.

Otrdien, 25. janvārī, notika finanšu pratības kompetenču standarta pieaugušajiem izziņošanas pasākums.

Papildu informāciju var iegūt pie vecākās finanšu pratības speciālistes Aijas Brikšes pa tālr. 67022373, e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Uzziņai

Pakāpeniski īstenojot priekšdarbus Latvijas Bankas un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) integrācijai vienā institūcijā, ar 2022. gada 1. janvāri par Latvijas nacionālo koordinatoru finanšu pratības jomā ir kļuvusi Latvijas Banka.

Finanšu pratība ir zināšanu, prasmju, attieksmes un uzvedības kopums, kas nepieciešams, lai pieņemtu optimālus finanšu lēmumus, nodrošinātu savu finansiālo drošību, ilgtspēju un labklājību.