Publicēts: 03.12.2014.

Aicinām Jūs piedalīties Latvijas Bankas rīkotajā ekspertu sarunā "Latvijas konkurētspēja un produktivitāte: kas tālāk?", kas notiks šīs gada 8. decembrī plkst. 12:00-14:00 Latvijas Bankā, K. Valdemāra 1b, Rīgā. Kā ierasts, uz Latvijas Bankas speciālistu makroekonomiskās analīzes bāzes diskusija būs par praktiskiem, Latvijas tautsaimniecības attīstībai vitāli svarīgiem jautājumiem.

Produktivitāte jeb radītā pievienotā vērtība uz vienu darbinieku, ir uzņēmumu un tautsaimniecības konkurētspējas priekšnoteikums. Savukārt konkurētspēja jeb kādas valsts uzņēmumu iegūtās eksporta tirgu daļas pieaugums ir tautsaimniecības attīstības nosacījums – īpaši tādai atvērtai ekonomikai, kāda ir Latvijā. Krīze piespieda pievērst šiem elementiem pienācīgu uzmanību, un tieši krīzes laikā Latvijā būtiski pieauga produktivitāte un līdz ar to arī Latvijas ražotās produkcijas un sniegto pakalpojumu konkurētspēja. Atgriežoties pie ekonomiskās izaugsmes, šai ziņā atkal iestājies atslābums – jaunākie pieejamie statistikas skaitļi nav iepriecinoši un liecina, ka kopš 2010. gada produktivitāte aug ievērojami lēnāk. Līdz ar to likumsakarīgs ir jautājums - kā vismaz saglabāt uzņemto attīstības kursu? Nākamais jautājums, kas būs šīs Ekspertu sarunas diskusiju centrā, – kas ir tie "lielie" faktori, kas nosaka augstāku ražīgumu – kāda loma ir resursu izvietojumam, uzņēmuma lielumam, orientācijai uz eksportu un nozarei, kurā tas strādā. Un kas kopumā veido ilgtspējīgu uzņēmuma attīstību, cik svarīga ir izglītības un inovāciju loma, lai uzņēmumi, to darbinieki un valsts taptu pārtikušāki?

Ekspertu sarunu ievadīs Latvijas Bankas ekonomisti Konstantīns Beņkovskis un Rūdolfs Bēms ar padziļinātu analīzi par produktivitātes attīstības dinamiku gan valsts, gan uzņēmumu un nozaru līmenī. Šāda veida analīze, izmantojot Centrālās statistikas pārvaldes datus par Latvijas ekonomiku, tiks prezentēta pirmo reizi.

Tālāk sarunā iesaistīsies Rīgas Ekonomikas augstskolas docents Arnis Sauka un, pavēršot sarunu virzienā "Ko darīt?" – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš. Sarunu vadīs AS "SAF Tehnika" valdes priekšsēdētājs, LTRK padomes loceklis Normunds Bergs.

Diskusiju apmeklēt aicināti arī žurnālisti. Pasākums notiks pirmdien, 8. decembrī, no plkst. 12:00 līdz 14:00 Latvijas Bankas ēkā Rīgā, K. Valdemāra ielā 1B (šajā ēkā izvietotas Latvijas Bankas kases, un tā atrodas pretī centrālajai ēkai).

Savu dalību ekspertu sarunās lūdzam pieteikt, sūtot e-pastu uz adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai zvanot pa tālruni 67022594.

Plašāka informācija un diskusijas tiešraide – www.makroekonomika.lv.