Publicēts: 18.02.2013.

Šodien ar svinīgu pasākumu Latvijas Bankā tika atklāta ekonomiskās izglītotības interneta vietne "Naudas skola" – www.naudasskola.lv. Plašāka sabiedrība tika iepazīstināta arī ar jaunu apmeklētāju centra "Naudas pasaule" ekspozīcijas elementu - interaktīvu mācību prezentāciju "Latvijas Bankas vēsture".

Pasākumā izskanēja aicinājums noteikt ekonomiku par obligātu mācību priekšmetu, kas palīdzētu izvairīties no pagātnes kļūdu atkārtošanas.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs akcentēja ekonomiskās izglītības lomu sabiedrībā.

Par nepietiekamo sabiedrības informētības līmeni liecina neizpratne par nesenās krīzes iemesliem un brīžiem neracionāla rīcība, piemēram, paklausot baumām par lata stabilitāti vai komercbanku darbību.

Latvijas Bankas vadītājs norādīja, ka sekmīga Latvijas ekonomikas attīstība nav iedomājama bez tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, ķīmija, fizika un arī ekonomika. "Ja mēs ražojam zemas pievienotās vērtības preces, nespējam gūt lielus ienākumus. Mūsu ekonomisti par to ir runājuši daudz – lai Latvija izrautos no šīs situācijas, beidzot jāsāk ražot preces ar augstu pievienoto vērtību. Bet, kā mēs varam ražot preces ar augstu pievienoto vērtību, ja mums skolās pašos galvenajos priekšmetos nav pat obligātu eksāmenu? Kā lai mēs izraujamies no šī apburtā loka?" sacīja Rimšēvičs.

Vietni "Naudas skola" skolēniem, skolotājiem un citiem interesentiem prezentēja Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolnieces Maija Sabule un Laura Hippe.

Viņas pastāstīja, ka "Naudas skola" būs vērtīga ikvienam, kurš interesējas par ekonomiku, jo informācija ir pasniegta vienkāršiem vārdiem, bez sarežģītiem terminiem.

"Pirmo reizi, kad ieraudzījām šo mājaslapu, bija diezgan liels pārsteigums, jo tajā bija ļoti liela apjoma informācija, ļoti dažādas lietas - filmas, prezentācijas un raksti. Bet, kad apradām un sākām ložņāt pa mājaslapu, spēlēt spēles, skatīties video, lasīt, tad sapratām, ka "Naudas skola" ir ļoti noderīga ne tikai skolēniem, bet ikvienam, kurš interesējas un saskaras ar naudu," norādīja Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolnieces.

Viņas pastāstīja, ka sev interesējošu nodarbi mājaslapā atradīs ikviens – sākot no bērniem, kuri var spēlēt spēles un skatīties filmas, līdz pat pedagogiem, kuriem vietnē ir sava "Skolotāju istaba".

Jau kopš 2005. gada Latvijas Banka aktīvi pievērsusies sabiedrības izglītošanai interaktīvā veidā, atklājot apmeklētāju centru "Naudas pasaule". Šo gadu laikā centra ekspozīciju apmeklējuši vairāk nekā 70 000 cilvēku – pārsvarā skolēni un studenti, bet arī citi interesenti.

Nākamais Latvijas Bankas solis, lai ekonomiskās izglītības iespējas padarītu pieejamākas plašai sabiedrībai un sniegtu jaunas iespējas skolēniem un skolotājiem, ir interneta vietne "Naudas skola" (www.naudasskola.lv). Tā palīdz izprast ekonomikas likumsakarības, diskutēt par aktuāliem notikumiem tautsaimniecībā, pārbaudīt savas zināšanas spēlēs un konkursos, kā arī iesaistīties izglītojošos pasākumos. Materiālu veidi ir piemēroti un viegli uztverami gan skolēniem un plašai sabiedrībai, gan skolotājiem darba vajadzībām.

Par "Naudas skolu":
"Naudas skolas" mērķauditorija ir dažāda vecuma skolēni (galvenokārt materiāli domāti 13-17 gadus veciem skolēniem, bet atsevišķa sadaļa piemērota arī jaunākiem bērniem), ekonomikas un citu priekšmetu skolotāji, studenti, kā arī ikviens interesents. "Naudas skolā" informācija pasniegta iespējami vienkāršā un saprotamā veidā.
Vietnē pieejami dažādi izglītojošie materiāli, metodiskā palīdzība ekonomikas un sociālo zinību skolotājiem, ekonomikas terminus skaidrojoša vārdnīca, informācija par Latvijas Bankas apmeklētāju centra "Naudas pasaule" ekspozīciju, izglītojošas datorspēles. Paredzēts arī rīkot dažādus konkursus skolēniem.
"Naudas skolā" apskatāmās tēmas – makroekonomika, Latvijas Bankas darbības sfēras, ekonomikas izglītība.

Par interaktīvo mācību prezentāciju "Latvijas Bankas vēsture'':
Interaktīvā mācību prezentācija "Latvijas Bankas vēsture" ir saistošs ceļojums laikā, kas ļauj izsekot Latvijas Bankas darbības uzdevumiem un rezultātiem Latvijas tautsaimniecības attīstībā, valūtas stabilitātes un ekonomikas izaugsmes nodrošināšanā. Multimediju prezentācija piedāvā visaptverošu skatu uz norisēm Latvijas ekonomikā 90 gadu garumā. Pētījums "Latvijas Bankas vēsture" ir unikālas un līdz šim nepublicētas informācijas avots.