Publicēts: 31.10.2012. Aktualizēts: 11.12.2012.

Sagaidot centrālās bankas un lata 90 gadus, Latvijas Banka šī gada 1. novembrī laidīs apgrozībā jubilejas monētu "Sudraba pieclatnieks", kas kalta, izmantojot oriģinālās 1929. gada formas. Monētas mākslinieks ir Rihards Zariņš (1869–1939).

Jāatzīmē sakritība, ka šī būs deviņdesmitā lata jubilejas un piemiņas monēta – tās kaltas tikai atjaunotās valsts laikā. Latvijas Bankas jubilejas monētas ir miniatūri mākslas darbi, ko velta Latvijas vērtībām – notikumiem, panākumiem, cilvēkiem, mūsu kultūras zīmēm. Pēc Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas turpinājās brīvības cīņas, un tikai pēc valstiskuma iekšējas un ārējas nostiprināšanas un diskusijām par tautsaimniecības un finanšu sistēmas veidošanas principiem bija pienācis laiks valsts emisijas bankai un pilnvērtīgai nacionālajai valūtai. 2012. gada 1. novembrī Latvijas Banka atzīmēs savu 90. dzimšanas dienu. Vēl pēc dienas klajā nāca pirmās lata naudas zīmes. Viens no jauno lata banknošu un monētu dizaina autoriem bija grafiķis Rihards Zariņš. Viņš ar izcilā The Royal Mint (Lielbritānija) graviera Pērsija Metkalfa palīdzību ir radījis 5 latu sudraba monētu, kas vēlāk kļuva par Latvijas brīvības un valstiskuma simbolu un kas pārmantota arī atjaunotās valsts naudas dizainā – gan banknotēs, gan jubilejas monētās, gan tautas konkursā izvēlētajā Latvijas eiro monētu reversā.

Atjaunotais sudraba pieclatnieks tiks svinīgi laists klajā 1. novembrī Latvijas Bankas 90 gadu vēstures pasākumā, kur tās stāstu palīdzēs atklāt akadēmiķis Jānis Stradiņš, kā arī Lielbritānijas Karaliskās naudas kaltuves darbinieki un unikālie vēsturiskie eksponāti.

Sudraba 5 latu monēta "Sudraba pieclatnieks" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas maksimālā tirāža – 10 000 eksemplāru. Sudraba pieclatnieks būs iegādājama Latvijas Bankā (Rīgā – jaunajās kasēs K. Valdemāra ielā 1B no plkst. 8:30). Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – Ls 36.30. 

Informācija redaktoriem
Jubilejas un piemiņas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību.
Latvijas Banka kopš lata atjaunošanas izlaidusi 90 jubilejas un piemiņas monētas, un daudzas no tām ir ieguvušas balvas prestižākajos starptautiskajos monētu mākslas konkursos.