Publicēts: 15.08.2001. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2001. gada 15. augustā

I. Suipes foto (Latvijas Banka)

2001. gada 9. augustā Latvijas Banka saņēma izdevuma World Coin News balvu "Gada novatoriskākā monēta" - šādu vērtējumu guvis sudraba lats "Millennium".

Daži fakti par balvu un monētu:

ASV iznākošais mēnešraksts World Coin News 18 gadus ar aptaujas palīdzību noskaidro pasaulē labākās monētas 10 nominācijās: vēsturiski visnozīmīgākā monēta, labākā laikmetu atspoguļojošā monēta, visnovatoriskākā monēta, labākā zelta un sudraba monēta, labākā krona, labākā apgrozības monēta, vispopulārākā monēta, vismākslinieciskākā monēta un visiedvesmojošākā monēta. No šīm 10 monētām viena tiek izvēlēta par gada monētu.

Par 2001. gada monētu izvēlēta gada vismākslinieciskākā monēta - 5000 sudraba Itālijas liru ar zemeslodes un jaunā gadu tūkstoša iestāšanās tematiku.

Žūrijas komisijā ir monētu kaltuvju, numismātu organizāciju, monētu tirdzniecības organizāciju, centrālo banku pārstāvji, gravieri, neatkarīgi eksperti un mēnešraksta izdevēja Krause Publications pārstāvji - 2001. gadā pavisam 65 cilvēki.

Gada balva radīta, lai iedzīvinātu jaunus dizainiskus risinājumus, estētiskas vērtības monētu mākslā un parādītu meistarības līmeni, kāds mūsdienās sasniedzams šai nozarē. Balvas dibinātāji uzsver, ka, kalpojot par maksāšanas līdzekli, monēta reizē tās saņēmējam ir stāsts par izlaidēju valsti - tās stiprajām pusēm, tās sasniegumiem un veiksmēm, un šai monētas funkcijai ir pievēršama ne mazāka nozīme kā pirmajai.

 

Jubilejas monēta - poga "Millennium" tika nokalta 1999. gada beigās starptautiskās monētu programmas ietvaros. Lai radītu programmu, Lielbritānijas Karaliskā monētu kaltuve aicināja 24 programmas dalībvalstis no visiem zemeslodes reģioniem piedāvāt neparasta izskata monētas, kas būtu unikālas attiecīgās valsts naudas kolekcijā - ar vēl nebijušu tēlu, formu vai nominālvērtību. Monēta Latvijas naudas vēsturē kļuva par unikālu ne tikai naudai nebijušās formas dēļ - īpašs bija arī naudas radīšanas process. Latvijas Banka monētas izveidei organizēja visas tautas ideju konkursu; tajā uzvarēja Taurenes pamatskolas matemātikas skolotāja Maija Bārzdiņa.

Šī monēta ir ļoti populāra piemiņas lieta un velte. 1999. gada beigās trīs dienās cilvēki iegādājās 2 000 monētu - pogu - tas ir tieši tik, cik tobrīd kaltuve bija paspējusi nokalt.

Monēta joprojām iegādājama Latvijas Bankas kasē, bankās un citās monētu tirdzniecības vietās.