Publicēts: 19.07.2006. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2006. gada 19. jūlijā


Rīt, 2006. gada 20. jūlijā, Rīgas Latviešu biedrības namā durvis vērs Eiropas Komisijas izstāde "Eiro monētu izcelsme". Tā atspoguļo eiro monētu dizaina izvēles procesu un sniedz iespēju iepazīties gan ar dizaina projektiem, gan ar pašreizējo 12 eiro zonas valstu monētām - kopumā 96.

Kopš 2002. gada 1. janvāra vairāk nekā 300 milj. iedzīvotāju 12 Ekonomikas un monetārās savienības valstīs (Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Īrijā, Itālijā, Luksemburgā, Nīderlandē, Portugālē, Somijā, Spānijā un Vācijā) norēķinās vienotajā Eiropas valūtā. Eiro ieviests arī suverēnajās pundurvalstīs Monako, Vatikānā un Sanmarīno. Banknotes visā eiro zonā ir vienādas, savukārt monētu reversu katra valsts izvēlas pati. Tas dara monētu izveidi sarežģītāku, bet daudzveidīgums ir interesants šo naudas zīmju lietotājiem.

Izstādē bez īstām monētām un neīstenotiem metiem ir visai daudz "aizkulišu" informācijas par sarežģīto monētu dizaina tapšanas ceļu kopš 1996. gada, kad neoficiālā sanāksmē Veronā dalībvalstis vienojās par to, ka monētām būs Eiropas un nacionālā puse. Ko vērti ir kaut gandrīz ikvienas dalībvalsts ieteikumi Eiropas kartes attēlam monētu kopīgajā pusē!

Izstādē Latvijas Bankas sagatavotā stendā pirmo reizi iespējams aplūkot Latvijas eiro monētu dizaina projektu. Latvijas eiro monētu reversa dizaina izvēle notika 2004. gadā visas tautas ideju konkursā, kurā žūrija par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikumu uz eiro monētām atveidot tautumeitas portretu, Brīvības pieminekli un Latvijas ģerboni. Latvijas Bankas kopdarbā ar māksliniekiem, kaltuvēm un Eiropas Komisiju tapuši izstādē apskatāmie monētu dizaina paraugi.

Tātad šie dizaina paraugi vēl var nedaudz mainīties - to atbilsmi Eiropas Savienības (ES) tiesību aktiem apstiprinās Ekonomikas un finanšu padomes Eiro monētu apakškomiteja. Monētas kalsim saskaņā ar Latvijas Nacionālo eiro ieviešanas plānu, kad būs pieņemts ES Padomes lēmums par Latvijas pievienošanos eiro zonai. Kalšanai vajadzīgs aptuveni pusgads, pirms tam konkursa ceļā izvēloties kaltuvi. Latvijas Banka, kas pārejā no lata uz eiro atbildēs par skaidrās un bezskaidrās naudas ieviešanu, laikus veic priekšdarbus, lai radītu pietiekamu kvalitatīvu naudas zīmju nodrošinājumu.

Izstāde būs atvērta no 20. jūlija līdz 29. augustam ik dienu no plkst. 11:00 līdz plkst. 19:00 Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē. Ieeja bezmaksas. Informācija par izstādi, eiro monētām un Latvijas eiro monētu dizaina paraugi šodien no plkst. 17:00 būs pieejami Latvijas Bankas interneta lapā www.bank.lv paziņojumu un jaunumu sadaļā. Tālrunis papildinformācijai 67022 385.