Publicēts: 04.12.2007. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2007. gada 4. decembrī

Latvijas Banka no rītdienas, 5. decembra, laiž apgrozībā jaunu 1 lata apgrozības monētu ar sniegavīra attēlu reversā. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Latvijas Banka turpina dažādot Latvijas naudas dizainu ar ierobežotas tirāžas 1 lata monētām, iekaļot tajās Latvijai raksturīgas zīmes, tēlus, notikumus. 2007. gada apgrozības vienlatnieku dizainu rindā pūcessaktai, ko daudzi iepazina tikai no Jāņos iznākušās lata monētas, nu seko ikvienam tuvs ziemas un bērnības prieku tēls - sniegavīrs.

Apgrozībā ir monētas ar stārķa, skudras, baravikas, Sprīdīša, Pētergaiļa, kliņģera, Jāņu vainaga, priedes čiekura un pūcessaktas attēlu. Šādas monētas paredzēts izlaist arī turpmāk, līdz Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro.

Monētas grafisko dizainu veidojusi Daina Lapiņa un ģipša modeli - Ligita Franckeviča.

Jaunās 1 lata monētas kaltas Austrijas Kaltuvē.

Jaunās 1 lata monētas reversā attēlots sniegavīrs. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads - 2007. Citu atšķirību - monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā - starp jauno monētu un citām 1 lata apgrozības monētām nav.

Monētas tirāža ir viens miljons, un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta. Tirāža noteikta, lai monētu pietiktu cilvēkiem, kuri to vēlēsies uzglabāt, taču apgrozībā (maksājumos) tās parādītos reti.