Publicēts: 13.06.2008. Aktualizēts: 05.02.2011.

Latvijas Banka laiž apgrozībā jaunu 1 lata apgrozības monētu ar ūdensrozes attēlu reversā. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Monētas grafisko dizainu veidojis Aleksandrs Čhaidze, kas darbu tika iesniedzis monētu dizaina konkursā 2002. gadā, kura rezultāts bija vienlatnieks ar skudru, bet ūdensroze ieguva veicināšanas prēmiju un palika labo ideju bankā.

Ģipša modeli monētai pirmo reizi veidojusi jaunā māksliniece Laura Medne, kas 2006.-2007. gadā kopā ar Baibu Šimi un ar Latvijas Bankas atbalstu apguva medaļu un monētu izgatavošanas mākslu Romā.

Jaunās 1 lata monētas kaltas Somijas kaltuvē Rahapaja Oy.

Apgrozībā ir monētas arī ar stārķa, skudras, baravikas, Sprīdīša, Pētergaiļa, kliņģera, Jāņu vainaga, priedes čiekura, pūcessaktas un sniegavīra attēlu. Šādas monētas paredzēts izlaist arī turpmāk, līdz Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro.

Jaunās 1 lata monētas reversā attēlota ūdensroze. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads - 2008. Citu atšķirību - monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā - starp jauno monētu un citām 1 lata apgrozības monētām nav.

Monētas tirāža ir viens miljons, un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta. Tirāža noteikta, lai monētu pietiktu cilvēkiem, kuri to vēlēsies uzglabāt, taču apgrozībā (maksājumos) tās parādītos reti.