Publicēts: 02.07.2008. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2008. gada 2. jūlijā

Latvijas Banka trešdien, 2. jūlijā, laiž apgrozībā vara un niķeļa sakausējuma piemiņas monētu "Dziesmu svētki". Šī monēta ir materiālā un izmērā atšķirīga, bet dizaina ziņā identa maijā klajā nākušajai sudraba monētai "Dziesmu svētki". Abu monētu grafisko risinājumu veidojis mākslinieks Arvīds Priedīte un ģipša modeli - tēlniece Ligita Franckeviča.

Latvijas XXIV Vispārējo dziesmu svētku un XIV deju svētku gadā tapusi monēta, kurā māksliniekiem reizē meistarīgi un saviļņojoši izdevies fiksēt dziesmu - garīgās kultūras izpausmes veidu, kam bijusi sevišķa nozīme nacionālajā atmodā un valstiskuma iegūšanā un atgūšanā.

Vara un niķeļa 1 lata monēta "Dziesmu svētki" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Vēl pirms klajā laišanas, ņemot vērā sabiedrības ierosinājumus, tās tirāža palielināta no 10,000 uz 30,000. Monēta būs iegādājama Latvijas Bankā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos, kā arī Dziesmu svētku norises vietās - Mežparka estrādē un Daugavas stadionā. Vara un niķeļa kaluma monētas "Dziesmu svētki" cena Latvijas Bankas kasēs - Ls 4.85.

Dziesmu un deju svētki ir notikums, kurā tieši vai netieši iesaistās gandrīz ikviena Latvijas ģimene. Tādēļ Latvijas Banka šai īpašajā gadījumā izmanto pasaulē aprobētu praksi un Dziesmu svētku monētu kaļ gan sudrabā - jubilejas monētas kaluma kvalitātē, gan vara un niķeļa sakausējumā.

Informācija redaktoriem
Jubilejas un piemiņas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību.