Publicēts: 03.12.2008. Aktualizēts: 05.02.2011.

Latvijas Banka šodien laiž apgrozībā sudraba piemiņas monētu "Laimes monēta". Tās grafisko dizainu veidojis mākslinieks Arvīds Priedīte un ģipša modeli - tēlnieks Jānis Strupulis.

Tuvojoties Ziemassvētkiem un gadu mijai, tradicionāli tiek nokalta kāda neparasta monēta. Šo svētku laikā cilvēki vēl cits citam laimi un ieskatās folkloras krājumos, kuros bagātīgi rodami ticējumi un formulas veiksmes un laimes meklējumiem. Arī skursteņslauķi tiek uzskatīti par laimes nesējiem. Ikdienā sastapt skursteņslauķi ir visai grūti, tāpēc nu varam paberzēt monētu, kur nokvēpušais vīrs, cēli nostājies dūmeņa galā, lūkojas pāri pilsētai, un viņam līdzās vienīgie asistenti - nenogurstošais jumtu censonis kaķis un šalcošais vējš.

Starp Latvijas Bankas neparastajām monētām vēl minamas, piemēram, tūkstošgades monēta "Poga", "Likteņa monēta" sudraba monēta ar apzeltītu aversu, abas sudraba - niobija "Laika monētas" ar zilu vai violetu blāzmojumu, septiņstūru "Ciparu monēta" un "Dzīvības monēta" ar apzeltītiem dizaina elementiem abās monētas pusēs.

Sudraba 1 lata monēta "Laimes monēta" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Tās maksimālā tirāža - 5,000. Monētas apraksts - pielikumā. "Laimes monēta" būs iegādājama Latvijas Bankā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - Ls 22.50.

Informācija redaktoriem
Jubilejas un piemiņas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību.