Publicēts: 08.06.2009. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2009. gada 8. jūnijā 

Latvijas Banka šodien laiž apgrozībā jaunu 1 lata apgrozības monētu ar Nameja gredzena attēlu reversā. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda - ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus. 

Monētas grafisko dizainu veidojusi Ilze Lībiete, un ģipša modeli - Baiba Šime. Abas mākslinieces ar šo darbu debitē monētu dizainā. 

Jaunās 1 lata monētas kaltas Vācijas kaltuvē Staatliche Münze Berlin

Apgrozībā ir monētas arī ar stārķa, skudras, baravikas, Sprīdīša, Pētergaiļa, kliņģera, Jāņu vainaga, priedes čiekura, pūcessaktas, sniegavīra, ūdensrozes un skursteņslauķa attēlu (http://www.bank.lv/lat/main/all/lvnaud/coin/1lats/). Šādas monētas paredzēts izlaist arī turpmāk, līdz Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro. 

Jaunās 1 lata monētas reversā attēlots Nameja gredzens. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads - 2009. Citu atšķirību - monētas jostas, izmēra, izmantotā metāla un svara ziņā - starp jauno monētu un citām 1 lata apgrozības monētām nav. 

Monētas tirāža ir viens miljons, un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta. Tirāža noteikta, lai monētu pietiktu cilvēkiem, kuri to vēlēsies uzglabāt, taču apgrozībā (maksājumos) tās parādītos reti. 

Monētas apraksts.