Publicēts: 12.12.2022.

Latvijas Banka sadarbībā ar Valkas pilsētas kultūras namu no trešdienas, 14. decembra, piedāvās iespēju iepazīties ar ceļojošo izstādi "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)". Izstādes svinīgā atklāšana – 14. decembrī plkst. 14.00, tā Valkas pilsētas kultūras namā būs skatāma līdz 31. decembrim.

Šī ir noslēdzošā izstāde 9 pasākumu ciklā, kura šogad, Latvijas Bankas simtgades gadā, bija izstādīta arī Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā, Cēsīs, Madonā, Jēkabpilī, Daugavpilī un Rēzeknē.

Izstādes svinīgajā atklāšanā plānojuši piedalīties Valkas mērs Vents Armands Krauklis un Latvijas Bankas padomes locekle Ilze Posuma. Sīkāka informācija par izstādes atklāšanu – rakstot Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tās darbība aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Ceļojošā izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesojas pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. gada līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Valka.

Ar Latvijas Bankas Valkas nodaļas darbību saistītas divas adreses Valkas pilsētā – Vidzemes rajona tiesas ēka Rīgas ielā 2 un Valkas pilsētas kultūras nams Emīla Dārziņa ielā 8. Valkas nodaļas priekšnieks no 1922. līdz 1940. gadam bija Jānis Jūlijs Ķimins – viena no izcilākajām personībām starp Latvijas Bankas nodaļu vadītājiem, kurš kopš 1923. gada ilglaicīgi darbojies arī kā Valkas pilsētas domnieks, domes priekšsēdētājs, valdes loceklis un pilsētas galva.

Izstādē atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas, t.sk. Valkas nodaļas, darbībā no 1922. gada līdz 1940. gadam. Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas atklās vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstus.

Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.

Šis ir īpašs gads Latvijas Bankai, kas svin savu simtgadi, atskatoties gan pagātnes veikumā, gan iezīmējot nākotnes izaicinājumus. 2022. gada 1. novembrī apritēja 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, tādējādi nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

Centrālās bankas simtgade atzīmēta visa 2022. gada garumā ar dažādiem pasākumiem, tostarp oktobrī atklāta un gandrīz četrus mēnešus Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā apskatāma izstāde "Vērtību zīmes", kuras vadmotīvs ir nauda kā nozīmīgs Latvijas tēla un valstisko vērtību simbols. Detalizēta informācija gan par Latvijas Bankas simtgadi, gan jubilejas pasākumiem – tīmekļvietnē https://www.bank.lv/par-mums/lb100.