Publicēts: 10.10.2022.

Latvijas Banka sadarbībā ar Jēkabpils pilsētas bibliotēku no trešdienas, 12. oktobra, piedāvās iespēju iepazīties ar ceļojošo izstādi "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)". Izstādes svinīgā atklāšana – 12. oktobrī plkst. 15.00, tā Jēkabpilī būs skatāma līdz 29. oktobrim.

Trešdien, 12. oktobrī, plkst. 16.00 Jēkabpils pilsētas bibliotēkā ar Jēkabpils pilsētas pašvaldības atbalstu notiks Latvijas Bankas prezidenta vietnieka Māra Kāļa saruna ar vietējiem viedokļu līderiem. Sarunas pirmajā daļā M. Kālis iepazīstinās ar centrālās bankas jaunākajām prognozēm par tautsaimniecības attīstību; analīzi par iemesliem, kāpēc Baltijas valstīs inflācija ir daudz augstākā līmenī nekā eiro zonā vidēji; aktualitātēm skaidrās un bezskaidrās naudas maksājumu jomā; bet pēc tam uzklausīs Jēkabpils līderu viedokli un jautājumus finanšu, tautsaimniecības, maksājumu, ilgtspējīgas attīstības jomā. Sarunā piedalīsies pašvaldības vadība.

Sīkāka informācija par izstādes atklāšanu un diskusiju – rakstot Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tās darbība aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Ceļojošā izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesosies kopumā 9 pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. gada līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Jēkabpils.

Izstādē atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas, t.sk. Jēkabpils nodaļas, darbībā no 1922. gada līdz 1940. gadam. Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas atklās vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstus.

Latvijas Bankas Jēkabpils nodaļa bija viena no mazajām centrālās bankas reģionālajām nodaļām, tā piedāvāja nelielu bankas pakalpojumu skaitu. Tas jēkabpiliešus neapmierināja. Viņi aktīvi iestājās par nodaļas darbības paplašināšanu kopš 1924. gada, bet 1929. gadā tirgotāju un rūpnieku organizācijas iesniedza Latvijas Bankai kategorisku prasību atvērt Jēkabpils nodaļā arī diskonta operācijas. Ekonomiskās krīzes dēļ šīs jēkabpiliešu cerības nepiepildījās, bet tika uzcelts moderns bankas nodaļas nams.

Jēkabpils nodaļu vadīja viena no interesantākajām personībām Latvijas Bankas darbinieku saimē – Fricis Skujskubris. Būdams kurzemnieks, viņš kopš 1919. gada līdz pat mūža nogalei kļuva par Jēkabpils patriotu, ko pierāda viņa līdzdalība vietējā laikraksta un izglītības biedrības dibināšanā. Kopā ar dzīvesbiedri viņi nenogurstoši piedalījušies pilsētas sabiedriskajā dzīvē daudzu gadu garumā.

Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.

Izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" jau viesojusies Ventspilī, Kuldīgā, Jelgavā, Cēsīs, Madonā, bet pēc Jēkabpils dosies uz Daugavpili, Rēzekni un Valku.

Šis ir īpašs gads Latvijas Bankai, kas svin savu simtgadi, atskatoties gan pagātnes veikumā, gan iezīmējot nākotnes izaicinājumus. 2022. gada 1. novembrī apritēs 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, tādējādi nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

Centrālās bankas simtgadi iecerēts atzīmēt visa 2022. gada garumā. Daži no vēl iecerētajiem pasākumiem:

  • 8. oktobrī atklāta un gandrīz četrus mēnešus Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs apskatāma izstāde "Vērtību zīmes", kuras vadmotīvs ir nauda kā nozīmīgs Latvijas tēla un valstisko vērtību simbols;
  • novembrī plānots prezentēt Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltītu zinātnisku izdevumu, kura autore ir vēsturniece Ineta Lipša, bet zinātniskais redaktors – vēsturnieks Aivars Stranga. Paplašinot līdz šim nepētīto nepublicēto avotu klāstu, grāmata parādīs Latvijas Bankas vadītājus lemšanas procesos un mijiedarbībā ar citām institūcijām un to līderiem no tās dibināšanas 1922. gadā līdz likvidēšanai 1940. gadā padomju okupācijas rezultātā;
  • savā jubilejas gadā Latvijas Banka turpinās tradīciju un 3. novembrī rīkos augsta līmeņa starptautisku tautsaimniecības konferenci simtgades zīmē. Konferencē ar vadošo eiro zonas monetārās politikas lēmēju līdzdalību tiks diskutēts par šādām tēmām: centrālo banku nākotnes mandāts un tā ietekme uz centrālo banku stratēģiju; eiro mainīgā loma, nākotne un digitālā nauda; finanšu sektora loma un transformācija.

Detalizēta informācija gan par Latvijas Bankas simtgadi, gan plānotajiem pasākumiem – tīmekļvietnē https://www.bank.lv/par-mums/lb100.