Publicēts: 19.09.2022.

Latvijas Banka sadarbībā ar Madonas novada bibliotēku pilsētas iedzīvotājiem un viesiem no trešdienas, 21. septembra, piedāvās iespēju iepazīties ar ceļojošo izstādi "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)". Izstādes svinīgā atklāšana – 21. septembrī plkst. 15.00, tā Madonā būs skatāma līdz 10. oktobrim.

Trešdien, 21. septembrī, plkst. 16.00 Madonas novada bibliotēkā ar Madonas pilsētas pašvaldības atbalstu notiks Latvijas Bankas padomes locekles Ilzes Posumas saruna ar vietējiem viedokļu līderiem. Sarunas pirmajā daļā I. Posuma iepazīstinās ar centrālās bankas redzējumu par aktualitātēm tautsaimniecībā un skaidrās un bezskaidrās naudas maksājumu jomā, bet pēc tam uzklausīs Madonas līderu viedokli un jautājumus finanšu, tautsaimniecības, maksājumu, ilgtspējīgas attīstības jomā. Sarunā piedalīsies pašvaldības vadība.

Sīkāka informācija par izstādes atklāšanu un diskusiju – rakstot Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tās darbība aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Ceļojošā izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesosies kopumā 9 pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. gada līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Madona.

Izstādē atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas, t.sk. Madonas nodaļas, darbībā no 1922. gada līdz 1940. gadam. Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas atklās vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstus.

Madonā atradās viena no pavisam trīspadsmit Latvijas Bankas nodaļām, kas piedāvāja ierobežotu skaitu iekšzemes pakalpojumu bez tiesībām izsniegt kredītus. Tas madoniešus neapmierināja, tāpēc viņi aktīvi iestājās par nodaļas darbības paplašināšanu. Diemžēl, neveiksmīgi (no visām mazajām nodaļām vienīgi Bauskas, Tukuma un Alūksnes nodaļa ieguva tiesības piedāvāt visus iekšzemes pakalpojumus).

Madonas nodaļu vadīja viena no interesantākajām personībām Latvijas Bankas darbinieku saimē – Paulis Apsītis. Dzimis netālajā Mētrienas pagastā, izmācījies par kuģu kapteini Pēterburgas jūrskolā, viņš izveidoja veiksmīgu karjeru banku nozarē, kļūstot no kasiera par nodaļas priekšnieku. Apsītis bijis arī Madonas pilsētas domes deputāts (1927-1932). Līdzās Paulim Apsītim izstādē var iepazīties ar ilggadējā Latvijas Bankas direktora Jāņa Stalbova dzīves un karjeras stāstu. Viņš nāk no Madonas apriņķa Kraukļu pagasta. Gan Apsītis, gan Stalbovs – divas izcilas personības Latvijas Bankas vēsturē, ar kurām var lepoties ikviens Madonas un apkārtnes iedzīvotājs.

Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.

Izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" jau viesojusies Ventspilī, Kuldīgā un Jelgavā, Cēsīs, bet pēc Madonas dosies uz Jēkabpili, Daugavpili, Rēzekni un Valku.

Šis ir īpašs gads Latvijas Bankai, kas svin savu simtgadi, atskatoties gan pagātnes veikumā, gan iezīmējot nākotnes izaicinājumus. 2022. gada 1. novembrī apritēs 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, tādējādi nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

Centrālās bankas simtgadi iecerēts atzīmēt visa 2022. gada garumā. Daži no vēl iecerētajiem pasākumiem:

  • oktobrī tiks atklāta un gandrīz četrus mēnešus Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs apskatāma izstāde "Vērtību zīmes", kuras vadmotīvs ir nauda kā nozīmīgs Latvijas tēla un valstisko vērtību simbols;
  • novembrī plānots prezentēt Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltītu zinātnisku izdevumu, kura autore ir vēsturniece Ineta Lipša, bet zinātniskais redaktors – vēsturnieks Aivars Stranga. Paplašinot līdz šim nepētīto nepublicēto avotu klāstu, grāmata parādīs Latvijas Bankas vadītājus lemšanas procesos un mijiedarbībā ar citām institūcijām un to līderiem no tās dibināšanas 1922. gadā līdz likvidēšanai 1940. gadā padomju okupācijas rezultātā;
  • savā jubilejas gadā Latvijas Banka turpinās tradīciju un 3. novembrī rīkos augsta līmeņa starptautisku tautsaimniecības konferenci simtgades zīmē. Konferencē ar vadošo eiro zonas monetārās politikas lēmēju līdzdalību tiks diskutēts par šādām tēmām: centrālo banku nākotnes mandāts un tā ietekme uz centrālo banku stratēģiju; eiro mainīgā loma, nākotne un digitālā nauda; finanšu sektora loma un transformācija.

Detalizēta informācija gan par Latvijas Bankas simtgadi, gan plānotajiem pasākumiem – tīmekļvietnē https://www.bank.lv/par-mums/lb100.