Publicēts: 18.07.2022.

Latvijas Banka sadarbībā ar Kuldīgas Galveno bibliotēku pilsētas iedzīvotājiem un viesiem no trešdienas, 20. jūlija, piedāvās iespēju iepazīties ar ceļojošo izstādi "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)". Izstādes svinīgā atklāšana – 20. jūlijā plkst. 14.00, tā Kuldīgā būs skatāma līdz 7. augustam.

Trešdien, 20. jūlijā, plkst. 15.00 Kuldīgas Mākslas namā 1905. gada ielā 6 ar Kuldīgas Novada domes atbalstu notiks Latvijas Bankas padomes locekles Zitas Zariņas saruna ar vietējiem līderiem. Sarunas pirmajā daļā viņa iepazīstinās ar centrālās bankas redzējumu par aktualitātēm tautsaimniecībā un skaidrās un bezskaidrās naudas maksājumu jomā, bet pēc tam uzklausīs Kuldīgas novada dzīves veidotāju pārdomas un jautājumus finanšu, tautsaimniecības, maksājumu, ilgtspējīgas attīstības jomā. Sarunā piedalīsies Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa.

Sīkāka informācija par izstādes atklāšanu un diskusiju – rakstot Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas palīdzei Mārītei Bērziņai Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Ceļojošā izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" ir vēstījums par nacionālās bankas darbību 24 nodaļās Latvijas novados. Tā viesosies kopumā 9 pilsētās, kurās vēsturiski no 1922. gada līdz 1940. gadam atradās Latvijas Bankas reģionālās nodaļas. Viena no šādām īpašām vietām Latvijas Bankas vēsturē ir Kuldīga.

Izstāde "No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados (1922–1940)" jau viesojusies Ventspilī, bet pēc Kuldīgas dosies uz Jelgavu, Cēsīm, Madonu, Jēkabpili, Daugavpili, Rēzekni un Valku.

Latvijas Bankas stāsts aizsākās 1922. gadā, un tās darbība 24 reģionālajās nodaļās aptvēra visu tolaik jaunās valsts teritoriju. Latvijas Bankas Kuldīgas nodaļa strādāja ar pilnām iekšzemes operācijām (pakalpojumiem), un līdzās Ventspils, Talsu, Liepājas un Aizputes nodaļām apkalpoja iedzīvotājus Kurzemes reģionā.

Izstādē atcerēsimies gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas, t.sk. Kuldīgas nodaļas, darbībā no 1922. gada līdz 1940. gadam.

Bankas vēsture atklāsies virknē seno fotogrāfiju, kurās dokumentēti ar banku saistītie vēsturiskie nami un adreses. Tām līdzās būs apskatāmi mūsdienu fotouzņēmumi kā liecība laikmetu griežos notikušajām pārmaiņām. Daļa izstādes ekspozīcijas atklās vairāku Latvijas Bankas nodaļu vadītāju dzīves un karjeras stāstus. Kuldīgas nodaļas priekšnieks Kārlis Pinkovskis bija bankas ierēdnis ar mākslinieka dvēseli. Savu karjeru viņš veidoja pašmācības ceļā un savā amatā atradās no 1922. līdz 1940. gadam. Turklāt bija aktīvs sabiedriskais darbinieks un nozīmīgi ietekmēja pilsētas un apkārtnes kultūras dzīvi. Ekspozīciju papildinās Latvijas Bankas tolaik sniegto pakalpojumu skaidrojums un unikālas dokumentu kopijas, kā arī laikrakstu publikācijas un attēli.

Šis ir īpašs gads Latvijas Bankai, kas svin savu simtgadi, atskatoties gan pagātnes veikumā, gan iezīmējot nākotnes izaicinājumus. 2022. gada 1. novembrī apritēs 100 gadu kopš Latvijas Bankas dibināšanas. Šajā laikā izveidota institūcija, kas ir neatkarīga, kompetenta, ar ilgtermiņa skatījumu naudas politikas jautājumos, tādējādi nodrošinot pamatu ilgtspējīgai valsts attīstībai.

Centrālās bankas simtgadi iecerēts atzīmēt visa 2022. gada garumā. Daži no vēl iecerētajiem pasākumiem:

  • oktobrī tiks atklāta un gandrīz četrus mēnešus Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs apskatāma izstāde "Vērtību zīmes", kuras vadmotīvs ir nauda kā nozīmīgs Latvijas tēla un valstisko vērtību simbols;
  • novembrī plānots prezentēt Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltītu zinātnisku izdevumu, kura autore ir vēsturniece Ineta Lipša, bet zinātniskais redaktors – vēsturnieks Aivars Stranga. Paplašinot līdz šim nepētīto nepublicēto avotu klāstu, grāmata parādīs Latvijas Bankas vadītājus lemšanas procesos un mijiedarbībā ar citām institūcijām un to līderiem no tās dibināšanas 1922. gadā līdz likvidēšanai 1940. gadā padomju okupācijas rezultātā;
  • savā jubilejas gadā Latvijas Banka turpinās tradīciju un 3. novembrī rīkos augsta līmeņa starptautisku tautsaimniecības konferenci simtgades zīmē. Konferencē ar vadošo eiro zonas monetārās politikas lēmēju līdzdalību tiks diskutēts par šādām tēmām: centrālo banku nākotnes mandāts un tā ietekme uz centrālo banku stratēģiju; eiro mainīgā loma, nākotne un digitālā nauda; finanšu sektora loma un transformācija.

Detalizēta informācija gan par Latvijas Bankas simtgadi, gan plānotajiem pasākumiem – tīmekļvietnē https://www.bank.lv/par-mums/lb100.