Publicēts: 02.05.2022. Aktualizēts: 09.05.2022.

Šogad "Muzeju nakts 2022" apmeklētāji aicināti viesoties Latvijas Bankas vēsturiskajā ēkā Rīgā, K. Valdemāra ielā 2A, kur centrālās bankas simtgades noskaņās plānotas daudzveidīgas, ikvienam – lielam un mazam – interesantas un noderīgas aktivitātes. Dalība "Muzeju naktī 2022" ieskandina "Ciemiņu mēnesi. Nāc uz pilnu banku!" Latvijas Bankā, kura laikā tiks rīkotas arī arhitektūras un vēstures ekskursijas un reģionālā izstāde.

Ciemiņu sestdienā, 14. maijā, Latvijas Bankas durvis tiks vērtas plkst. 12.00 un viesi tiks gaidīti līdz plkst. 20.00 (2019. gada "Muzeju nakts" pieredze liecina, ka cilvēku interese ir milzīga, veidojās lielas rindas, tāpēc iesakām neatlikt šo aktivitāti uz pēdējo brīdi).

Interesenti varēs apmeklēt zināšanu centru "Naudas pasaule", gūstot jaunas zināšanas par naudu, ekonomiku un personisko finanšu labāku pārvaldību, kā arī aplūkojot dažādus interesantus eksponātus, piemēram, vēsturiskās 3.5 tonnas smagās seifa durvis, caurspīdīgu bankomātu, interaktīvu zināšanu globusu, uz kura var attēlot dažādus sociālekonomiskus datus.

"Naudas pasaule" ir interaktīvs finanšu izglītības un informācijas centrs katram, kas interesējas par naudas politiku, apriti un vēsturi. "Naudas pasaules" mērķis ir rosināt cilvēkus saskatīt un pārdomāt naudas ceļus un izprast naudas nozīmi tautsaimniecībā.

Ekspozīcija veidota cilvēkiem ar priekšzināšanām vismaz pamatskolas līmenī. Taču tās saturs izprotams un noderīgs ikviena vecuma cilvēkam, kurš lieto naudu un interesējas par tās ietekmi.

Paralēli "Naudas pasaules" apmeklējumam būs iespējams iesaistīties kalēja darbnīcas aktivitātēs un aplūkot naudas pārvadājumu transportu.

Latvijas Bankas ēka un izstādes telpas pieejamas arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Informācija sniegta latviešu, krievu un angļu valodā, tādējādi "Naudas pasauli" var pilnvērtīgi iepazīt gan Latvijas iedzīvotāji, gan ārvalstu viesi.

Interesanti fakti par "Naudas pasauli":

 • "Naudas pasaule" iekārtota vēsturiskajās Latvijas Bankas naudas glabātavas telpās.
 • Ekspozīcija izvietota divos stāvos 530 m2 platībā.
 • Telpās saglabāti seifu skapji un divstāvu seifu telpas oriģinālās durvis, kas sver 3.5 tonnas.
 • Pirmā interesentu grupa "Naudas pasauli" apmeklēja 2005. gada 1. martā.
 • Ņemot vērā lielo apmeklētāju skaitu, Latvijas Banka izveidoja valstī pirmo publiskā apmeklējuma elektronisko reģistru, kura jaunākā versija tiek izmantota arī pašlaik.
 • "Naudas pasauli" apmeklējuši visi atjaunotās Latvijas Valsts prezidenti un vairāk nekā 100 000 apmeklētāju.
 • Izstādes garākais vada savienojums pārsniedz 2 km un ļauj darbināt Pārdaugavā novietotu drošības dienesta novērošanas kameru pie naudas glabātavas ēkas.
 • Seifa telpām nav atveramu logu, tāpēc katru dienu apmeklētājiem tiek piegādāti aptuveni 100 000 m3 svaiga (uzsildīta vai atdzesēta) gaisa.

Dalība "Muzeju naktī 2022" ieskandinās vairāku pasākumu sēriju.

Ciemiņu dienas laikā, 14. maijā, Latvijas Bankas ēkā Rīgā, K. Valdemāra ielā 2A, tiks atklāta izstāde "No Ventspils līdz Valkai". Latvijas Bankas vēsturiskajā ēkā Rīgā to ikviens darbadienās varēs aplūkot līdz 22. jūnijam, bet pēc tam ceļojošā izstāde dosies uz deviņām Latvijas pilsētām, kurās savulaik atradās centrālās bankas filiāles. Izstāde ļaus atcerēties gan vietas un ēkas, gan notikumus un personības, kam bijusi nozīmīga loma Latvijas Bankas darbībā laikā no 1922. gada līdz 1940. gadam.

No šodienas, 2. maija, iespējams pieteikties uz ekskursijām "Divi nami" par Latvijas Bankas ēku arhitektūru un institūcijas vēsturi. Šīs ekskursijas notiks no 16. maija līdz 20. maijam, piecus darbadienu vakarus. Ekskursijas sākums plkst. 18.00, ilgums – 2 stundas. Tās laikā vēsturniece Ineta Lipša un arhitektūras stāstniece Lilita Eglīte iepazīstinās ar Latvijas Bankas lietām un vietām, kas ikdienā nav pieejamas apskatei. Ekskursijā tiks apmeklētas gan centrālās bankas, gan bijušās komercbankas telpas – sākot no seifa apskates līdz pat vizītei kādreizējā bankas direktora kabinetā un Zelta zālē. 

Paldies par izrādīto lielo interesi, brīvu vietu vairs nav.

Plānotas arī citas aktivitātes:

 • oktobrī tiks atklāta un gandrīz četrus mēnešus Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs apskatāma izstāde "Vērtību zīmes", kuras vadmotīvs ir nauda kā nozīmīgs Latvijas tēla un valstisko vērtību simbols;
 • novembrī plānots prezentēt Latvijas Bankas 100 gadu jubilejai veltītu zinātnisku izdevumu, kura autore ir vēsturniece Ineta Lipša, bet zinātniskais redaktors – vēsturnieks Aivars Stranga. Paplašinot līdz šim nepētīto nepublicēto avotu klāstu, grāmata parādīs Latvijas Bankas vadītājus lemšanas procesos un mijiedarbībā ar citām institūcijām un to līderiem no tās dibināšanas 1922. gadā līdz likvidēšanai 1940. gadā padomju okupācijas rezultātā;
 • savā jubilejas gadā Latvijas Banka turpinās tradīciju un 3. novembrī rīkos augsta līmeņa starptautisku tautsaimniecības konferenci simtgades zīmē. Konferencē ar vadošo eiro zonas monetārās politikas lēmēju līdzdalību tiks diskutēts par šādām tēmām: centrālo banku nākotnes mandāts un tā ietekme uz centrālo banku stratēģiju; eiro mainīgā loma, nākotne un digitālā nauda; finanšu sektora loma un transformācija; vides un klimata riski u.c. pasākumi.

Detalizēta informācija gan par Latvijas Bankas simtgadi, gan par plānotajiem pasākumiem – tīmekļvietnē lb100.lv.