Publicēts: 25.05.2017.

Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2016" atzīta "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" (monētas lapa; video stāsts). Kopumā balsojumā piedalījās 16 581 dalībnieks, un par monētu "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" tika nodota 7 601 balss.

"Pasaku monēta II. Eža kažociņš" ir otrā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotākajām un zīmīgākajām latviešu pasakām. Lielu popularitāti ieguvusī pirmā šīs sērijas monēta tika izlaista 2015. gadā, tā bija veltīta pasakai par pieciem kaķiem un ieguva titulu "Latvijas gada monēta 2015".

Monētas "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" grafisko dizainu veidojusi Gundega Muzikante, ģipša modeli – Ligita Franckeviča. Pazīstamajai māksliniecei, daudzu bērnu grāmatu ilustratorei G. Muzikantei šī ir debija monētu mākslā. Formas ziņā inovatīvā – ovālā – monēta izgatavota UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva). Monētas priekšpusē redzama princese ar ezīti priekšautā, bet monētas aizmugurē – cūku ganāmpulks ar ezīti priekšgalā, kā arī etnogrāfiskas ēkas stūris.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs svinīgā ceremonijā Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) uzsvēra, ka šis muzejs ir simboliska vieta gada monētas paziņošanai – muzeja kolekcijā ir visi miniatūrie mākslas darbi, ko monētu veidolā izlaidusi nacionālā banka. Katrs no šiem vairāk nekā 50 izcilu Latvijas mākslinieku darbiem ir sevišķs, bet visi kopā tie rada kultūras vērtību, kam grūti atrast līdzinieku pasaulē, un nacionālais mākslas muzejs ir to īstā mājvieta.

I. Rimšēvičs sveica mākslinieces G. Muzikanti un L. Franckeviču ar tradicionālo balvu – Teodora Zaļkalna savulaik veidoto un 2008. gadā zeltā kalto "Latvijas monētu".

Pasākumā tika nosauktas arī vairākas īpašās nominācijas. LNMM ekspertu komisijas balvu direktore Māra Lāce pasniedza kolekcijas monētai "Nacionālais uzņēmējs". "Vēlamies atzīmēt lakoniski pārliecinošo monētas vizuālo risinājumu: reversā – 25 dimanta skaldnes, kas simbolizē veiksmīgos uzņēmējdarbībai veltītos gadus, aversā – QR kods ar īsu vēstījumu nākamajām uzņēmēju paaudzēm. Laikmetīgā tēlu valodā, izvairoties no tradicionāliem stereotipiem, iekodēts Latvijas valstij nozīmīgs vēstījums," norādīja M. Lāce.

Sabiedrības "Tilde" valdes locekle Indra Sāmīte un valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmu centrs" direktora vietniece Sandra Ozoliņa monētai "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" pasniedza Latvijas publisko bibliotēku balvu. Bibliotēkās ir ienācis daudz jaunu tehnoloģiju, bet grāmatas ir bijušas, ir un būs vienmēr. Par bibliotēku favorītu lasītāji izvēlējušies to monētu, kurai ir saistība arī ar grāmatu pasauli.

Latvijas numismātu aptaujā par labāko atzīta monēta "Zeme". Kā norāda kolekcionārs Madis Gerbaševskis, šogad konkurence bija ļoti sīva un "Kolekcionāru balvas 2016" saņēmējs tika noteikts ar pavisam nelielu balsu pārsvaru.

"Latvijas gada monētas 2016" ceremonijā klātesošie pieminēja 2016. gada maijā mūžībā aizgājušo ilggadējo Latvijas Bankas Monētu daļas vadītāju Marutu Brūkli, kura devusi lielu ieguldījumu Latvijas monētu izcilībā.

Noslēguma pasākumā notika izloze; balvās izlozētajiem balsošanas dalībniekiem – 19 kolekcijas monētu, kas izlaistas 2016. gadā. Aptaujas un izlozes rezultāti tiks publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv.

Sabiedrības aptauja "Latvijas gada monēta" ir gada notikums Latvijas monētu mākslā, kas ir īpaša ar miniatūro izpildījumu, grafikas un tēlniecības žanra un kaltuves darba sakausējumu un izpausmes formu naudā, radot iespēju ar to saskarties plašam interesentu lokam un kļūstot par valsts vēstures liecinieci. Aptauja notika jau 13. reizi.

2016. gadā izlaistas septiņas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" (videostāsts), ""Baltars". Porcelāns" (videostāsts), "Nacionālais uzņēmējs" (videostāsts), "Zelta saktas. Ripsakta" (videostāsts), "Janis Rozentāls" (videostāsts), "Ziemassvētku kaujas" (videostāsts) un "Zeme" (videostāsts).

Latvijas Bankas partneri monētu "Oskara" – balvas "Latvijas gada monēta 2016" – ieguvēja noteikšanā ir LNMM, sabiedrība "Tilde" un Kultūras informācijas sistēmu centrs. Aptauju atbalsta Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Liepājas Universitāte, Biznesa augstskola Turība, Banku augstskola, Rīgas Stradiņa universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Ventspils Augstskola, Rīgas Starptautiskā ekonomikas un biznesa administrācijas augstskola, Daugavpils Universitāte, Vidzemes Augstskola, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, portāls "Delfi", kā arī monētu tirgotāji SIA "E-Lats", SIA "Grāmatu nams "Valters un Rapa"", SIA "IMIS", VAS "Latvijas Pasts", SIA "Rīga Numis" ("Rīgas numismātikas salons") un SIA "Tavex".

Latvija var lepoties ar savu naudas zīmju dizainu un vairāk nekā 20 gadu laikā šajā jomā sasniegto, jo Latvijas nauda, kuras monētas un banknotes darinājuši vairāk nekā 50 izcilāko Latvijas mākslinieku, iekļauta Latvijas kultūras kanonā un daudzas monētas ieguvušas balvas starptautiskos konkursos. Šīs monētas iestādes, uzņēmumi un iedzīvotāji uzskata par lielisku dāvanu, kas popularizē Latvijas kultūru, mākslu un inovatīvu dizainu.

Viens no sudraba un zelta kolekcijas monētu uzdevumiem ir stāstīt cilvēkiem Latvijā un ārvalstīs par būtiskiem notikumiem Latvijas vēsturē, personībām, sasniegumiem kultūrā un filozofiskām kategorijām. Katras monētas vēstījums ir lakonisks un ietilpīgs. Tas tapis intensīvā radošā darbā, ko vada Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kurā kopā ar Latvijas Bankas speciālistiem darbojas Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti un mākslinieki.

Par "Latvijas gada monētu 2015" tika atzīta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" (monētas lapa; videostāsts), kuras grafisko dizainu veidojusi pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anita Paegle, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis.

Kopš 2004. gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par Latvijas gada monētu atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs", "Sudraba pieclatnieks", "Šūpuļa monēta", "Kurzemes baroks" un "Pasaku monēta I. Pieci kaķi".

Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 20 eiro kolekcijas monētu. Kopumā Latvijas monētu veidošanā piedalījušies vairāk nekā 50 Latvijas mākslinieku.

 Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, turklāt 2010. gadā ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētajā konkursā "Gada monēta" (Coin of the Year) "Latvijas monēta" saņēma galveno balvu nominācijā "Gada monēta". 2015. gadā šajā konkursā par labāko nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums" (Best Contemporary Event) tika atzīta sudraba kolekcijas monēta "Baltijas ceļš" (monētu "Baltijas ceļš", kā arī 2014. gadā izlaisto monētu "Kurzemes baroks" un vairākas 2016. gadā izlaistas kolekcijas monētas joprojām var iegādāties Latvijas Bankas kasēs).