Publicēts: 11.04.2017.

Kopīgajā Baltijas valstu 100 gadu jubilejai veltītajā 2 eiro piemiņas monētā pārtaps Lietuvas dizainera Justa Petruļa darbs – simboliska bize, kurā savijas triju Baltijas māsu liktenis. Šis dizains saņēmis lielāko balsu skaitu sabiedrības aptaujā, kurā kopumā varēja balsot par sešiem dizaina piedāvājumiem (pa diviem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas).

Balsojumā piedalījās 14 302 cilvēki no visas pasaules (vienīgais kontinents, no kura netika saņemtas balsis, bija Antarktīda), bet galvenokārt no Baltijas valstīm (93% no balsotājiem). Par jaunā lietuviešu dizainera Justa Petruļa darbu kopumā tika nodotas 4 277 balsis; viņam tā būs debija monētu mākslā. 

J. Petruļa darbs simbolizē Baltijas valstu kopīgo pagātni, tagadni un nākotni, kas savijas vienā bizē. Autors savu darbu apraksta ar četrrindi:

Baltijas valstu sapītā bizē
Saplūst kopējais stāsts.
Vienota pagātne, šodiena, rītdiena –
Baltijas māsu simtgade klāt!

Tagad tiks sāktas praktiskās procedūras, lai īstenotu kalšanu, tai skaitā monētas dizains tiks saskaņots Eiropas Savienības institūcijās.

Balsojumam bija nodoti seši darbi (aplūkojami šeit), kuru autori bija Egle Ratkute (Eglė Ratkutė) un Arūns Žemaitis (Arūnas Žemaitis) (darbs Nr. 1), Justs Petrulis (Justas Petrulis) (darbs Nr. 2), Krišs Salmanis (darbs Nr. 3), Malla Nuke (Mall Nukke) (darbs Nr. 4), Līna Lēbasa (Liina Lõõbas) un Kristo Koskora (Kristo Kooskora) (darbs Nr. 5) un Rūta un Artis Brieži (darbs Nr. 6). 

 

baltijas-moneta-01

01 Eglė Ratkutė un Arūnas Žemaitis (Lietuva)

 

baltijas-moneta-02

02 Justas Petrulis (Lietuva)

 

baltijas-moneta-03

03 Krišs Salmanis (Latvija)

 

baltijas-moneta-04

 

04 Mall Nukke (Igaunija)

 

 

baltijas-moneta-05

 

05 Liina Lõõbas un Kristo Kooskora (Igaunija)

 

baltijas-moneta-06

 

06 Rūta Briede un Artis Briedis (Latvija)

Izlozēts 100 laimētāju, no kuriem katrs saņems trīs monētas Brilliant Uncirculated kvalitātē īpašā suvenīriesaiņojumā – pa monētai no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kaluma. Balvu ieguvēju vārdi ir publiskoti vietnē www.baltijasmoneta.eu, ar viņiem kontaktēsies izlozes rīkotāji, bet balvas viņiem tiks nosūtītas 2018. gada sākumā, kad būs tapušas monētas.

Atzīmējot Baltijas valstu 100 gadu jubileju, triju Baltijas valstu centrālās bankas −Latvijas Banka, Lietuvos bankas un Eesti Pank – plāno 2018. gada sākumā izlaist 2 eiro piemiņas monētu ar vienotu dizainu. Šī monēta gan Baltijas valstu, gan visas eiro zonas iedzīvotājiem atgādinās par Baltijas nāciju apņēmību aizstāvēt savu neatkarību. Monēta apliecina arī Latvijas, Lietuvas un Igaunijas vienotību un gatavību sadarboties neatkarības un brīvības vārdā.

Šī ir pirmā kopīgā Baltijas valstu 2 eiro piemiņas monēta, turklāt veidota ar visu triju valstu mākslinieku un sabiedrības iesaisti. Tāpat kā citas 2 eiro piemiņas monētas arī šīs tirāžas monētas būs derīgas norēķiniem visā eiro zonā. Monētām būs vienāds, sabiedrības balsojumā izvēlēts valsts puses dizains, bet atšķirsies tajā ietvertais valsts nosaukums.

Pirmās kopīgās Baltijas valstu piemiņas monētas izveide, sadarbojoties ar tuvākajiem kaimiņiem, ir viens no spilgtākajiem veikumiem programmā, ko Latvijas Banka plāno īstenot Latvijas valsts 100 gadu jubilejas kontekstā.

Latvijas Banka ir aktīvi iesaistījusies Latvijas valsts 100 gadu jubilejas svinībās. Pasākumu programma veidota, paredzot svētku un paliekošu vērtību radīšanā iesaistīt visu sabiedrību, ikvienu cilvēku un iestādi. Valsts 100 gadu jubilejas gaidīšanu ievadīs jau 2017. gadā plānotie darbi un pasākumi, bet Latvijas rotāšana svētku noskaņās ilgs piecus jubilejas gadus. Latvijas Banka piedalīsies ar tās lomai atbilstošu saturu, nodrošinot valsts finanšu vēsturē nozīmīgu notikumu izpēti un izcilu personību ieguldījuma vērtējumu un radot vairākas valsts izveidei veltītu piemiņas un kolekcijas monētu sērijas un atsevišķas monētas. Latvijas Banka valsts 100 gadu jubilejas atzīmēšanu noslēgs ar centrālās bankas 100 gadu jubileju 2022. gada 1. novembrī.

Latvijas Banka turpina īpaša dizaina apgrozības monētu kalšanas tradīciju Latvijā. Ikvienai eiro zonas valstij ir tiesības katru gadu emitēt divas īpaša dizaina 2 eiro apgrozības monētas jeb piemiņas monētas, kā arī vēl vienu piemiņas monētu kalt vairāku eiro zonas valstu kopīgas programmas ietvaros, ja tāda tiek organizēta.