Publicēts: 19.02.2015.

Latvijas Bankas sadarbībā ar partneriem rīkoto multimediālo naudas dizaina izstādi Rīgā, Ventspilī un Rēzeknē kopumā apmeklējuši ap 55 tūkstošiem interesentu.

Izstāde "Naudas dizains. PIN kods" Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, bija skatāma no 2014. gada 18. februāra līdz 2015. gada 15. februārim, un to apskatījuši 26 400 apmeklētāji. Latgales vēstniecības GORS vadītāja Diāna Zirniņa atzīst, ka "Naudas dizains. PIN kods" bijis izaicinājums Latgales vēstniecībai GORS kā izstāžu vietai, līdz šim sarežģītākais izstāžu projekts, bet liels prieks par lielo dažādu paaudžu apmeklētāju interesi un izstādes izmantošanu arī mācību procesā.

Vieglā un publiskā pieejamība ir viens no lielākajiem izstādes apmeklētāju skaita sasniegšanas plusiem – tā bijusi pieejama gan pasākumu apmeklētājiem, kino skatītājiem, gan semināru dalībniekiem, ekskursantu grupām, kafejnīcas apmeklētājiem un citiem interesentiem. Sadarbībā ar Rēzeknes Augstskolas Izglītības un dizaina fakultāti izstādes laikā tika piedāvātas arī grupu ekskursijas. Šādu iespēju izmantoja 22 ekskursantu grupas (ap 500 interesentu).

Pirms Rēzeknes izstāde sekmīgi tika izrādīta Ventspilī, Livonijas ordeņa pilī, kur iespēju to apskatīt izmantoja 19 115 cilvēki.

Izstāde "Naudas dizains. PIN kods" ir 2013. gada pavasarī Latvijas Bankā izrādītās multimediālās ekspozīcijas "Ls • 20. Nacionālās valūtas mākslas gadi" turpinājums un atdzimšana jaunā kvalitātē. Izstādi "Ls • 20. Nacionālās valūtas mākslas gadi", kura ieguvusi zelta medaļu konkursā "A' Design Award" iekštelpu un izstāžu dizaina kategorijā, Latvijas Bankas telpās Rīgā, K. Valdemāra ielā, kopumā skatīja 8933 interesentu.

Multimediālā izstāde deva iespēju iepazīt vairāk nekā 20 gados paveikto lata banknošu, monētu un tagad arī Latvijas eiro monētu dizaina veidošanā. Vairāk nekā 40 izcilāko Latvijas mākslinieku darinātās naudas zīmes sniedza stāstu par naudas un personības attiecībām telpā un laikā. Digitālās slīdrādes ieveda naudas dizaina autoru – gleznotāju, instalāciju autoru, grāmatu ilustratoru, tēlnieku un daudzu citu mākslas nozaru pārstāvju - darbistabās.

Izstādi atzinīgi novērtējuši gan apmeklētāji, gan profesionāļi. Lūk, interesantākie vērtējumi izstādes atsauksmju grāmatā:

"Paldies Latvijas Bankas izstādei par nebijušu un oriģinālu veidu, kā iepazīties ar nacionālajām kultūras vērtībām. Izstāde ļāva ielūkoties naudas tapšanas procesā un apzināt mūsu naudas vērtību starptautiskā mērogā. Izstāde ir lielisks veids, kā ļaut skolēniem iepazīt Latvijas vēsturi, nacionālos simbolus un vērtības." – Rēzeknes Valsts poļu ģimnāzija.

"Izstāde, bez šaubām, ir liels ieguldījums un ieguvums pilsoniskajā audzināšanā. Tā ir interesanti izveidota, dod plašu ieskatu kultūras vēsturē." – Rēzeknes 5. vidusskola.

"Paldies latiņam un Latvijas Bankai par latviešu koda saglabāšanu naudā. Ļoti skaista izstāde!" - Jermacānu ģimene no Gulbenes.

"Izstāde, kas citādā veidā atklāj mūsu tautas bagātības, simbolus, vēsturi, vērtības. Latgales GORS ir izcila vieta šādām izstādēm. Kur vēl, ejot uz koncertu, var skatīt ko tik īpašu?" – Agate.

"Patīkami redzēt, ka Latgales vēstniecībā GORS ir vērojama izstāde, kas stāsta ne tikai par naudu kā preču apmaiņas veidu, bet ļauj ielūkoties Latvijas simbolos, mūsu vēsturē un apjaust Latvijas naudas vērtību pasaules mērogā. Lai izdodas nest Latvijas vārdu pasaulē!" – Daiga.

Izstādi veidojis dizaina birojs "H2E", audiovizuālās tehnoloģijas nodrošinājis SIA "SOLAVI", multimedijus izstrādājusi Jura Podnieka filmu studija, mākslinieku fotoportretu autore ir Santa Savisko–Jēkabsone.