Publicēts: 30.06.2020.

No šodienas Latvijas Bankas kolektīvam pievienojas jauna kolēģe – virtuālā asistente Mona.

Mona palīdzēs Latvijas Bankas interneta vietnes bank.lv apmeklētājiem jebkurā diennakts laikā saņemt atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par centrālās bankas sniegtajiem pakalpojumiem (skaidrās naudas, Kredītu reģistra u.c. jomās). Drīzumā virtuālā asistente iesaistīsies arī atbilžu sniegšanā uz jautājumiem, kas par Latvijas Bankas darbību saņemti sociālajā tīklā Facebook.

Mona veidota uz Latvijas valsts pārvaldes valodas tehnoloģiju platformas Hugo.lv bāzes. Balstoties uz Hugo.lv platformas sniegtajām iespējām, jau izveidoti vairāku valsts pārvaldes iestāžu boti, nodrošinot mūsdienīgu rīku saziņai ar sabiedrību, bet iedzīvotājiem – iespēju ērti saņemt atbildes uz viņus interesējošiem jautājumiem. Valsts pārvaldes sarunu botu projektu īsteno Kultūras informācijas sistēmu centrs, piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Tehnoloģiju partneris projektā ir SIA "TILDE", kas sniedz gadu gaitā uzkrātās zināšanas un pieredzi valodu tehnoloģiju un ar to saistīto mākslīgā intelekta risinājumu attīstībā.

Latvijas Bankas virtuālā asistente Mona ir uz klientu orientēts rīks, kas pieejams jebkurā diennakts laikā un latviešu valodā tiešsaistē sarakstes formā sniedz atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par Latvijas Bankas pakalpojumiem. Komunikācijā Mona izmanto vienkāršu un labi saprotamu izteiksmi, vienlaikus uzturot lietišķu komunikācijas stilu. Lai saziņa būtu klientam draudzīgāka un uztveramāka, Monai ir izveidots personificēts tēls.

Mona jau šobrīd spēj atbildēt uz plašu jautājumu loku par Latvijas Banku un tās sniegtajiem pakalpojumiem, tomēr atbilžu arsenāls tiks pastāvīgi papildināts. Interesenti aicināti ziņot par saziņu ar Monu, sūtot komentārus uz e-pasta adresi Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Latvijas Bankas Informācijas tehnoloģiju pārvaldes vadītājs Harijs Ozols: "Jauno tehnoloģiju attīstība vienlaikus ir gan izaicinājums, gan iespēja centrālajām bankām. Tās arvien plašāk ienāk mūsu dzīvē, atvieglojot ikdienu un darbu. Latvijas Banka saredz plašas iespējas modernu risinājumu izmantošanā dažādās jomās – sākot ar inovatīviem starpbanku maksājumiem (zibmaksājumiem, zibsaitēm) un turpinot ar iespējām attālināti saņemt būtisku finanšu informāciju par sevi, nozari un tautsaimniecību kopumā (Kredītu reģistrs, finanšu statistika).

Jauna – virtuāla – kolēģa iesaistīšana klientu apkalpošanā ir kārtējais solis, lai padarītu Latvijas Bankas pakalpojumus ērtākus un pieejamākus iedzīvotājiem. Monai ir gan praktiska loma, palīdzot Latvijas Bankas klientiem laikā, kad "parastie" darbinieki nav pieejami, gan simboliska nozīme, demonstrējot iespējas, ko sniedz modernās tehnoloģijas ikvienas mūsdienīgas organizācijas darbā."

Jānis Ziediņš, Kultūras informācijas sistēmu centra Hugo.lv projekta vadītājs: "Arvien vairāk valsts pārvaldes iestāžu izvēlas savu tīmekļvietņu virtuālos asistentus veidot valodas tehnoloģiju platformā Hugo.lv, kas ir īpaši izstrādāts, inovatīvs tehnoloģiskais risinājums ar plaša lietojuma iespējām valsts pārvaldes pakalpojumu atbalstam. Ir gandarījums, ka arī tāda valstiski ārkārtīgi nozīmīga un reprezentatīva institūcija kā Latvijas Banka ir novērtējusi mūsu piedāvājumu un izvēlējusies to izmantot saziņai ar sabiedrību.

Sadarbība ar dažāda tipa valsts iestādēm sarunu botu veidošanā ir nenovērtējama pieredze, kas noder, radot augstas pievienotās vērtības tehnoloģijās balstītus pakalpojumus mākslīgā intelekta jomā. Turklāt šī pieredze ir izmantojama arī starptautiskā līmenī, jo Latvija ir pirmā valsts Eiropā, kas piedāvā iestādēm virtuālā asistenta pakalpojumu uz vienotas platformas bāzes, tādējādi radot nozīmīgu resursu ekonomiju."

Mārtiņš Sūna, SIA "TILDE" mākslīgā intelekta biznesa attīstītājs: "Virtuālo asistentu izmantošana būtiski uzlabo organizācijas klientu pieredzi, palīdzot ātri atrast atbildes vai iegūt interesējošo informāciju par plašu, samērā vienkāršu tēmu kopumu. Vienlaikus šāds virtuāls kolēģis palīdz būtiski mazināt slodzi klientu atbalsta speciālistiem, kam bieži nākas neskaitāmas reizes atbildēt uz tiem pašiem vai līdzīgiem vienkāršiem klientu jautājumiem. Darbinieki, kuri strādā ar klientiem, var pievērsties sarežģītāku pieprasījumu apstrādei un kompleksu problēmu risināšanai.

Mūsu pieredze liecina, ka cilvēka spēja vienu un to pašu jautājumu pavaicāt citā veidā ir gandrīz neierobežota, tāpēc uzdotie jautājumi pastāvīgi jāpārrauga, lai saprastu, ko un kā lietotāji vēlas uzzināt. Tieši tāpēc aicinām virtuālos asistentus iespējami ātri nodot publiskai testēšanai, dodot iespēju mākslīgajam intelektam mācīties no īstiem klientu jautājumiem."

Citi jaunumi

06.06.2023.

Latvijas Banka sagatavojusi finanšu tirgus dalībniekiem kontrolsarakstu IT un drošības pārvaldības pašvērtējuma veikšanai

Lai palīdzētu finanšu tirgus dalībniekiem novērtēt savus...
05.06.2023.

Infografika: Apdrošināšanas izplatīšana Latvijā 2022. gadā

2022. gadā Latvijā strādāja sešas apdrošināšanas sabiedrības...
31.05.2023.

Latvijas Banka aicina uz diskusijām sarunu festivālā "LAMPA"

Šā gada sarunu festivālā "LAMPA", kas 9. un 10. jūnijā...
29.05.2023.

Par Latvijas Bankas darbu 29. maijā

Saistībā ar Saeimas lēmumu pasludināt 29. maiju par svētku...
26.05.2023.

Anulēta akciju sabiedrības "Rietumu Asset Management" ieguldījumu pārvaldes sabiedrības licence

Pēc akciju sabiedrības "Rietumu Asset Management" ieguldījumu...
24.05.2023.

Latvijas Banka saņem pieteikumu akciju sabiedrības "VEF" akciju atpirkšanas piedāvājuma izteikšanai akciju izslēgšanai no regulētā tirgus

Latvijas Banka 23. maijā saņēmusi sabiedrības ar ierobežotu...
23.05.2023.

Izlaidīs 2 eiro piemiņas monētu "Saulespuķe Ukrainai"

Otrdien, 30. maijā, Latvijas Banka izlaidīs īpašu 2 eiro...
18.05.2023.

Kā sasniegt kapitāla tirgus attīstībai valstiski nospraustos mērķus

Visiem, kas interesējas par Latvijas ekonomikas izaugsmi un...
15.05.2023.

Studenti aicināti iesniegt darbus studentu zinātniski pētniecisko darbu konkursā

Baltijas valstu augstskolu studenti no šodienas līdz 29. maijam...
11.05.2023.

Jaunākais Latvijas sabiedrības Finanšu pratības indekss – 61 % no maksimālā iespējamā rezultāta

Latvijas iedzīvotāju finanšu pratība vērtējama kā viduvēja, un...
11.05.2023.

Latvijas Banka sāk publicēt informāciju par noguldījumu un kredītu procentu likmēm Latvijā un eiro zonā

Latvijas Banka ir sākusi apkopot un publicēt regulāru pārskatu par...
03.05.2023.

Izlaidīs Imantam Ziedonim veltītu monētu "Zvaigžņu putekļi"

Ceturtdien, 11. maijā, Latvijas Banka izlaidīs sudraba...