Publicēts: 09.10.2008. Aktualizēts: 13.01.2011.

Rīgā 2008. gada 9. oktobrī

Latvijas Banka šodien laiž apgrozībā sudraba jubilejas monētu "Latvijai 90". Monētas mākslinieks - grafiskā dizaina un ģipša modeļa autors - ir Aigars Bikše. 

"Latvijai 90" ir veltījums valstij tās jubilejā, godinot tās sākotni un paužot ticību nākotnei. Monētas aversā rodams tēlnieka Burkarda Dzeņa (1879-1966) veidotais pirmais valsts ģerbonis, kura centrālo daļu ar trīs novadus vienojošām zvaigznēm apjož latviešu strēlnieku krūšu nozīmes starotā saule. Monētas reversā attēlotie rokās sadevušies bērni ar Latvijas karodziņu ir valsts nākotnes apliecinājums. Šī ir otra monēta - pirmā bija "Valsts atdzimšana" -, kurā Latvijas karoga atveidojumam izmantots krāsas pārklājums. 

Sudraba 1 lata monēta "Latvijai 90" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Tās maksimālā tirāža - 5,000. Monētas apraksts - pielikumā. Monēta "Latvijai 90" būs iegādājama Latvijas Bankā un tradicionālās monētu tirdzniecības vietās - bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs - Ls 22.50.

Informācija redaktoriem
Jubilejas un piemiņas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības - mākslas darbs. Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas jubilejas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Minēto iemeslu dēļ šo monētu cena arī ievērojami pārsniedz nominālvērtību.