Publicēts: 27.12.2023.
Edīte Grīnvalde
Edīte Grīnvalde
Latvijas Bankas eksperte

Diemžēl par krāpniecību finanšu jomā būs dzirdējis ikviens no mums. Daudzi arī personiski ir saskārušies ar "baņķieru", kriptovalūtu tirgotāju vai viltus policistu zvaniem, nerunājot par viltotām Raimonda Paula, Renāra Kaupera un pat Valsts prezidenta aktivitātēm sociālajos tīklos. Tas liek būt ļoti uzmanīgiem, kā arī brīdināt tos ģimenes locekļus, kuri ir mazāk informēti par mūsdienu draudiem.

Finanšu nozares asociācijas dati liecina, ka 2022. gadā kopumā no Latvijas iedzīvotājiem ar dažādiem paņēmieniem izkrāpti vairāk nekā 12 miljoni eiro. Krāpnieki "izvilina" naudas līdzekļus no iedzīvotājiem dažādos veidos – gan zvanot pa tālruni un uzdodoties par bankas vai drošības iestāžu darbiniekiem, gan imitējot pasta sūtījumu pārvadātāju saites un izsūtot īsziņas un e-pastus, gan arī viltus investīciju platformās, aicinot gūt grandiozu peļņu. Notiekot cīņai ar krāpniecību, pilnveidojas ne tikai likumsargi, bet arī krāpnieki, kuri ir ļoti radoši un meklē arvien jaunus veidus, kā piekļūt svešiem naudas līdzekļiem.

Mazāk zināms ir jēdziens "naudas mūlis" jeb persona, ar kuras palīdzību nelegāli iegūtā nauda tiek pārvirzīta tālāk uz noziedznieku kontiem vai skaidrā naudā to kabatās. "Naudas mūlis" darbojas noziedzīgas grupas ietvaros. Viņš no kādas trešās personas saņem naudu, kuru elektroniski pārskaita vai nodod skaidrā naudā citai personai, par šo darbību saņemot atlīdzību (komisijas maksu). Krāpnieki izmanto "naudas mūli", lai slēptu citus noziegumus, piemēram, tiešsaistes krāpniecības vai citā veidā izkrāptos naudas līdzekļus.

Prakse liecina, ka par "naudas mūli" visbiežāk kļūst jaunieši, taču shēmās tiek iesaistīti arī iebraucēji, bezdarbnieki un citas finansiālās grūtībās nonākušas personas. Noziedznieki vervē "naudas mūļus" ar dažādām metodēm – gan uzrunājot personiski, gan caur sludinājumiem, e-pastos, sociālajos tīklos, gan arī izmantojot grupas ziņojumapmaiņas lietotnes (piemēram, "Telegram", "WhatsApp"). Tiek izteikti vilinoši vieglas peļņas piedāvājumi, bieži vien iesaistītajai personai pat īsti nepaskaidrojot, kas no tās tiek sagaidīts. Izplatīta ir arī "naudas mūļu" vervēšana draugu lokā, kur kāds, kurš jau iepriekš bijis savervēts, mēģina šajā lietā iesaistīt arī citus draugus un paziņas, solot vieglu peļņu vai arī stāstot izdomātas situācijas ar ķibelēm, kurās vajag izlīdzēt, pārskaitot naudu vai izņemot to skaidrā naudā no bankomāta. Parasti runa ir par summām no 3000 līdz 10 000 eiro, kas steidzami jāsaņem kontā un operatīvi jānodod tālāk par atlīdzību no 50 līdz 350 eiro.

Reizēm šķiet: kas tur īpašs? Izņemšu ar savu karti svešu naudu no konta vai pārskaitīšu to tālāk. Valsts policija brīdina, ka kriminālatbildība draud par šādām darbībām:

  • ja persona piekrīt piedāvājumam aizdot savu bankas karti kādam uz vienu vai vairākām dienām, par to ir paredzēta kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 1931. panta pirmajā daļā paredzēta noziedzīga nodarījuma (tādu datu izplatīšana, kas dod iespēju nelikumīgi izmantot maksāšanas līdzekli) pazīmēm;
  • ja persona bankai sniedz nepatiesas ziņas, par to ir paredzēta kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 1951. panta pirmajā daļā paredzēta noziedzīga nodarījuma (ziņu nesniegšana vai apzināti nepatiesu ziņu sniegšana par ienākošiem līdzekļiem kontā) pazīmēm;
  • ja persona piekrīt piedāvājumam saņemt savā bankas kontā krāpnieciskus naudas līdzekļus un par atlīdzību tos pārskaitīt uz citu bankas kontu vai izņemt bankomātā skaidrā naudā un par atlīdzību vai bez tās atdot, par to ir paredzēta kriminālatbildība  pēc Krimināllikuma 195. panta otrajā daļā paredzēta noziedzīga nodarījuma (noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizācija personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās) pazīmēm;
  • ja persona piekrīt piedāvājumam meklēt un iesaistīt citus "naudas mūļus", izņemt naudu ar svešām bankas kartēm bankomātos, nodot skaidro naudu citām personām, par to ir paredzēta kriminālatbildība pēc Krimināllikuma 195. panta trešajā daļā paredzēta noziedzīga nodarījuma (noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizācija organizētā grupā) pazīmēm.

Ja kāds kļūst par "naudas mūli", tam draud ne tikai kriminālatbildība. Ja esi "naudas mūlis", iespējams, nevarēsi saņemt finanšu pakalpojumus – piemēram, banka var slēgt tavu kontu vai atteikt sadarbību citu finanšu pakalpojumu sniegšanā. Var tikt būtiski ietekmētas arī "naudas mūļa" karjeras iespējas, jo darba devējs var nevēlēties sadarboties ar personu, kura iepriekš pastrādājusi noziegumu.

Vai tiešām viegla un ātra peļņa ir tā vērta, lai sabojātu sev visu atlikušo dzīvi? Esi apdomīgs un neesi "naudas mūlis"!


Citi jaunumi

16.09.2024.

Finanšu pakalpojumu dokumenti jāsaprot ne tikai juristiem

Šovasar Latviju satricināja vētra un stipras lietusgāzes, un to...
16.09.2024.

Piemēro brīdinājumu SIA "Transact Pro"

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja pieņēmusi lēmumu izteikt...
10.09.2024.

Latvijas Banka rīko ekspertu sarunu "Kā veicināt mājokļu kreditēšanu reģionos?"

Piektdien, 2024. gada 20. septembrī, Latvijas Banka rīko...
09.09.2024.

Uzņēmumus aicina pieteikt savus sasniegumus Latvijas Ilgtspējīgas pārvaldības balvai 2024

Latvijas Banka, Tieslietu ministrija un Korporatīvās pārvaldības...
09.09.2024.

Latvijas Banka sagatavojusi priekšlikumus apdrošināšanas pakalpojumu sniegšanas pilnveidei

Latvijas Banka ir izstrādājusi priekšlikumus apdrošināšanas...
06.09.2024.

Ar ES atbalstu stiprinās Latvijas un Lietuvas noturību pret krāpniecību un uzlabos digitālo finanšu pratību

Šodien uzsākts vērienīgs projekts ar mērķi stiprināt Latvijas...
05.09.2024.

Neraugoties uz atsevišķiem uzlabojumiem, kreditēšanas jomā vēl ir daudz iespēju progresam

Latvijas Banka sagatavojusi "Finanšu Pieejamības Pārskatu...
04.09.2024.

Zemākais punkts banku jomā un kreditēšanā ir aiz muguras

Vai pienācis laiks nākamajam eiro procentu likmju samazinājumam?...
04.09.2024.

Latvijas Banka rīko gadskārtējo tautsaimniecības konferenci "Ceļā uz labāku nākotni. Finanšu sektora ieguldījums ilgtspējīgā izaugsmē"

2024. gada 2. oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā...
03.09.2024.

Latvijā 2024. gada 1. pusgadā veikti 395 milj. bezskaidrās naudas maksājumu 491.8 mljrd. eiro kopapjomā

Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji (kredītiestādes,...
29.08.2024.

Latvijas Banka aicina kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējus uz pirmslicencēšanas konsultācijām

Latvijas Banka aicina uz pirmslicencēšanas konsultācijām...
15.08.2024.

Ieguldījumu un alternatīvo ieguldījumu fondu darbība 2023. gadā

2023. gadā notika būtiskas strukturālas izmaiņas Latvijā...