Publicēts: 30.11.2023.

Īsumā

  • Izvēlētās iespējamās tēmas ir "Eiropas kultūra" un "Upes un putni".
  • Konsultatīvā grupa līdz 2024. gada beigām sagatavos priekšlikumu par atbilstošiem motīviem.
  • Paredzams, ka Padome 2026. gadā izvēlēsies galīgos dizaina risinājumus un pieņems lēmumu, kad tiks izgatavotas un emitētas jaunās banknotes.

Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome izvēlējās iespējamās tēmas, no kurām viena kļūs par nākotnes eiro banknošu tēmu. Šīs tēmas ir "Eiropas kultūra" un "Upes un putni". Lēmumā ņemti vērā 2023. gada vasarā veikto aptauju rezultāti, kas šodien publicēti attiecīgā ziņojumā. Šajās aptaujās Eiropas sabiedrība varēja izteikt savas domas par septiņām iepriekš atlasītajām tēmām.

Pēc ECB pasūtījuma veiktajā aptaujā vispopulārākā eirozonas iedzīvotāju vidū izrādījās tēma "Eiropas kultūra" (21 %), tai sekoja tēma "Upes – Eiropas dzīvības āderes" (18 %) un tēma "Putni – brīvi, dzīvespriecīgi un iedvesmojoši" (17 %). Aptaujā piedalījās 23 377 eiropiešu reprezentatīva izlase.

ECB 2023. gada jūlijā un augustā tādu pašu aptauju veica arī tiešsaistē, piesaistot rekordlielu skaitu atbilžu, ko sniedza vairāk nekā 365 000 eiropiešu. Tās rezultāti papildina reprezentatīvās aptaujas konstatējumus. Tajā priekšroka tika dota tām pašām trim tēmām, tikai atšķirīgā secībā. Abās aptaujās pārējās četras izvēlētās tēmas saņēma ievērojami zemāku novērtējumu.

Lai pēc iespējas plašāk atspoguļotu sabiedrības vēlmes, Padome apstiprināja lēmumu apvienot tēmas "Upes – Eiropas dzīvības āderes" un "Putni – brīvi, dzīvespriecīgi un iedvesmojoši" vienā ar dabu un vidi saistītā tēmā.

"Mēs ļoti priecājamies par aktīvo dalību mūsu tiešsaistes aptaujā," atzīmēja ECB prezidente Kristīne Lagarda (Christine Lagarde). "Abām izvēlētajām tēmām ir kopīga iezīme – tās apvieno Eiropu un eiropiešus, un tas lielā mērā atbilst mūsu mērķim padarīt banknotes saistošākas visu vecumu un dzīves gājumu cilvēkiem."

Padome nolēma izveidot konsultatīvu grupu, kas līdz 2024. gada beigām sagatavos priekšlikumus par izvēlētajām tēmām atbilstošiem motīviem. Pēc tam tiks rīkots jauno banknošu dizaina izstrādes konkurss, un Eiropas iedzīvotājiem atkal būs iespēja paust savu izvēli attiecībā uz iespējamiem dizaina risinājumiem.

"Banknotes simbolizē mūsu Eiropas vienotību tagad un nākotnē. Esam apņēmušies nodrošināt, lai ikviens varētu izvēlēties maksāšanas veidu – gan izmantojot skaidro naudu, gan digitālos maksājumus," uzsvēra Valdes loceklis Pjēro Čipollone (Piero Cipollone).

Gaidāms, ka ECB 2026. gadā pieņems lēmumu par galīgo dizainu un jauno banknošu izgatavošanas un emisijas laiku. Kad lēmums par jauno banknošu izgatavošanu būs pieņemts, vēl paies vairāki gadi, pirms tiks izlaistas pirmās banknotes.

Lai saņemtu papildinformāciju, plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus lūdzam vērsties pie Belenas Peresas Esteves (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.; tālr.: +49 173 533 4269) vai Nika Keraņa (Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.; tālr.: +49 172 758 7237).

Piezīmes.

  1. ECB un eurozonas valstu centrālo banku pienākums ir nodrošināt, lai eiro banknotes arī turpmāk būtu inovatīvs, drošs un efektīvs maksāšanas līdzeklis. Regulāra jaunu banknošu izlaidumu izstrāde ir visu centrālo banku standarta prakse. Pasaulē, kur strauji attīstās banknošu reproducēšanas tehnoloģijas un naudas viltotāji var viegli piekļūt informācijai un materiāliem, nepieciešams regulāri izlaist jaunas banknotes. Papildus drošības apsvērumiem ECB apņēmusies samazināt eiro banknošu ietekmi uz vidi visā to dzīves ciklā, vienlaikus arī padarot tās saistošākas un iekļaujošākas visu vecumu un dzīves gājumu eiropiešiem, t. sk. mazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām, piemēram, cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Sīkāku informāciju sk. ECB interneta vietnes sadaļā par nākotnes banknotēm.
  2. Pašreizējā eiro banknošu tēma ir "Laikmeti un stili", un uz banknotēm attēlotie galvenie motīvi ir logi, durvis un tilti, kuru pamatā ir dažādu Eiropas vēstures periodu arhitektūras stili. Sīkāku informāciju sk. ECB interneta vietnes sadaļā par banknošu dizaina elementiem.
  3. Divu izvēlēto tēmu apraksts ir šāds.
  • "Eiropas kultūra". Eiropas bagātais kultūras mantojums un dinamiskās kultūras un radošās darbības jomas veido spēcīgāku Eiropas identitāti, stiprinot kopīgu piederības izjūtu. Kultūra attīsta kopīgās vērtības, iekļautību un dialogu Eiropā un visā pasaulē. Tā vieno cilvēkus.
  • "Upes un putni". Upes un putni nepazīst robežas, simbolizējot eiropiešu brīvību un vienotību, kā arī mūsu saikni ar dabu. Eiropā vērojama liela upju un putnu daudzveidība, kas mūs iedvesmo un atgādina mums par pienākumu aizsargāt vidi.

Citi jaunumi

29.02.2024.

Latvijas Banka rīko ekspertu sarunu "Kā panākt NOTURĪGU Latvijas tautsaimniecības izaugsmi?"

Trešdien, 13. martā, plkst.14.30-16.30 Latvijas Banka rīkos...
29.02.2024.

Latvijas Bankas ekonomisti atsāk vieslekcijas augstskolās

Latvijas Bankas ekonomisti un eksperti pēc neliela pārtraukuma...
27.02.2024.

Noliktavas telpu nomas piedāvājumu atlases procedūras sludinājums

Latvijas Banka no 2024. gada 1. aprīļa uz 36 mēnešiem vēlas...
26.02.2024.

Latvijā 2023. gadā veikts 786.1 milj. bezskaidrās naudas maksājumu 409.3 mljrd. eiro kopapjomā

Latvijas maksājumu pakalpojumu sniedzēji (kredītiestādes,...
21.02.2024.

Dekarbonizācijas ietekme uz fiziskā kapitāla aktīvu izmantošanu Latvijā

Diskusijas materiāls 1/2024
13.02.2024.

Izstrādāts jauns Eiropas vienotā noregulējuma mehānisma darbības redzējums

Pēc gadu ilgām konsultācijām un pārrunām ar iesaistītajām...
08.02.2024.

Latvijas Banka izsniedz SIA "LANDE Platform" kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēja darbības atļauju

Latvijas Bankas uzraudzības komiteja 7. februārī nolēma izsniegt...
07.02.2024.

Par Latvijas Bankas darbu finanšu pakalpojumu pieejamības jomā

Santa Purgaile intervijā "Rīta Panorāma" stāstīja par kapitāla...
06.02.2024.

Finanšu sektors kļūs godprātīgiem klientiem draudzīgāks

Otrdien, 6. februārī, Finanšu sektora attīstības padome...
02.02.2024.

Latvijā viesojas Vienotā noregulējuma valdes pārstāvji

1. un 2. februārī Latvijā viesojās Eiropas Vienotā noregulējuma...
01.02.2024.

Notiks "Finanšu pratības nedēļa 2024"; aicinām partnerus laikus pieteikt pasākumus

No 18. līdz 24. martam Latvijā notiks tradicionālā "Finanšu...
31.01.2024.

Cik maksā vāja digitālā finanšu pratība?

Laikā, kad norēķiniem aizvien vairāk izmantojam bezskaidro naudu...