en
Publicēts: 25.02.2020

Pēdējā laikā esam saskārušies ar vairākiem gadījumiem, kad, izmantojot Latvijas Bankas vārdu, notiek mēģinājumi iegūt informāciju par iedzīvotāju materiālo stāvokli, kā arī tiek izplatītas viltus ziņas. Aicinām iedzīvotājus būt īpaši vērīgiem, "neuzķerties" uz krāpniekiem un jebkuru šaubu gadījumā zvanīt Latvijas Bankai un pārvaicāt, vai tiešām iepriekš saņemtais zvans vai internetā publicētā informācija ir saistīta ar Latvijas Banku. Gadījumos, kad ir aizdomas par krāpniecības mēģinājumu, aicinām vērsties un ziņot Valsts policijai!

Kā norāda Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT.lv, pēdējā laikā aktīvi tiek izplatītas viltus ziņas, kurās sabiedrībā pazīstami cilvēki it kā reklamē investīcijas kriptoaktīvā bitcoin. Starp šīm viltus ziņām ir arī tādas, kurās šādi ieguldījumi tiek pasniegti kā Latvijas Bankas un tās amatpersonu atbalstīti. Šīs ziņas ir nepatiesas, un, ticami, tiek izplatītas krāpnieciskos nolūkos. Latvijas Banka par šīm nepatiesajām ziņām ir informējusi gan CERT.lv, gan Valsts policiju.

Kā norāda CERT.lv, visām šādām viltus ziņām ir vienota shēma un tā ir starptautiski izmantota  – melīgi piesaukti cilvēku vai institūciju viedokļi, ziņas, fakti, vizuāla sasaiste ar populāriem portāliem.

Latvijas Banka jau ilgstoši norāda uz riskiem, kādus potenciāls ieguldītājs uzņemas saistībā ar ieguldījumu kriptoaktīvā bitcoin.

Latvijas Bankas informācija, t.sk. par jaunām iniciatīvām, pieejama Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv, kā arī tās oficiālajos sociālo tīklu kontos.

Tāpat pēdējo nedēļu laikā aktivizējušās personas, kuras zvana iedzīvotājiem, apgalvojot, ka veic socioloģisku aptauju Latvijas Bankas vārdā, un cenšoties izzināt to materiālo stāvokli. Vēršam Jūsu uzmanību, ka Latvijas Banka neveic šāda veida aptauju un tai nav nekādas saistības ar šādām personām (pēdējo nedēļu laikā esam saņēmuši vairākus ziņojumus par saņemtiem krāpnieku zvaniem no tālruņa 20026444).