Publicēts: 01.01.2013.


Brīvības cīņas Brīvības cīņas

Nominālvērtība: 1 lats
Svars: 31.47 g, diametrs: 38.61 mm
Metāls: 925º sudrabs, kvalitāte: proof
Kalta 2006. g. Rahapaja Oy (Somija)
Mākslinieki: Ivo Grundulis (grafiskais dizains), Ligita Franckeviča (plastiskais veidojums)

Monētas priekšpuse (averss)
Centrā - Latvijas kontūra, augšpusē pa kreisi puslokā - trīs zvaigznes, augšpusē pa labi puslokā uzraksts 1918.18.XI, apakšā uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA.

Monētas aizmugure (reverss)
Centrā uz saules fona divi sakrustoti zobeni, augšpusē pa kreisi puslokā uzraksts 1 LATS, augšpusē pa labi - gadskaitlis 2006, apakšā puslokā uzraksts NO ZOBENA SAULE LĒCA.

Monētas josta
Gluda.


Plašākās Latvijas monētu programmas "Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības" ceturtā sērija "Valsts" vēsta par Latviju, kas uzmirdzējusi no nebūtības tumsas, tad atkal ierauta tajā, tomēr laimīgi atdzimusi.


Lai gan Baltijā kopš 13. gs. valdīja iekarotāji, latvieši spēja apvienoties nācijā.

1905. gada revolūcijā, kas satricināja Krievijas impēriju, nepaklausīgie latvieši tika kārti, šauti, likti cietumā un padzīti no savas zemes, liekot aizmirst Latvijas valsts ideju.

Tomēr 1. pasaules kara posts savijās ar Dieva brīnumu - 1918. gada 18. novembrī kara izdedzinātajā zemē tika pasludināta Latvijas Republika. Latviešu dzejnieks Rainis vēl bēgļu gaitās sacerēja teiksmu par tautas izcīnīto valsti - poēmu "Daugava". Vārdi "Daugav' abas malas mūžam nesadalās" pārskanēja zemi kā saullēkta himna. No zobena saule lēca. Latviešu karavīri pie cepurēm sprauda jaunās valsts armijas zīmotnes ar lecošas saules tēlu un stariem kā zaigojošiem zobeniem. Vāji apbruņoti, trūcīgi ģērbti viņi 1919. gada 11. novembrī uzveica ienaidnieka pārspēku, un Krievija uz mūžīgiem laikiem atteicās no tiesībām uz Latvijas zemi un tautu. Visuma tumsā zemes akmens klēpī kā sudraba zieds iezīmējās gaišs jaunas valsts tēls.2008. gada februārī Latvijas Bankas sudraba monēta "Brīvības cīņas" Pasaules monētu gadatirgū Berlīnē (Vācijā) saņēma ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētā konkursa "Gada monēta" balvu nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums".

Sk. Latvijas monētu iegūtās balvas starptautiskos konkursos.