Publicēts: 24.05.2022.

Pamatojoties uz AS "PrivatBank" apstrīdēšanas iesniegumu par Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padomes 02.11.2021. pieņemto lēmumu un Administratīvajā apgabaltiesā iesniegto pieteikumu par FKTK padomes 13.09.2019. pieņemto lēmumu piemērot soda naudu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) normatīvo aktu prasību pārkāpumiem, FKTK atkārtoti uzklausīja AS "PrivatBank", izvērtēja tiesiskos un faktiskos apstākļus, kā arī paveikto pārkāpumu novēršanas jomā. Ņemot vērā izvērtējuma secinājumus un to, ka AS "PrivatBank" ir vērsta uz sadarbību, mainot vadības nostāju un aktīvi novēršot trūkumus, FKTK 20.05.2022. ar banku ir noslēgusi administratīvo līgumu, kurā noteikta soda nauda 893 986 eiro apmērā (iepriekš – 1 787 972 eiro).

FKTK uzsver, ka neraugoties uz atšķirīgo uzrauga un tirgus dalībnieku statusu, FKTK mērķis visos gadījumos ir konstruktīva sadarbība. Situācijā, kad tiek konstatētas neatbilstības normatīvo aktu prasībām, ir izšķirīgi svarīgi, lai banka pārkāpumus un trūkumus atzīst un izstrādā plānu pēc iespējas ātrākai to novēršanai un tādai tālākai darbībai, kurā konstatētie pārkāpumi netiktu pieļauti. Šajā situācijā tas ir noticis, NILLTPFN regulējošo prasību ievērošana bankā ir uzlabojusies, ir mainījusies bankas vadības nostāja par NILLTPFN jomas nozīmīgumu un tās prasību ievērošanu, tāpēc ir iespēja slēgt administratīvo līgumu, kas paredz arī sākotnēji piemērotās soda naudas samazinājumu.

Papildus līdz šim veiktajiem pasākumiem iekšējās kontroles sistēmas stiprināšanai administratīvais līgums paredz bankai vairākus pienākumus, kas uzlabos bankas darbības atbilstību NILLTPFN normatīvo aktu prasībām. Jau iepriekš vēstīts, ka FKTK veica AS "PrivatBank" klātienes pārbaudes NILLTPFN jomā, kuru laikā vērtēja, kā banka ievēro NILLTPFN normatīvo aktu prasību izpildi, sākot sadarbību ar klientiem un veicot klientu izpēti un darījumu uzraudzību.

Pārbaudēs FKTK konstatēja pārkāpumus un trūkumus, kas saistīti ar iekšējās kontroles sistēmu, klientu bāzes riskiem un to pārvaldību. Pārkāpumi liecināja par nopietniem trūkumiem bankas iekšējās kontroles sistēmā NILLTPFN jomā, jo tie tika atklāti būtiskākajos klientu izpētes un darījumu uzraudzības elementos. Banka nebija izveidojusi tādu savas darbības riskiem atbilstošu iekšējās kontroles sistēmu NILLTPFN jomā, kas nodrošinātu efektīvu normatīvo aktu prasību ievērošanu.

Līdz ar administratīvā līguma noslēgšanu tiek atcelti 13.09.2019. un 02.11.2021. FKTK pieņemtie lēmumi, un tas ir pamats bankai iesniegt Administratīvajā apgabaltiesā pieteikuma atsaukumu.

Turpmākai informācijai:

FKTK Komunikācijas daļa

tālr.: 67774808

e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.