Publicēts: 01.10.2020

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks pauž pateicību Saeimai saistībā ar lēmumu apstiprināt ekonomistu un finansistu Andri Vilku Latvijas Bankas padomē. Šis lēmums ļaus stiprināt centrālās bankas vadības komandu nozīmīgā brīdī, kad tiek īstenotas strukturālas pārmaiņas Latvijas Bankā, tostarp uzlabojot efektivitāti un jaudu, pārskatot vadības modeli un virzoties uz viena līmeņa pārvaldību, kā arī veicot sagatavošanās priekšdarbus iespējamajai FKTK integrācijai.

“Andris Vilks būtiski stiprinās Latvijas Bankas padomes jaudu un kompetenci, tostarp makroekonomikas analīzes jautājumos, sadarbībā ar starptautiskajām institūcijām un institūcijas sekmīgā vadībā pārmaiņu laikos,” uzsver Kazāks. ”Andris Vilks ir izcils profesionālis, kurš guvis daudzpusīgu pieredzi gan publiskajā, gan privātajā sektorā, kā arī augsta līmeņa darbā starptautiskās finanšu institūcijās, ir starptautiski novērtēts un atpazīstams. Viņam ir izcilas zināšanas ekonomikā, finansēs, ekonomikas un finanšu tirgus politikas veidošanas jomā."

Vilks darbu Latvijas Bankas padomē sāks 16.novembrī. Viņa kandidatūru pirms izvirzīšanas Kazāks ir saskaņojis ar pārējiem Latvijas Bankas padomes locekļiem, lai arī likums to neprasa.

Andris VIlks LETA rakstam

Andris Vilks strādājis “SEB bankā” (iepriekš “Latvijas Unibanka”) kā galvenais ekonomists, bijis Ministru prezidentu Ivara Godmaņa un Valda Dombrovska padomnieks, ievēlēts 10. Saeimā un 2010. gada 3. novembrī apstiprināts finanšu ministra amatā Valda Dombrovska vadītajā Ministru kabinetā. 2011. gada rudenī Saeimas ārkārtas vēlēšanās ievēlēts 11. Saeimā, bet nolicis deputāta mandātu, jo turpinājis pildīt finanšu ministra pienākumus. Starptautiskais biznesa un finanšu izdevums The Banker Andri Vilku nosauca par 2012. gada labāko finanšu ministru Eiropā.

2014. gada jūnijā Andris Vilks paziņoja, ka nekandidēs Saeimas vēlēšanās, izstājas no partijas un pārtrauc politisko darbību, un atgriezīsies finanšu nozarē. Kopš 2016. gada strādā Eiropas Investīciju bankā, kur pildījis izpilddirektora un direktoru padomes locekļa pienākumus Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankā Londonā, bet pašlaik ir vecākā amatpersona institucionālajos jautājumos Eiropas Investīciju bankas Baltijas valstu reģionālajā pārstāvniecībā Viļņā.

Saskaņā ar likumu "Par Latvijas Banku" Latvijas Bankas padomē darbojas 6 cilvēki – prezidents, prezidenta vietnieks un 4 padomes locekļi (detalizētu informāciju sk. https://www.bank.lv/par-mums/struktura). 30.septembris bija Vitas Pilsumas pēdējā darba diena Latvijas Bankas padomes locekles amatā – saistībā ar lēmumu beigt darba gaitas.