- Padome apstiprina simetrisku 2 % inflācijas mērķi vidējā termiņā.
- Lai saglabātu simetriskumu, nepieciešama pienācīgi apņēmīga un ilgstoša monetārās politikas reakcija uz jebkurā virzienā vērstām lielām, noturīgām inflācijas novirzēm no mērķa.
- Instrumentu kopumā tiek saglabāti visi instrumenti, un to izvēle, iezīmes un īstenošana ļaus ātri reaģēt uz jauniem šokiem.
- Tādu strukturālo pārmaiņu kā ģeopolitiskā un ekonomiskā fragmentācija, kā arī arvien plašākas mākslīgā intelekta izmantošanas rezultātā inflācijas vide kļūs vēl svārstīgāka.
Eiropas Centrālās bankas (ECB) Padome šodien publicēja stratēģijas novērtējuma rezultātus, kas izklāstīti aktualizētā monetārās politikas stratēģijas paziņojumā.
Pēc 2020.–2021. gadā veiktā stratēģijas izvērtējuma Padome paziņoja, ka tā periodiski novērtēs savas monetārās politikas stratēģijas atbilstību. Šodien publicētais novērtējums pilda šo apņemšanos, nodrošinot mūsu ietvara, instrumentu kopuma un pieejas turpmāku atbilstību mērķim.
Monetārās politikas stratēģija ļauj Padomei efektīvi reaģēt uz nozīmīgām inflācijas vides pārmaiņām. Tas ir īpaši svarīgi, jo pastāvīgās strukturālās pārmaiņas, piemēram, ģeopolitiskā un ekonomiskā fragmentācija, arvien plašāka mākslīgā intelekta izmantošana, demogrāfiskās pārmaiņas un vides ilgtspējas apdraudējumi liecina, ka inflācijas vide saglabāsies nenoteikta un potenciāli kļūs vēl svārstīgāka, izraisot vēl būtiskākas novirzes no simetriskā 2 % inflācijas mērķa.
Lai saglabātu mērķa simetriskumu, ir būtiski īstenot apņēmīgu un ilgstošu monetārās politikas rīcību, reaģējot uz jebkurā virzienā vērstām lielām, noturīgām inflācijas novirzēm no mērķa. Tas palīdzēs novērst to, ka inflācijas gaidas kļūs nevadāmas un ieilgs inflācijas novirzes no mērķa.
"Esmu gandarīta paziņot, ka Padome pēdējā sanāksmē apstiprināja ECB aktualizēto monetārās politikas stratēģiju," norādīja ECB prezidente Kristīne Lagarda (Christine Lagarde). "Šis novērtējums bija lieliska iespēja izvērtēt mūsu domāšanu, pārbaudīt monetārās politikas instrumentu kopumu un pilnveidot stratēģiju. Tas nodrošina mums vēl stingrāku pamatu, lai īstenotu monetāro politiku un pildītu mūsu uzdevumu saglabāt cenu stabilitāti vidē, kurā valda arvien lielāka nenoteiktība."
Visi šobrīd Padomes rīcībā esošie monetārās politikas instrumenti paliks tās instrumentu kopumā. Tos izmantojot, arī turpmāk vienmēr tiks veikts plašs samērīguma novērtējums. To izvēle, iezīmes un īstenošana būs pietiekami elastīga, lai varētu ātri reaģēt uz inflācijas vides pārmaiņām.
Pieņemot monetārās politikas lēmumus, Padome ņem vērā ne vien visticamāko inflācijas un tautsaimniecības attīstības tendenci, bet arī ar to saistītos riskus un nenoteiktību, t. sk. pienācīgi izmantojot scenārijus un jutīguma analīzi.
Pirmā regulārā monetārās politikas sanāksme, kurā Padome piemēros aktualizēto stratēģiju, notiks 2025. gada 23. un 24. jūlijā. Padome paredz periodiski novērtēt savas monetārās politikas stratēģijas atbilstību. Nākamais izvērtējums gaidāms 2030. gadā.