E-pasts: monetas@bank.lv

Klientu kase
Adrese: Bezdelīgu ielā 3, Rīgā
Tālrunis: +371 67022722

Ingūna Elere

Mākslinieka monētas
Plastikas veidojumi

Ingūna Elere ir pazīstamā dizaina biroja H2E mākslinieciskā direktore, izglītībā un pieredzē pamatīgi rūdīta dizainere. Biroja darbība ir visai plaša – izstāžu un muzeju ekspozīciju mūsdienīga, atraktīva iekārtošana, katalogu, arhitektūras un mākslas grāmatu dizaina izveide un izdošana utt. Tie ir nemitīgi izaicinājumi un radošs process bez gala.

Elere vada darbus, bet ļoti daudz dara arī pati, un viņas veikums ir neatsverams – ar svaigo, negaidīti atjautīgo izdomu un smalko, pat īpaši estetizēto dzīves izjūtu, kas tā vai citādāk īstenojas ikvienā viņas pašas un visa biroja darbā. Lai ko māksliniece veidotu, lai kādus vecus vai pavisam jaunus materiālus un tehnoloģijas izmantotu, mērķis nav tikai konkrētā radāmā lieta vai interjers, bet aizvien kas augstāks, un tas ir mākslas tēls. Kad tas piedzimst, viss atdzīvojas, kļūst tēlaini un saturiski ietilpīgs, piesaista, ierosina skatītāju, atraisa viņa iztēli. "Dizains ir instruments, kas ļauj sasniegt labāku rezultātu, tas ir rīks jebkurai industrijai un nozarei,” atzīst Elere. Un vēl: "Laimes izjūta rodas tad, ja viss ir līdzsvarā.” Lietderība un elegance – tāds varētu būt viņas mākslas visīsākais raksturojums.

Pēdējā laikā lielākie izaicinājumi bijuši un arī lielākie sasniegumi gūti vērienīgu muzeju ekspozīciju veidošanā – Rīgas Motormuzejs, Raiņa un Aspazijas māja Rīgā, Raiņa un Aspazijas vasarnīca Jūrmalā, Raiņa muzejs Tadenava (visi 2016), Latvijas muzeju kopizstāde Latvijas gadsimts (2018), Alūksnes bānīša stacija (2018), Sarkanā terora muzejs Tallinā, Nīcas Dižās muižas klēts (2020) u. c. Jaunākais vērienīgais un sevišķi atbildīgais uzdevums – pārbūvētā Okupācijas muzeja jaunā ekspozīcija Rīgā. "Tas būs balanss starp pierādījumiem, faktiem, stāstiem un emocijām,” stāsta I. Elere.

Dzimusi 10.04.1969. Valkā.

Beigusi Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas Dekoratīvās noformēšanas nodaļu (1988), Latvijas Mākslas akadēmijas Vides mākslas nodaļu (1994) un Vizuāli plastiskās mākslas meistardarbnīcu (1997). Ieguvusi mākslas maģistra grādu (2001). Latvijas Mākslas akadēmijas pedagoģe (kopš 1997), tagad profesore Interjera dizaina un Vides mākslas nodaļās. Radoši strādā vides, interjera un izstāžu dizaina, grāmatu un reklāmas dizaina jomās. Savulaik veidojusi objektus daudzslāņu papīrmākslas tehnikā. Latvijas dizaina gada balvas dibinātāja un organizatore (kopā ar H2E un sadarbībā ar Latvijas Kultūras ministriju, kopš 2017).

Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1997. gada.

Izstādēs piedalās kopš 1993. gada. Bijusi daudzu lielu, nozīmīgu izstāžu dalībniece: Latvijas papīrs 2000 (1995), Trešā daba (1996), Māksla uz papīra (2007) u.c. Sarīkojusi vairākas personālizstādes, t.sk. Monreālā kopā ar Holgeru Eleru (Viens pret vienu. ESPACE 414 (1998) un Viens pret vienu. ESPACE 418 (2001).

Ieguvusi vairāk nekā 20 Latvijas un starptautisku atzinību un apbalvojumu: Jūrmalas pilsētas domes Gada balvu kultūrā 2008 par Jūrmalas pilsētas muzeja pastāvīgo ekspozīciju Rīgas Jūrmalas un Ķemeru kūrortu vēsture, Gada balvu dizainā 2011 par Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas torņa vēstures ekspozīciju, 1. vietu PrintArt Award 2012 konkursā par H2E kalendāra dizainu, Gada balvu dizainā 2013 par grafisko dizainu izdevumam Ls ● 20. Nacionālās valūtas mākslas gadi (2014), balvu Kilograms kultūras (2016), Izcilības balvu par panākumiem dizaina jomā Latvijā un ārvalstīs (2017), German Design Award 2018 kategorijā Labākais izstāžu dizains (izstāde Latvijas iedzīvotāji Pirmajā pasaules karā Kara muzejā Rīgā), Latvijas Gada balvu arhitektūrā un SEGD galveno balvu ASV par Alūksnes bānīša staciju (abas 2019) u.c.

 

Biogrāfiju sagatavoja Rūta Muižniece,
mākslas maģistre