Publicēts: 17.03.2022. Aktualizēts: 18.03.2022.

Latvijas finanšu pakalpojumi bēgļiem no Ukrainas

Latvija stingri nosoda Krievijas īstenoto karu Ukrainā. Latvijas Republikas valsts un pašvaldību iestādes un tās iedzīvotāji šajos grūtajos laikos ir gatavi uzņemt Ukrainas iedzīvotājus, kuri bēg no kara. Šeit apkopota Ukrainas pilsoņiem būtiskāka informācija saistībā ar finanšu pakalpojumiem Latvijā.

Vai bankas vērs vaļā kontu Ukrainas pilsoņiem – bēgļiem?

Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 7. panta  pirmās daļas 6. punktam Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijas valsts nodrošina pamatkontu Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē neatkarīgi no tā, vai Ukrainas civiliedzīvotājs atbilst Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma 97.2 panta otrās daļas nosacījumiem. Tas nozīmē, ka bēgļu statusa apliecinošs dokuments, atverot pamatkontu, nav nepieciešams. Lai Latvijas bankā atvērtu pamatkontu, ir nepieciešama tikai Ukrainas pilsoņa pase vai ID karte.

Maksājumu kontu atvēršana (Info lapa)

Lai uzzinātu vairāk par konta atvēršanu un maksājumu kartes noformēšanu, pirms apmeklējuma aicinām sazināties ar konkrēto banku. Jāatceras, ka lielākā daļa banku klientus klātienē apkalpo pēc iepriekšēja pieraksta.

Vai Latvijā darbojas Ukrainas banku maksājumu kartes?

Ukrainas banku maksājumu kartēm, kas ir VISA un MasterCard maksājumu tīklā, vajadzētu strādāt, jo Ukrainas bankas ir strādājušas pie darbības nepārtrauktības jautājumiem un vadošās no tām ir parūpējušās par rezerves risinājumiem.

Vienlaikus aicinām vērsties pie atbildīgajām Latvijas valsts, pašvaldības institūcijām, NVO un lūgt visu nepieciešamo palīdzību. Vairāk informācijas par pieejamo Latvijas atbalstu.

Vai Latvijas valūtas maiņas punktos ir iespēja samainīt Ukrainas grivnas pret eiro?

Valūtas maiņas pakalpojumus Latvijā sniedz privāti uzņēmumi. Ņemot vērā ar Krievijas uzbrukumu Ukrainā izraisītās neskaidrības par valūtas kursa svārstībām, Ukrainas grivnu maiņa pret eiro var būt apgrūtināta. Vairāki valūtas maiņas uzņēmumi paziņojuši, ka ierobežotā apjomā un tikai Ukrainas bēgļiem nodrošina šos pakalpojumus (situācija marta sākumā; tā var dinamiski attīstīties, līdz ar to aicinām par konkrētām valūtas apmaiņas iespējām interesēties pašos uzņēmumos):

  • ·   Tavex (Rīgā, Elizabetes ielā 21A, tirdzniecības centros "Akropole", "Alfa", "Mols", "Origo", "Spice Home"). Plašāka informācija.
  • ·   Romkons (Rīgā, Elizabetes ielā 91/93, Merķeļa ielā 12)
  • ·   Eiro ars (Rīgā, Marijas ielā 1)

Vienlaikus aicinām vērsties pie atbildīgajām Latvijas valsts, pašvaldības institūcijām, NVO un lūgt visu nepieciešamo palīdzību, varbūt līdzi esošie skaidras naudas uzkrājumus nav nepieciešams tērēt. Vairāk informācijas par pieejamo Latvijas atbalstu.