en

Šā gada 28. maijā eiro zonā, tai skaitā Latvijā, apgrozībā tiks laistas jaunas otrās jeb Eiropas sērijas 100 un 200 eiro (100 € un 200 €) banknotes. Sabiedrībai kopumā un uzņēmējiem, it īpaši tiem, kuru darbība saistīta ar skaidras naudas izmantošanu un apstrādi, būtiski laicīgi veikt priekšdarbus saistībā ar jauno banknošu nonākšanu apgrozībā.

Latvijas Bankas valdes loceklis, Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms:

Latvijas Banka kā Eirosistēmas dalībniece kopā ar Eiropas Centrālo banku (ECB) un citām eiro zonas centrālajām bankām veic virkni darbu, lai palīdzētu uzņēmējiem pienācīgi sagatavoties raitai jauno naudas zīmju ieviešanai. 100 € un 200 € ir pēdējās Eiropas sērijas banknotes ar atjaunotu dizainu un uzlabotiem pretviltošanas elementiem, un papildinās mums jau ierastās 5, 10, 20 un 50 eiro nominālu banknotes.

Tuvojoties jauno naudas zīmju klajā laišanai, Latvijas Banka vēlreiz aicina uzņēmējus, īpaši tos, kuri ikdienas darbā strādā ar naudas apstrādes un atpazīšanas iekārtām, neatlikt šo iekārtu pielāgošanu uz pēdējo brīdi un sazināties ar saviem iekārtu apkalpotājiem par nepieciešamajiem programmatūras atjauninājumiem.

Jaunas 100 banklv blakus

Latvijas Banka piedāvā uzņēmumiem aizņemties jaunās 100 € un 200 € banknotes iekārtu testēšanai pirms tās tiek laistas apgrozībā. Uzņēmējiem piedāvājam iespēju arī vienoties par iekārtu testēšanu Latvijas Bankas telpās.

Pēc uzņēmumu organizāciju, grupu vai lielāku uzņēmumu iniciatīvas Latvijas Banka labprāt piedāvā arī informatīvus seminārus par jauno banknošu dizainu un pretviltošanas pazīmēm.

Par testēšanas iespējām un semināriem aicinām sazināties ar Latvijas Bankas ekspertiem pa e-pastu NACLV@bank.lv vai zvanot pa tālruni 67022326.

Eirosistēma, tai skaitā Latvijas Banka, nodrošinās informatīvos un uzskates materiālus par jauno banknoti gan kasieriem, gan iedzīvotājiem. Plaša informācija jau pašlaik atrodama ECB interneta vietnē www.ecb.europa.eu, aprīlī – maijā tirdzniecības un pakalpojumu uzņēmumi saņems informatīvus bukletus un maijā iedzīvotāji par jaunajām banknotēm tiks informēti ar plašsaziņas līdzekļu un sociālo mediju starpniecību.

Eiropas sērijas 100 € un 200 € banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski – ar Latvijas Bankas un komercbanku starpniecību. Pirmā izlaiduma banknotes būs apgrozībā vienlaicīgi ar jaunajām banknotēm un saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.

Jaunas 200 banklv blakus

Multimediji

Intervija ar Latvijas Bankas jauno prezidentu Mārtiņu Kazāku

Latvijas Bankas padomes loceklis, nākamais Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks intervijā "Rīta Panorāmai" par izaicinājumiem un plāniem stājoties amatā (16.12.2019.)

Ekspertu saruna: Ar valsts budžeta svirām pret nabadzību un nevienlīdzību

Ekspertu sarunā kopā ar nozares speciālistiem, Eiropas un Latvijas līmeņa politikas lēmējiem tika meklēti efektīvākie politikas instrumenti, kā risināt Latvijā aktuālu problēmu – augsto nabadzības līmeni un būtisko nevienlīdzību sabiedrībā.

Īsi par aktuālo ekonomikā

Mārtiņa Kazāka vieslekcija LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātē 16.10.2019.