en
Publicēts: 13.03.2020

Informējam par pārmaiņām Latvijas Bankas darbā un sabiedrībai sniegtajos pakalpojumos saistībā ar Ministru kabineta lēmumu izsludināt Latvijā ārkārtas situāciju koronavīrusa (COVID-19) izplatības ierobežošanai.

Latvijas Bankas uzturētās starpbanku maksājumu sistēmas strādā ierastajā kārtībā, tostarp zibmaksājumi tiek nodrošināti 24/7/365 režīmā, arī brīvdienās un ārpus darba laika, turklāt sekunžu laikā. Turpinām rūpēties, lai tautsaimniecība būtu nodrošināta ar skaidro naudu un uzņēmējiem un iedzīvotājiem nepieciešamajiem banknošu un monētu nomināliem – gan apgādājot ar to komercbankas un inkasācijas pakalpojumu sniedzējus, gan turpinot Latvijas Bankas kases darbību (K.Valdemāra ielā 1B). Vienlaikus aicinām cilvēkus, kur vien iespējams, izmantot Latvijas Bankas nodrošinātos elektroniskos pakalpojumus (piemēram, kolekcijas monētas iegādāties vietnē e-monētas.lv) vai atlikt šo pakalpojumu izmantošanu, līdz situācija normalizēsies.

Kredītu reģistra izziņu izsniegšana fiziskām personām un juridisko personu pārstāvjiem no 2020. gada 16. marta līdz situācijas normalizēšanai nenotiks klātienē Latvijas Bankas telpās.Kredītu reģistra ziņu saņemšanai aicinām izmantot attālinātos ziņu saņemšanas veidus.

Kredītu reģistra dalībniekiem Kredītu reģistrs pieejams ierastajā kārtībā – elektroniskā veidā. Kredītu reģistrs elektroniskā veidā pieejams nepārtraukti gan brīvdienās, gan darba dienās.

Detalizēti par Latvijas Bankas sniegtajiem elektroniskajiem pakalpojumiem:

Kredītu reģistrs

Latvijas Banka personai par sevi Kredītu reģistrā iekļautās ziņas izsniedz bez maksas:

  • elektroniskā veidā Kredītu reģistra vietnē https://manidati.kreg.lv,
  • uz oficiālo elektronisko adresi,
  • pasta sūtījuma veidā,

Persona par sevi un juridiskās personas pārstāvis par pārstāvēto uzņēmumu elektroniskā veidā var saņemt Kredītu reģistrā iekļautās ziņas interaktīvi, autentificējoties Kredītu reģistra elektroniskās apkalpošanas interneta vietnē https://manidati.kreg.lv, izmantojot mobilo lietotni "eParaksts mobile" vai Latvijas Republikā izsniegtu personas apliecību (eID karti).

Latvijas Banka bez maksas izsniedz Kredītu reģistrā iekļautās ziņas uz klienta vai klienta galvinieka oficiālo elektronisko adresi. Aktivizēt oficiālo e-adresi iespējams valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv, apliecinot savu identitāti ar eID karti, "eParaksts" vai "eParaksts mobile". Latvijas Banka Kredītu reģistrā iekļautās ziņas elektroniski parakstīta dokumenta veidā uz oficiālo e-adresi nosūta vienas darbadienas laikā pēc personas pieteikuma saņemšanas (iesūtot caur oficiālo elektronisko adresi).

Latvijas Banka personai izsniedz Kredītu reģistrā iekļautās ziņas ierakstīta pasta sūtījuma veidā uz pasta adresi Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomiskās zonas valstī. Latvijas Banka Kredītu reģistrā iekļautās ziņas sagatavo nekavējoties pēc personas rakstiska pieteikuma un maksas par pasta pakalpojumiem (lai nosūtītu atpakaļ personai tās pārskatu) saņemšanas. Persona rakstisku pieteikumu nosūta Latvijas Bankai elektroniskā dokumenta veidā (parakstīts ar drošu elektronisko parakstu) vai papīra dokumenta (uz dokumenta notariāli vai līdzvērtīgā veidā jāapliecina paraksta īstums).

Papildu informāciju par Kredītu reģistra izziņu saņemšanu skatīt Latvijas Bankas mājas lapā https://www.bank.lv/pakalpojumi/kreditu-registra-izzina.

Kolekcijas monētas un numismātikas produkti

Numismātikas produktu (t.sk. kolekcijas monētas) iegādi aicinām veikt vietnē e-monetas.lv, kas ļaus saņemt iegādātos produktus ar VAS "Latvijas Pasts" eksprespasta starpniecību.

Vietnē pieejams plašs Latvijas Bankas kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu klāsts. Pirkumus var veikt gan privātpersonas, gan Latvijas uzņēmumi, nodrošināta iespēja ērti norēķināties, izmantojot VISA, VISA Electron, MasterCard un Maestro norēķinu kartes, kā arī "Swedbank" AS, AS "Citadele banka" un AS "SEB banka" internetbankas. Numismātikas produktus e-monetas.lv var iegādāties arī privātpersonas un juridiskās personas ārvalstīs, kas īpaši noderīgi būs Lietuvas interesentiem, kuri ģeogrāfiskā tuvuma dēļ bija iecienījuši Latvijas Bankas Liepājas filiāli.

Viltojumi

Attiecībā uz viltotām un aizdomīgām naudas zīmēm aicinām vērsties un iesniegt tās tuvākajā policijas iecirknī. Policijas darbinieki veiks nepieciešamās izmeklēšanas darbības un aizdomīgās naudas zīmes nosūtīs uz Latvijas Bankas vienoto naudas pārbaudes centru (https://www.bank.lv/pakalpojumi/naudas-ekspertize), kurā tiks veiktas pārbaudes un dots gala slēdziens, vai naudas zīmes ir īstas. Gadījumā, ja izrādīsies, ka naudas zīmes nav viltotas, bet bojātas, iesniedzējam neradīsies materiāli zaudējumi.

Bojāta nauda

Gadījumos, kad nepieciešams apmainīt bojātas naudas zīmes, iedzīvotāji un uzņēmēji tiek aicināti izmantot kurjerpasta pakalpojumus. Bojātās naudas zīmes kopā ar aizpildītu iesnieguma veidlapu (https://www.bank.lv/images/stories/pielikumi/nauda/Iesniegums-bojata-nauda-2017.pdf), iesniegumā norādot detalizētu negadījuma aprakstu, nosūtāmas Latvijas Bankas vienotajam naudas pārbaudes centram (K. Valdemāra iela 2A, Rīga, LV-1050). Detalizēti par bojātas naudas apmaiņu – https://www.bank.lv/pakalpojumi/bojatas-naudas-apmaina.

Sīknaudas maiņa

Attiecībā uz sīknaudas (tā saucamo "cūciņu") apmaiņu, kā arī latu naudas zīmju apmaiņu pret eiro – aicinām šos pakalpojumus iespēju robežās saņemt jau pēc situācijas normalizēšanās (Latvijas Bankas kasēs https://www.bank.lv/par-mums/kontakti/klientu-kase).

pakalpojumi virusa laika