Pēc ļoti vājās attīstības 2016. gadā šogad Latvijas tautsaimniecība aug strauji. Viens no galvenajiem faktoriem ir ārējo tirgu atkopšanās un no tā izrietošā apstrādes rūpniecības izaugsme.

Otrs svarīgs faktors bija aktivitātes pieaugums gan privātajās investīcijās, gan ES fondu apguvē. Pagājušajā gadā šī naudas ieplūde kavējās, un tas tika minēts kā galvenais izaugsmes kavēklis. Investīciju atkopšanās nodrošina ievērojamu pieaugumu būvniecībā un tādās saistītajās nozarēs kā ieguves rūpniecībā, būvmateriālu un metālizstrādājumu ražošanā.

Visbeidzot, IKP pieaugumu veicināja arī būtisks valsts pārvaldes izdevumu kāpums atalgojumam un preču un pakalpojumu iegādei.

PK-080917-4

Runājot par iekšzemes kopproduktu - ņemot vērā novēroto ievērojami straujāko izaugsmi 1. pusgadā, tālāku kāpumu būvniecības sektorā, bezdarba samazinājuma un algu pieauguma veicināto privātā patēriņa straujāku kāpumu, kā arī labvēlīgu situāciju ārējos tirgos, Latvijas Banka ir paaugstinājusi IKP prognozi. Saskaņā ar neizlīdzinātajiem datiem IKP 2017. gadā varētu augt par 4.2% (iepriekšējā prognoze – 3.3%). Savukārt 2018. gadā kāpums varētu būt 3.8% (iepriekšējā prognoze – 3.4%).

PK-080917-5

Inflācijas prognoze šim gadam paliek nemainīga – 2.9%. Kā jau bija gaidīts, iekšzemes pieprasījuma ietekme uz inflāciju pakāpeniski palielinās. Lai gan naftas cenas pieauga nedaudz virs 50 ASV dolāriem par barelu, to kompensēja ASV dolāra kursa pavājināšanās pret eiro.

Nākamgad inflācija varētu saglabāties šā gada līmenī, to prognozējam 2.8% līmenī.