Latvijas Banka >Biežāk jautātais par ekonomiku un Latvijas Banku

Jubilejas un piemiņas monētas

Kur var iegādāties Latvijas Bankas jubilejas un piemiņas monētas?
Apgrozības monētu komplektu "Latvijas monētas" un Latvijas Bankas jubilejas un piemiņas monētas var iegādāties Latvijas Bankas klientu kasē (K. Valdemāra ielā 1B, 1. stāvā) un Latvijas Bankas filiālēs Liepājā (Teātra ielā 3), kā arī veikalos, bankās, viesnīcās u.c. tirdzniecības vietās.
Uz sākumu

Vai jubilejas un piemiņas monētas ir maksāšanas līdzeklis?
Jubilejas un piemiņas monētas ir maksāšanas līdzeklis, taču tās nav izdevīgi izmantot norēķinos. Šo monētu pārdošanas cena un to kalšanai izmantotā dārgmetāla cena ir lielāka par nominālvērtību.
Uz sākumu

Kāpēc jubilejas un piemiņas monētu cena ir lielāka par nominālvērtību?
Jubilejas un piemiņas monētām ir daudz augstāka kvalitāte nekā apgrozības monētām (kvalitātes nodrošināšanai dažkārt pat tiek izmantots roku darbs), tādējādi veidojas lielākas ražošanas izmaksas. Cenā iekļautas arī monētas dizaina izstrādes izmaksas, dārgmetāla un iesaiņojuma vērtība. Jubilejas un piemiņas monētu tirāžas ir mazākas nekā apgrozības monētām, un arī tas nosaka monētu augsto pašizmaksu un pārdošanas cenu.
Uz sākumu

Kur kaltas Latvijas jubilejas un piemiņas monētas?
Latvijas naudas vēsturē pirmās jubilejas monētas (ar 2, 10 un 100 latu nominālvērtību) tika izlaistas 1993. gada novembrī, atzīmējot Latvijas Republikas neatkarības 75. gadadienu. Tās izgatavotas Somijas monētu kaltuvē Rahapaja Oy.

Jubilejas un piemiņas monētas kaltas arī Šveices monētu kaltuvē Valcambi SA, Lielbritānijas monētu kaltuvē Royal Mint un Austrijas monētu kaltuvē Muenze Oesterreich. Izdevīgākos monētu kalšanas piedāvājumus izvēlas konkursu rezultātā, - noteicošā ir darba kvalitāte un piedāvājuma cena.
Uz sākumu

Kāpēc Latvijā nav savas naudas kaltuves?
Lai nokaltu mūsdienu prasībām atbilstošu, labi aizsargātu naudu, nepieciešamas ļoti sarežģītas tehnoloģijas, līdz ar to - lieli ieguldījumi naudas kaltuves izveidē. Pašlaik Latvijai ir ekonomiski izdevīgāk kalt savu naudu ārzemēs.
Uz sākumu